Napätie nikdy nezvyšuje pohyb vojska na vlastnom území, ale presun cudzích vojsk k jeho hraniciam

Počet zobrazení: 1401

V dnešných politických diskusiách zaznela opäť spŕška klamstiev a dezinformácií o konflikte na Ukrajine. Poďme si rozobrať aspoň niektoré. Dohodnutým naratívom všetkých militaristov posledných dní je obvinenie Ruska, že o svojich súčasných cvičeniach na hraniciach s Ukrajinou neinformovalo. Niektoré reakcie by boli naozaj vtipné, keby doba nebola vážna. Napríklad minister obrany Naď v TA3 celkom vážne povedal, že „Rusi nech skončia svoje cvičenie na západnej hranici a nech sa vrátia domov“... A kam by si pán minister predstavoval, že by sa mali vrátiť? Niekde do východnej stepi alebo sibírskej tajgy? Oni sú doma tam, kde sú. Neviem si predstaviť, že by predstaviteľ ktoréhokoľvek štátu odkazoval USA, kde majú byť rozmiestnené a kde sa majú pohybovať ich jednotky na ich vlastnom území. To je taká drzosť, neúcta a strata rešpektu k štátu, že za normálnych okolností by to bolo na odstúpenie, ale tu sa za antiruský šovinizmus povyšuje.

Podobne už tradične exceloval štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, ktorý odpor k súčasným ruským aktivitám odôvodnil tým, že vraj „keď sa konajú cvičenia, my vždy informujeme o presunoch vojsk, Rusi nie“. Ťažká demagógia. Nemôžete porovnávať povinnosť o informovaní o presunoch cudzích vojsk cez územie viacerých štátov až k hraniciam iného štátu s presunmi armády doma, v rámci jednej krajiny. Nemôžete nazývať sústreďovanie vojsk NATO na hraniciach s Ruskom „obranou“ a presuny ruských vojsk po ich vlasti „provokáciou“. To aj laik poľahky spozná, že ide o veľmi lacnú až primitívnu vojnovú propagandu.

Za najzákernejšie zavádzanie z nedeľnej diskusie na TA3 však považujem Naďovo tvrdenie, že na Ukrajine nie sú žiadni vojaci NATO a provokujú len Rusi. Naď totiž spochybňuje oficiálne informácie NATO, ktoré hovoria, že len tohto roku sa na území Ukrajiny uskutoční 7 (slovom sedem) cvičení vojsk Severoatlantickej aliancie. Spoločné cvičenia len pred týždňom oficiálne potvrdila Veľká Británia. A to všetko sa má uskutočniť na pozadí 80. výročia prepadnutia Sovietskeho zväzu. Ktorý príčetný človek by toto nepovažoval za provokáciu? Ukrajina dlhodobo porušuje Minské dohody, spochybňuje normandský formát rokovaní a snaží sa zapojiť do riešenia USA. Ukrajina odmieta akýkoľvek politický dialóg s Donbasom, ktorý žiada autonómiu, hoci je jasné, že konflikt nemá vojenské, ale politické riešenie. Nikto sa nemôže čudovať, že akcia plodí reakciu a že Rusko si nenechá brnkať po nose na svojich hraniciach.

Navyše, je už dokázané, že vojakov a vojenskú techniku má na hraniciach s Ruskom aj Ukrajina a spolu s ňou aj členské štáty Severoatlantickej aliancie, ktoré svoju prítomnosť posilňujú pozdĺž celej východnej hranice, ako aj v Čiernom mori. Najnovšie dostali Ukrajinci od Turecka drony – tie drony, ktoré zavraždili aj päťročného chlapčeka v obci Alexandrovskoje. Klus opäť klamal, keď tvrdil, že „z bábkových republík nemáme hlásených mŕtvych“. Samozrejme, že máme, ale západné médiá o nich mlčia. Napríklad to, že pri nálete dronu zahynul spomínaný chlapček, nie je žiaden hoax, ako sprosto klamú naše červené denníky, len informácia, ku ktorej sa Ukrajinci odmietajú priznať a incident, za ktorý sa odmietajú ospravedlniť. Choďte povedať jeho rodičom, že jeho vražda je hoax, špinavci.

Je viac ako evidentné, že k zvyšovaniu napätia nedošlo pohybom ruských vojsk na vlastnom území, ale presunom vojsk Severoatlantickej aliancie k hraniciam Ruskej federácie. Kto si vie spočítať dva a dva, musí tejto logike rozumieť. Všetko ostatné je nie príliš vynachádzavá vojnová propaganda a kto chce jej metódy a korene pochopiť hlbšie, mal by si prečítať klasické dielo Carla von Clausewitza O vojne.

Edit: Zaujala ma aj Naďova replika o „samozvaných analytikoch“. Asi by sme si mali zadefinovať, čo je to „samozvaný analytik“. To je človek, ktorý nemá nič naštudované, nič napublikované, nie je uznávaný v odborných kruhoch, nemá za sebou žiadnu akademickú kariéru, nikto o ňom nič nepočul – a napriek tomu si zrazu ako blesk z jasného neba založí za americké peniaze militantný politický think-tank agresívne presadzujúci zbrojenie, médiá ho okamžite povýšia na takmer výlučného „bezpečnostného experta“ (na základe čoho?), rovno z toho vhupne do kresla ministra obrany, a pritom si nikto nevšimne, že je obyčajný hochštapler. Dobrý biznis plán, pán Naď.

(Status na FB 11. 4. 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984