Reklama
Refundo.sk
Reklama

Ústava SR si zaslúži úctu

Počet zobrazení: 2027

Deň ústavy oslavujú v Amerike, Rusku aj Nemecku. Je úplne prirodzené oslavovať základný pilier štátnosti. Ale na Slovensku sa aj dnes nájdu takí, čo by najradšej ústavu neoslavovali. Na SME píšu, že vraj je pozostatkom mečiarizmu a nič netreba oslavovať. Zase si niekto hľadá dôvod na národné sebabičovanie. Zase len kopať do štátu a národných tradícií.

Jasné, zrušme všetky sviatky, nech si biznis pakuje vačky, Sulík má svoje teplé rožky a Kisku nech neotravujú na pláži v Španielsku. Svet podľa SME. Nezáleží na ničom, len na trhu, biznise a korporáciách.

A všetky sviatky si importujme z USA, oslavujeme ich deklaráciu nezávislosti, nie tú našu, ich deň ústavy, nie ten náš, ich dejiny, nie tie naše. Tak by sa to určite páčilo „slušnej Amerike“, pardon, „slušnému Slovensku“.

Ústava SR si zaslúži úctu. Bola dôležitým míľnikom na ceste k suverenity. A Slovensko sa vďaka nej prihlásilo k sociálne a environmentálne orientovanej ekonomike. To na začiatku 90. rokov vôbec nebolo samozrejmosťou, veď všetci tárali o spasiteľskej voľnej ruke trhu a zlom sociálnom štáte. Aj preto si tvorcovia ústavy nezaslúžia kopance od liberálnej tlače.

Pre mňa osobne je článok o sociálnom pilieri našej ekonomiky tým najdôležitejším ústavným článkom a mali by sme ho rozšíriť a posilniť.

Nepáči sa mi, že ešte aj na ústavu má dnes niekto potrebu útočiť. Čo by za to, aby takéto sviatky mohli sláviť ako suverénne štáty, dali mnohí Kurdi či Katalánci. To len u nás majú zmagorení bratislavskí liberáli stále komplex z toho, že Slovenská republika vôbec vznikla.

Prečo máme stále potrebu mrzkať svoje dejiny. Nerobia to iní, prestaňme s tým aj my. Ústavu si treba vážiť, rovnako ako štátnosť a naše dejiny. Jedného dňa sa možno aj denník SME dostane z puberty a pochopí to.

Status na FB, 1. 9. 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy