Reklama
Reklama

Robert Hajšel: Spoločný záujem Francúzska a Slovenska

Počet zobrazení: 438

Predstavenie priorít polročného francúzskeho predsedníctva v EÚ francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dominovalo dnešnému rokovaciemu dňu europarlamentu, na úvod ktorého sme zvolili moju kolegyňu Moniku Beňovú za jednu z piatich kvestorov. Srdečne jej blahoželám k tomu, že sa tak opäť stala súčasťou predsedníctva parlamentu, ktoré tvorí predseda, štrnásť podpredsedov a päť kvestorov.

Debatu k vystúpeniu francúzskeho prezidenta silno poznačila neoficiálne odštartovaná volebná kampaň pred francúzskymi voľbami. Aj keď Emmanuel Macron doteraz nepotvrdil, že sa ide opäť uchádzať o úrad prezidenta, podľa útokov politických rivalov z jeho krajiny, či už z radov zelených, lepenovcov, konzervatívcov a krajnej ľavice, sa tak určite stane.

Osobne sa mi nezdá šťastná „zhoda okolností”, že dve tretiny francúzskeho predsedníctva budú v tieni aprílových volieb prezidenta, ktorý má v tejto krajine silné výkonné právomoci. Nie je to ale prvýkrát, čo sa rozhodujúce voľby konajú v štátoch, ktoré počas nich majú v rukách rotujúce predsedníctvo. Bohužiaľ, nikto s tým nič na európskej úrovni nerobí.

Napriek tomu, že francúzsky prezident sa bude pravdepodobne musieť viac zaoberať predvolebnou kampaňou ako európskou agendou, predsavzal si dokončenie viacerých náročných európskych bojov, či už ide o novú legislatívu o digitálnych službách, alebo zavedenie európskej minimálnej mzdy, čo by mohlo pomôcť najmä sociálne zraniteľnejším zamestnancom s najnižšími príjmami.

Francúzsko so Slovenskom spája aj spoločný záujem zachovať aj cez tzv. taxonómiu čo najdlhšie jadrovú energiu ako udržateľný a zelenší zdroj energie a Paríž sa bude isto snažiť, aby sa to aj napriek odporu štátov ako je Nemecko, Rakúsko a Luxembursko podarilo.

V EÚ totiž musíme zohľadňovať odlišné podmienky pri prechode na zelenšiu ekonomiku v jednotlivých štátoch, keď aj Slovensko na úspešnú dekarbonizáciu potrebuje investície nielen do obnoviteľných zdrojov energie, ale ešte dlho aj do jadrovej energie, ktorá je určite zelenšia ako uhlie. O to sa ale tak na pôde europarlamentu, ako aj medzi jednotlivými štátmi, vedie veľká bitka.

(Status na FB 18. januára 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy