Reklama
Reklama

Prvou obeťou vojny býva pravda

Počet zobrazení: 738

Bratislavskú aj pražskú kaviareň mimoriadne vzrušilo vyhlásenie českého premiéra Babiša, že agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU stáli za výbuchom muničného skladu v ČR v roku 2014.

Je to možné, ak nie sú protidôkazy, tak treba brať vývody českých orgánov ako oprávnené.

Sú ale tri dôvody, prečo by som bol pri prijímaní správy opatrný. Prvou je motív: načo? Načo by to robili?

Druhou je časovanie. Práve vo chvíli, keď americká vláda prudko mobilizuje ďalšie štáty proti Rusku, vysiela k ruským brehom vojnové lode, dlhé mesiace posilňovala akcieschopnosť v Pobaltí.

Tretím dôvodom na opatrnosť je história. České orgány sa viackrát aktívne podieľali na amerických dezinformáciách. Najznámejším prípadom je báchorka o tom, ako sa údajný hlavný strojca útokov na Dvojičky Mohamed Atta vraj v Prahe stretol s irackým konzulom.

Toto bol v podstate hlavný „fakt“, ktorým sa zdôvodňovalo, prečo po útoku na Dvojičky má prísť odveta na Irak. Akurát, že sa to ukázalo ako typická spravodajská lož.

Česi ale boli aktívni aj v oveľa menších dezinformačných operáciách. Dnes si to už málokto bude pamätať, ale v 90. rokoch napríklad kolovala „overená správa“, ako vraj Saddám Husajn má program, v rámci ktorého vyšle na európske mestá malé lietadlá s chemickými zbraňami. Túto vysoko nepravdepodobnú verziu Saddámovej zlotrilosti veľmi aktívne šírili práve českí spravodajcovia smerom do médií (niečo o tom viem, neformálne som sa priamo rozprával s jedným zo spravodajcov, ktorí to mali na starosti).

A pripomínam, v dobách vojny alebo hrozby konfliktu sa naši západní spojenci nijako nestránia šírenia úplných klamstiev: od údajného zabíjania bábätiek Saddámovými vojakmi v Kuvajte (neskôr vysvitlo, že celý príbeh koordinovala PR agentúra), cez príbeh o chemických zbraniach v Iraku (tá propaganda bola taká efektívna, že podľa prieskumov verejnej mienky si väčšina Američanov aj po podrobení Iraku myslela, že sa tie chemické zbrane naozaj našli, aj preto, že americké stanice každú chvíľu prinášali správy, že „niečo sa našlo, asi chemické zbrane“ a potom to nenápadne „opravili“) až po príbeh vojačky Lynchovej, zajatej Iračanmi, ktorá po „oslobodení“ poctivo povedala, že takmer všetko, čo si americká propaganda o jej zajatí vymýšľala a urobila z toho obrovský patriotický príbeh, boli lži (Iračania ju vôbec nechceli a snažili sa ju Američanom vrátiť, ale tí potrebovali urobiť bombastické „oslobodenie“, navyše sa mala v „zajatí“, v skutočnosti v irackej nemocnici, veľmi dobre, príkladne sa o ňu starali).

Takže, ako hovorím, všeličo je možné, svet je bohatý na rôzne udalosti, aj také, ktoré veľmi nedávajú zmysel, alebo kde motívy nepoznáme a naozaj sa stali. Ale ako vždy v časoch rinčania zbraní, ako teraz, by som pamätal na to staré známe: prvou obeťou vojny býva pravda. Tá padne preventívne ešte predtým, ako vojna vypukne.

(Status na FB 17. 4. 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy