Skostnatelí liberálni ekonómovia kontra reálny život na Slovensku

Počet zobrazení: 3762

Skostnatelá ekonómia liberálov v prípade SPP  kontra reálny život v korporatívnom kapitalizme

Teda nie že by som sa nejako až tak musel starať do vládnej politiky a zastávať sa premiéra, veď už nie som ani členom Smeru SD, ale tentoraz oceňujem snahu premiéra Roberta Fica argumentovať  a nedať sa v súvislosti s rozkričanou pravicou a celým liberálnym mediálnym trhom, pri obhajobe získať pod kontrolu jeden z najväčších energetických podnikov na Slovensku, Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť.

Predovšetkým, takmer nik nerozumie, čo sú to za zlátaniny, tie štátne dohody a privatizačné zmluvy z divokej privatizácie slovenského hospodárstva za uplynulých 25 rokov. Liberáli sa správali, ako keby sme boli obrovskou krajinou s miliardovým trhom, bolo tu potrebné "rozkrájať" a porozčleňovať jednotlivé dovtedy dobre fungujúce hospodárske celky podľa činností ( aby nebodaj "nemonopolizovali" trh) takmer až na jednotlivé závody a až úseky. V plynárenstve, ešte za Arpáda Demku ako GR štátneho podniku, fungovali výrobné a obchodné väzby, investovalo sa, modernizovalo sa, vytvárali sa predpoklady pre znižovanie cien energie ( kto si ešte pamätá takmer socialistický slogan o modrej planéte s večne horiacim modrým plamienkom v každej domácnosti?) a takmer stopercentnú plynofikáciu domácností. Po Hatinovom nástupe sa už len v rámci politických nútených priatizačných opatrení muselo pristúpiť ku "krájaniu" plynárenstva ( ale to platí pre celú energetiku i celú slovenskú ekonomiku) na nezmyselne malé jednotky výroby, transféru, skladovania, atď, čím sa v slovenskej liberalizovanej ekonomike uvoľnila ohromná energia na sprivatizovanie a následné rozpredávanie týchto jednotiek "strategickým investorom", v  plynárenstve zhodou okolností nemeckým a francúzskym štátnym firmám(!!!).

Dlhé roky nik ani nepípol o tom, že súkromný podnik v rukách štátnych nemeckej, francúzskej a pološtátnej ruskej spoločnosti, ktorý je viazaný cez transport platiť inému súkromnému podniku a cez spoločnosť Nafta zabezpečovať štátnu hmotnú rezervu, má vo svojej štruktúre zabudovaný "mechanizmus", ktorým vykrýval straty a vytváral zisky. Zisky sa za liberalizovanej ekonomiky vytvárajú hlavne tak, že sa prestane modernizovať a opravovať a šetria sa náklady, kde sa len dá (a aj na pracovníkoch, aj na zabezpečovaní zásob). Ak je niečo stratové, a to vždy dodávky pre domácnosti budú, pretože to bol štátny záujem zabezpečiť plynom, teda plynofikovať slovenské domácnosti, tak sa to vykrýva "regulovaním cien" predovšetkým a neustále zvyšovaním nahor. Žiadna vláda skutočne okrem tej Ficovej s tým problém nemala. A kedže tých státisíc drobných odberných miest po celom Slovenski vždy vytvára stratu, vždy sa to vyrovnávalo nárastom cien s odkazom "na rast svetových cien". Inak, nič iného sa nedeje ani v iných eneriách, ba aj pri rozvode pitnej vody, nie?

Asi si už tí zahraniční inverstori "spočítali", že sa blíži "bod obratu", keď sa dostane do straty celý podnik,nielen trh domácností, ak napriek rastu cien odberateľom nezačnú investovať. A tak predali svoje podiely.

Je mi jedno a vôbec nás nemusí zaujímať, ako sa to celé ďalej vyvíjalo, jedno som však ocenil už pri argumentácii premiéra v nedeľu 15.septembra o 11,00 hod v relácii TA3: vláda zasiahla v správnom čase a na správnom mieste: získala kontrolu v materskej spoločnosti, a to takú, ktorá jej účinne pomôže udržať pod kontrolou ceny plynu a zároveň otvorí možnosť na vládnej úrovni s Ruskou federáciou porejednávať dodávky plynu.  (Pýtajte sa, čo by za to dali okolité štáty a ich vlády!!!).

Ostatné ma ani nezaujíma. Mám dobrý pocit, že vláda získala pod kontrolu ceny so strategickou surovinou a bodaj by takto pokračovala ďalej vo všetkých rezortoch (aj v tom vodárenstve a v iných energiách). Experimenty liberálov typu "neviditeľná ruka trhu" uprostred globálneho korporatívneho kapitalizmu nám už predsa museli otvoriť oči: nebezpečné a zdratovne závadné potravinárstvo z dovozu, zničené poľnohospodárstvo, rozbité potravinárske štruktúry, nefungujúce zdravotníctvo, a...veď viete a pociťujete to na vlastnej koži. Čo by nás čakalo o dva-tri roky v plynárenstve?

No a čo s tým čudne zvrátneným liberálnym myslením?

TAM, kde liberáli vidia STRATOVOSŤ, my národohospodári vidíme ZABEZPEČENIE PRIMERANÝCH CIEN OBYVATEĽSTVU.

Tam, kde liberáli vidia PODVOD a NEOPRÁVNENÝ ZÁSAH ŠTÁTU, my národohospodári vidíme predvídavú hospodársku politiku štátu, ktorá v prípade plynovej krízy ochráni obyvateľov od mimoriadnych situácií a zabráni v tomto smere ešte výraznejšie schudobňovanie obyvateľstva.

Viete, čo mi chýba na Slovensku? Ľavicová tlač a médiá, ktoré by o tomto dostatočne široko diskutovali a šírili informácie. Pretože inak sa "verejnosť", teda národ už dosť zblblý Farmami a Talentami dozvie iba o tom, že "Fico nevysvetlil, ako pokryje stratu ...", " Fico kúpil podnik a rukopis projektu je v jeho spriatelených finančných skupinách", či "akými daňami pokryje Fico stratu SPP?".   

Ani z jedných opozičných úst nevyšlo: "posrali sme to s tou privatizáciou, teraz to už predali, keď to nenesie zisky a ďalší súkromníci už len budú ťažiť a zvyšovať ceny, lebo veď verejná infraštruktúra ( a k tej patrí i sieť plynofikácie) žiadnu súkromnú firmu zaujímať nebude... ani jeden, ani jeden, neprešiel tou sebareflexiou.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984