ПОЕХАЛИ!

Počet zobrazení: 1135

Naše médiá dnes opäť neprekvapili. 60. výročie prvého letu človeka do vesmíru si pripomenuli samými negatívnymi textami – ako nevedel, že sa hlási do vesmírnej misie, že mu hrozilo pri návrate nebezpečenstvo, ako mu zakazovali lietať, ako ho omrzel život celebrity, jednoducho samý bulvárny odpad. Nič hlbšie. Žiadna myšlienka...

Ja sa vám preto pokúsim ponúknuť krátky text, čo by sme si mali vziať z letu Jurija Alexejeviča Gagarina po šesťdesiatich rokoch.

1. NENIČME PLANÉTU

„Obletiac Zem vo vesmírnej lodi som uvidel, aká je naša planéta nádherná. Ľudia, chráňme a rozvíjajme túto krásu, namiesto jej ničenia!“

To sú Gagarinove slová po jeho návrate na Zem. Ak ste prvý, kto na Zem pozerá zhora, vidí jej krehkosť a zraniteľnosť, tak to určite vo vás zanechá silný dojem. A takýto podnet by, bohužiaľ, stále potrebovala väčšina ľudí, aby si uvedomila dôležitosť ochrany planéty – prírody, kultúrneho dedičstva či ľudského potenciálu.

Napríklad na Slovensku sme sa doteraz nezmohli ani len na vyhlásenie stavu klimatickej núdze či na posilnenie práva štátu na vyvlastnenie kultúrnej pamiatky z vlastníctva nezodpovedných súkromníkov.

2. UDRŽUJME MIER

Prakticky ihneď po návrate na Zem začal Gagarin navštevovať najrôznejšie krajiny sveta. Začal dvojročnú Misiu mieru zameranú na podporu globálneho mieru na planéte. Ako prvé navštívil Československo, ale privítali ho aj vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v Nemecku, Nórsku, Švédsku. Celkovo navštívil 26 štátov a mierové posolstvo bolo v čase vrcholiacej studenej vojny mimoriadne dôležité.

Prešlo šesť desaťročí a my sme sa nepohli takmer nikam. Masívne zbrojenie nás zahnalo do novej studenej vojny, pričom nerozvážne rinčanie zbraňami nás veľmi ľahko môže posunúť z vojny studenej do otvorenej.

3. INVESTUJME DO VEDY A TECHNIKY

Sovieti by nedosiahli tento úspech bez predchádzajúcich obrovských investícií do vedecko-technického pokroku. Následne Gagarinov let motivoval aj Spojené štáty zmobilizovať svoje sily a investovať oveľa viac do svojho kozmického programu.

Posledná vec, ktorú by sme si z Gagarinovho letu mali vziať, je, že nikdy nedosiahneme výnimočné veci, ak sa uspokojíme s (pod)priemerom. A to sa netýka len vedy a techniky, ale aj kultúry, športu, sociálnej oblasti či politiky.

Pekný Svetový deň letectva a kozmonautiky, priatelia!

(Status na FB 12. 4. 2021)

gagarin_pojechali.jpg
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Viac od autora

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984