Reklama
Reklama

Rezort diplomacie zneužíva rozvojovú pomoc na protiruskú propagandu

Počet zobrazení: 1568

Tí, ktorí poznajú moje názory už nejaký ten čas, vedia, že sa dlhodobo zasadzujem o to, aby si Slovensko namiesto 2 % na vojenské výdavky plnilo radšej svoj medzinárodný záväzok, ktorý stanovila OSN – dávať na rozvojovú pomoc minimálne 0,7 % HDP. Pre Slovenskú republiku je zahanbujúce, že so svojimi 0,12 percentami je na poslednom mieste donorov rozvojovej pomoci krajín OECD. Príspevky tohto druhu nepovažujem len za humanitnú pomoc, ale aj cielenú investíciu do vlastnej bezpečnosti. Oveľa efektívnejšie ako vyvážať na Blízky východ a do severnej Afriky zbrane je stabilizovať tieto krajiny ekonomicky, sociálne a environmentálne, aby boli dobrým miestom pre život, a nie semeniskom terorizmu a utečencov. My to zatiaľ robíme presne naopak. Som však šokovaný. Ak aj to málo, čo dávame, zneužívame na ciele, ktoré nemajú s rozvojovou pomocou nič spoločné.

Poslanec Ľuboš Blaha dnes vo videu zverejnil dôkazy, ktoré našiel v centrálnom registri zmlúv, že Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) podpísal v júli minulého roka zmluvu so štátom na 50 831 eur v rámci „slovenskej rozvojovej pomoci“. Škandalóznych je na tejto zmluve hneď niekoľko faktorov. Po prvé, politický think-tank SSPI sa nikdy nezaoberal rozvojovou pomocou. Vznikol ako blesk z čistého neba bezprostredne po Majdane, štedro financovaný zo štátnych zdrojov USA a tvrdo presadzoval predovšetkým zbrojenie a boj proti „ruskej propagande“. Po druhé, celé ministerstvo obrany je dnes prešpikované ľuďmi z SSPI. Minister obrany Jaroslav Naď, jeho štátny tajomník Marián Majer, jeho riaditeľka kancelárie Monika Masariková – všetci sú zakladatelia Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Aj poslanec za OĽaNO a šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu Juraj Krúpa bol zamestnancom SSPI. Posledným človekom zo SSPI je poradca ministra obrany Viktor Breiner.

A teraz si uvedomte, aký podvod na občanoch sa tu deje. Jeden proamerický think-tank ovládol celý rezort obrany. Svoje kontakty zneužili na to, že vybavili svojmu inštitútu dotáciu v činnosti, ktorá mu neprináleží. Predmetný dokument – Zmluvu č. SAMRS/2020/GE/1/B o poskytnutí dotácie na realizáciu projektu rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky z programu Slovakaid na projekt „Slovensko a Gruzínsko v boji proti dezinformáciám“ – považujem za škandalózny z niekoľkých dôvodov. Po prvé zneužíva rozvojovú pomoc na činnosť, ktorá s ňou absolútne nesúvisí. Po druhé, zmluvu na boj proti dezinformáciám v Gruzínsku odklepol rezort zahraničných vecí, ktorého predstaviteľ, štátny tajomník Martin Klus, šíri dokázateľné lži o Gruzínsku https://www.facebook.com/.../a.32876789.../4157429754288885/ . A po tretie, činnosť budú realizovať polovzdelaní primitívi z Infosecurity.sk, ktorí doteraz nepreukázali žiadne analytické schopnosti, nemajú žiadnu úctu k štandardným metódam odbornej analýzy, dokazovania, overovania, ba ani len logickej argumentácie a šíria len emotívne zamerané hejty, osobné útoky, dehonestujúce kampane proti vybraným osobám, často s nulovou informačnou hodnotou. Ako práca mimovládky je to pochybná činnosť, ako súčasť štátnej politiky je to dôvod na ostrý protest proti zneužívaniu verejných zdrojov na osočovanie ľudí. O tom, že to s rozvojovou pomocou nemá absolútne nič spoločné, už ani nehovoriac.

Slovensko má úžasnú tradíciu rozvojovej pomoci. V dvadsiatych rokoch minulého storočia vycestovalo tisíc idealistov, členov Interhelpa, v niekoľkých vlakových transportoch, aby pomohli druhej najchudobnejšej krajine Sovietskeho zväzu, Kirgizsku. Postavili im prvú elektráreň, nemocnicu, továreň na nábytok a všeličo iné (medzi týmito dobrovoľníkmi prežil detstvo aj Alexander Dubček). V osemdesiatych rokoch minulého storočia patrilo Česko-Slovensko medzi uznávanú špičku v rozvojovej pomoci. Dávali sme na ňu až 0,9 % HDP a naša pomoc smerovala do 124 krajín (na porovnanie – bohaté Spojené štáty pomáhajú v 100 krajinách). Dnes je Slovensko aktívne len v 16 krajinách a je nepopierateľné, že naša diplomacia zneužíva časť pomoci na svoju propagandistickú agendu. Dávať peniaze, ktoré sú určené pre hladné deti a zdevastované krajiny, na ideologickú indoktrináciu, je nehumánne, neetické a zvrátené.
(Status na FB 14. 4. 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy