Reklama
Reklama

Roman Laml: Naši poslanci ukazujú vo svete svoju úroveň...

Počet zobrazení: 803

Čínsky „Global Times“ píše o návšteve našich poslancov na Taiwane. V článku sa uvádza: „V dňoch 5. až 10. júna navštívila ostrov slovenská delegácia pod vedením podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka a Petra Osuského, šéfa parlamentnej skupiny naklonenej Taiwanu. Ich cesta, ktorá porušila princíp jednej Číny, vyvolal silný odpor pevninskej Číny. Po objavení diery v portréte vodcu čínskej revolúcie z roku 1911 Sunjatsena, ktorú spôsobila letiaca fľaša s vodou, hodená počas divokej debaty v ostrovnom «zákonodarnom zbore», vzplanul u slovenských hostí veľký záujem o taiwanskú «boxerskú demokraciu». Prednosta Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a slovenský poslanec Miroslav Žiak tvárou v tvár pred pódiom pózovali ako boxeri a realisticky simulovali šarvátku, ktorá je názornou reprodukciou fungovania ostrovnej »legislatívy«. Taiwanské médiá uviedli, že predstaviteľ DPP (Demokratická progresívna strana) neskôr vysvetlil, že slovenskí hostia len živo vyjadrili uznanie «taiwanskej demokracii», ktorá je pluralitná.“ Čínsky portál k tomu uvádza, že na Taiwane vypukol „údiv a posmech... po tom, čo slovenská delegácia politikov zinscenovala v ostrovnom »zákonodarnom zbore« predstieranú šarvátku inšpirovanú tamojšími politikmi. Napriek tomu, že orgány DPP vysvetlili, že «zmysel pre humor» slovenských politikov je priateľské gesto, väčšina miestnych obyvateľov to považovala za urážlivé a zahanbujúce zosmiešňovanie ostrovnej »demokracie kung-fu«“.

Vyzerá to tak, že našim politikom už nepostačuje divadlo, ktoré predvádzajú v slovenskom parlamente, ale rozhodli sa svoju „úroveň“ ukazovať vo svete. V konečnom dôsledku ich návšteva Taiwanu poslúžila čínskej propagande, čo je v kontexte politického zámeru tejto cesty ukážkou ich politických schopností a vyspelosti. Aj keby správa čínskeho portálu bola zaujatá a nepresná, samotná fotka šaškovania našich poslancov v parlamente iného štátu je tragickou známkou ich úrovne!

O udalosti píše aj Taiwan News, ktorý ju podáva v priaznivejšom kontexte (https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4565999), ale samotná podstata udalosti a infantilné správanie našich poslancov sa ukazuje byť pravdivé. Taiwan News píše, že podľa slovenských poslancov sú takéto incidenty „zaujímavé“ a je normálne, že ľudia v demokratických krajinách majú rozdielne názory a „všetci obdivujú taiwanskú demokraciu a jej rôznorodú spoločnosť." Takže podľa našich poslancov je zaujímavé hádzať počas rokovania parlamentu fľašou. Máme sa na čo tešiť...

Článok v Global Times v angličtine TU

(Status na FB 12. júna 2022)

slovenski_poslanci_na_taiwane.jpeg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy