Najbližšia budúcnosť sociálnej demokracie

Počet zobrazení: 2374

Najbližšia budúcnosť sociálnej demokracie


Stanislav Dobrovodský


Zo záujmom som sledoval voľby v Česku pred dvoma rokmi. Fantastické.  Na moderných voľbách je zaujímavá tá skutočnosť, že voľby pripomínajú nejaký napínavý športový zápas, najmä v čase sčítania hlasov. Na Slovensku komunálne voľby neboli tak napínavé, lebo sa sčítali v noci a druhý deň ráno som si zasadol k hotovej veci. To bolo pred dvomi rokmi. Tento rok budú na Slovensku voľby vyhodnotené tak rýchlo ako v Čechách, takže to bude to isté. Teším sa.
Chcem napísať voľne pokračovanie k môjmu blogu, ktorý som pustil na internet pred dvomi rokmi.  Nemyslím že je účelné dlhými úvahami objasniť svoj názor na sociálnu demokraciu . Lebo dnes, čo sa nazýva politické strany, to nie je ideovo orientované združenie, ako sa dnes nazývajú politické stany ale o skupiny ľudí náhodným výberom zoskupené, ktoré si chcú privlastniť určitý podiel finančných zdrojov ktorý je pre politické skupiny vyčlenený mocenským systémom.
Je totiž jedno  aké tričko si oblečú predstavitelia politického (ktoré si neskôr hovoria vláda, paelament, súdnictvo, prokuratúra, atď). Dôležité je, že na uspokojenia svojich osobných potrieb to budú mať finančné zdroje. A keď o správnosti svojich zámeru presvedčia voličov, budú mať aj  zdroje. A budú mať na štyri roky zarobené. V dnešnej dobe záujmy týchto skupín  sú čím  ďalej tým priehladnejšie a ich rétorika je čím ďalej tým jasnejšia. V  „politickom boji“ nepôjde iné záujmy než o osobné.
Skutočný politický boj môžeme očakávať o dva roky, v komunálnych voľbách, kedy  pôjde o priblíženie rozhodovacích procesov mestám a obciam tak, aby predovšetkým tieto mohli rozhodovať o financiách,  ktoré získali vlastnou činnosťou a daniami.
Hlásiť sa k politickej strane a presvedčiť obyvateľstvo ako já t o myslím úprimne je predovšetkým neseriózne, keď nepoviem smiešne.   Vo vyhláseniach o svojej politickej orientácii som nepočul u žiadnu politickú stranu, že budú bojovať za to aby sa politická moc pretransformovala na samosprávu, a budú bojovať za to aby o maxime množstvo finančných prostriedkov presunuly tak, aby o nich mohli rozhodovat tí, čo na ne zarobili – obce a mestá.
 Predovšetkým tieto politické strany ktoré si dáva li hrdý názov "Sociálnodemokratické"  „Pravicové„ „Stredopravé“, (tých názvov je veľa) Chcú robiť niečo čomu hovoria  "realistická politika" V skutočnosti je to stále lavírovanie, ktoré nie je dnes už ničím novým. Snažia sa upozorniť na možné nebezpečenstva pri presadzovaní volebného programu vlády. Čo keby sa situácia na Slovensku skomplikovala? Potom by sa mohli preukázať, že to boli predsa oni kto upozorňovali na možné riziká.
 O tom, aké sú skutočné ciele politických strán  už dnes nemá zmysel diskutovať a tváriť sa vážne.
Prečo spomínam na zašlé časy? Nie sú to zašlé časy ale tvrdá minulosť. Sociálna demokracia (spolu v jednom šiku s ostatnými politickými stranami) ako systém budú  „veľmi bojovať“ aby se zachoval tento systém a ichpostavenie. V rámci tohto systému sa  živí obrovské množstvo aparátu na všetkých úrovniach, a nebude ich záujem sa týchto privilégií vzdať ako každá politická strana . Veď voľby to sú v podstate preteky o to, kto dokáže lepšie zahmlievať svoje záujmy a presvedčí voličov že jeho úmysly sú čistejšie.
Keď sa zrútil systém centralizmu (diktatúr) vo východoeurópskych krajinách pred štvrťstoročím,  bola snaha okrem iného hľadať alternatívy ako napr. samospráva. Podľa môjho názoru neboli vtedy predovšetkým technické podmienky podobný projekt realizovať. Ale s nástupom Internetu, mobilnej techniky, alebo identifikácie, ako je elektronický podpis vzniknú podmienky pre rozvoj priamej demokracie a nebude to len snaha jednej malej strany.Taký projekt začína presadzovať v českej republike so stranou "Úsvit", ktorú vedie predseda Tomio Okamura. Je škoda,že na Slovensku nie je podobná strana a tej českej veľmi fandím.


Stanislav Dobrovodský

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984