Reklama
Reklama

Miroslav Radačovský: Prezidentka SR sa vysmiala do tváre sudcom ÚS SR

Počet zobrazení: 844

Prezidentka republiky dnes vyslovila v súvislosti s dohodou o obrannej spolupráci s USA historicky už asi neopakovateľnú vetu.

„S ústavnými právnikmi som nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobrátim na Ústavný súd SR.“

Viete si predstaviť, že niekto prehlási, že je odborník na trestné právo, uzná vás vinným, uloží vám trest bez toho, aby o tom rozhodovali trestní sudcovia na súde?

Viete si predstaviť situáciu, že niekto o sebe prehlási, že je expert na pozemkové právo a susedské spory a možno aj skončil právnickú fakultu a vydal niekoľko publikácií; a privlastní si váš pozemok bez toho, aby podal žalobu na súd. Veď načo, rozhodnutie súdu nie je potrebné, ja som expert na pozemkové právo.

S ústavnými právnikmi sa roztrhlo vrece. Je ich plná sociálna sieť, množstvo z nich nie je ani zapísaných v Advokátskej komore, často bez akejkoľvek rozhodovacej praxe a akékoľvek ich právne rady a výklady ústavy sú absolútne nezáväzné z jednoduchého dôvodu. Na zaujatie právne záväzného stanoviska, na právne záväzné rozhodnutie, nemajú právomoc. Môžu len rozprávať a rozprávať a často aj zmätočne zavádzať občanov. Nakoniec, zoznam ústavných právnikov ani neexistuje a márne by ste ho hľadali na internete.

Pani prezidentka to dotiahla do dokonalosti. Ústavný súd pre ňu nie je potrebný. Stačí konzultácia s akýmisi bezmennými ústavnými právnikmi a oni rozhodli namiesto sudcov Ústavného súdu SR: Dohoda nie je protiústavná.

Nie som ústavný právnik, nemám na to kvalifikáciu ani potrebnú prax. Som však hrdý na profesiu sudcu, ktorú som vykonával takmer 40 rokov. Ale keby som bol teoreticky sudcom Ústavného súdu SR, z ktorých sú viacerí moji bývalí kolegovia a prezidentka republiky by ma urazila tak, že moje rozhodnutie nepotrebuje, ale že jej stačí konzultácia s akýmisi ústavnými právnikmi, tak by som zobral talár a zavesil ho na kľučku dverí prezidentského paláca. Jednoducho, mala radšej mlčať a takúto vetu z úst nemala vypustiť. Nie je to dôstojné hlavy štátu, a to aj napriek tomu, že je politicky a odborne neskúsená. Logicky uvažovať by, predsa len, ako prezidentka mohla.

Výrok „neobrátim sa na sudcov ústavného súdu, lebo mi stačí konzultácia s ústavnými právnikmi", je hodný vytlačiť na chodník vchodu do prezidentského paláca ako memento nezmyslu pre všetkých ďalších prezidentov SR. Koza v prezidentskom paláci je proti tomu len slabý odvar.

(Status na FB 20. januára 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy