Reklama
Reklama

Sledovanosť televízie Russia Today ako indikátor geopolitického vývoja

Počet zobrazení: 4525

Legendárny futbalový tréner JOSÉ MOURINHO podpísal minulý týždeň zmluvu s televíznou spoločnosťou RT (Russia Today). Muorinho má komentovať záverečné zápasy Ligy majstrov UEFA v roku 2019, počnúc úvodným ceremoniálom 7. marca, končiac finálovým zápasom 1. júna.
Očakáva sa, že jeho analýzy a predpovede vyvolajú veľký ohlas po celom svete, podobný, aký spôsobilo jeho vystupovanie na RT počas futbalových MS minulého roku, kedy vyvolali mediálnu búrku. Niektoré zdroje uvádzajú, že len kvôli jeho komentárom stúpla sledovanosť RT o 10% a v Latinskej a Južnej Amerike o takmer 20%.
„Futbalové majstrovstvá sveta v Rusku boli skvelou skúsenosťou a som nadšený príležitosťou pokračovať v spolupráci s týmto fantastickým tímom,“  povedal Mourinho na začiatku svojho nového projektu.
Hoci si Mourinho málokedy dával „servítku pred ústa“ a patrí aj dnes ku kontroverzným osobnostiam svetového , nikto nemôže poprieť, že bol aj jedným z najúspešnejších futbalových manažérov všetkých čias. Pôsobil v španielskej La Liga (Real Madrid), anglickej Premier League (Chelsea a Manchester United), talianskej Serie A (Inter Miláno) a portugalskej Primeira Liga (Porto). Takže sa máme načo tešiť. Hoci naše médiá nový „psí kúsok“ Mourinha a RT úspešne utajujú.

Zlanárenie tohto supermagnetu je ďalším geniálnym ťahom propagandistickej mašinérie RT na čele s nezlomnou Margaritou Simonjan, ktorá stála v jej vedení od začiatku vysielania v roku 2012. Prednedávnom to bola napr. zmluva s Larry Kingom, jedným z najuznávanejších polit. komentátorov v USA. Je to iste jej geniálna odpoveď na neustále pokusy zrušiť licencie vysielania RT v USA, Veľkej Británii, Francúzsku a najnovšie, minulý týždeň, aj v Kanade.
Nemôžu byť úspešné! Tak ako neboli úspešné pokusy zakázať za socializmu našim ľuďom počúvanie Hlasu Ameriky či Slobodnej Európy. A to vtedy nebolo o internete "ani chýru, ani slychu“.

Vysielanie Russia Today je v súčasnosti západnými politikmi a médiami neustále napádané za šírenie prokremeľskej propagandy. Paradoxne, napriek kritike sledovanosť tejto televízie (šírenej káblami, satelitmi a internetom na YouTube – vysielajúcej anglicky, španielsky, francúzsky a arabsky) stále stúpa a v súčasnosti prevyšuje aj také oficiálne informačné kanály, ako sú NBC, CNN, BBC, France 24, Al Jazeera, Deutsche Welle, Voice of America, Euronews či japonský NHK. Podľa posledných údajov má RT len na YouTube na všetkých svojich kanáloch už takmer 20 miliárd zhliadnutí a desiatky miliónov stálych odberateľov. Reportéri RT sú vždy, všade včas a perfektne pripravení. Je smutné, že títo reportéri, ktorí často pochádzajú z krajiny z ktorej vysielajú sú často perzekuovaní a ostrakizovaní vládnou mocou a jej médiami. Je to však kontraproduktívne. Akoby ich chránila nejaká metafyzická sila. Prezident Macron bol vraj v šoku, keď sa preukázalo, že Francúzi počas protestov žltých viest nesledujú vlastné oficiálne či lokálne televízie, ale masovo pozerajú živé prenosy z ulíc vysielané RT.

Ktovie čím to všetko je?
...  žeby sa pomaly vymieňali zemské póly, menil smer gravitačných siločiar a s nimi aj pravdy o svetových stranách?

... žeby sa obracalo koleso dejín geopolitiky?
Nič nie je isté!
Neviem, či máme Rusom gratulovať, či závidieť, či sa ich začať báť?
Veru by nezaškodilo čo to sa priučiť.
Aj tým našim mediálnym špielmachrom, ktorí nás balamutia, hrajú svoje hry na našom malom piesočku, v geopolitike často len
plávavajú po hladine a o hĺbke morských prúdov, či pohybe tých stratosferických nemajú ani tušenia.
Pán s vami, priatelia.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy