Reklama
Reklama

Robert Hajšel: Nielen lockdown, ale aj lepší manažment liečby

Počet zobrazení: 738

Musím sa priznať, že všetko, čo sa teraz deje v europarlamente, akokoľvek dôležité to je, mi teraz pripadá nepodstatné. Na Slovensku sme opäť zaznamenali rekord, viac ako 10 tisíc nových infikovaných a rekordný počet mŕtvych v tejto vlne.

Niektorí stále kričia, že jediná cesta je vakcinácia a okrikujú všetkých tých, ktorí hovoria, že vakcinácia síce v dlhodobom ohľade vytláča koronavírus, ale dnes nám pri riešení akútnej situácie nepomôže. Pomôže nám a už sa opakujem, iba niekoľkotýždňový lockdown a výrazne lepší manažment liečby tohto ochorenia od jeho prvých príznakov, a nielen v štádiu hospitalizácie.

Vláda sa nakoniec po tlaku odborníkov odhodlala k lockdownu, ale v skutočnosti je to niečo, čo opäť nebude príliš účinné a myslím si, že si to uvedomuje aj vládny kabinet, ktorý ho schválil. Lockdown obsahuje veľa výnimiek, dokonca školy, v ktorých sa vírus veľmi ľahko šíri, ostávajú otvorené. Obávam sa ale, že vládnym opatreniam už neverí a možno ich ani nebude dodržiavať väčšina ľudí, či už sú očkovaní alebo nie sú, či volili Roberta Fica alebo Igora Matoviča.

Teraz možno len dúfať, že v mizérii, do ktorej nás dostala váhavosť až nečinnosť vlády v riadení celej krízy, spôsobenej pandémiou, nastane zázrak a karta sa otočí. Mám však pochybnosti, že šírenie koronavírusu, ako aj nezvládnuteľný tlak na lekárov a nemocnice sa čoskoro zvráti bez dodatočných opatrení. Ide naozaj o zdravie a životy nielen tých, čo neboli očkovaní, ale aj tých, čo očkovaní boli.

V europarlamente sme včera schválili polovičatú reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá síce nedorovná priame platby pre našich farmárov na úroveň Rakúšanov alebo Nemcov a ani príliš nepomôže mladým ambicióznym malým farmárom snažiacim sa o ekologickejšie hospodárenie na pôde, ale je to nateraz asi kompromis možného, na čom sme sa tu dokázali dohodnúť.

Dnes hovoríme veľa o boji s klimatickými zmenami, ktorý je v súčasnosti zatienený pandémiou koronavíru, ale v budúcich desaťročiach bude isto ozajstnou prioritou pre prežitie tejto planéty. V tomto procese ale musíme urobiť všetko preto, aby sme udržali konkurencieschopnosť našej ekonomiky, predišli prehlbovaniu energetickej chudoby a rozdeleniu ľudí na privilegovaných a marginalizovaných.

Zo Štrasburgu želám pokojný večer v dobrom zdraví.

(Status na FB 24. novembra 2021)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy