Reklama
Reklama

Vinníka za terajšiu situáciu treba definovať

Počet zobrazení: 2539

Už dlhšiu dobu sa dá pozorovať, a nielen v okrajových mediálnych produktoch, nárast protiruských vyhlásení, ktoré vyplývajú aj zo správania predstaviteľov štátu a vyjadrení bezpečnostných analytikov, ktorí nie sú spokojní s nízkym podielom HDP na účely zbrojenia – 1,6 % namiesto povinných 2%, dodajme, že hovoria o výdajoch na obranu. Na nákup najmodernejších zbraní, radarov, helikoptér, stíhačiek, kolesových vozidiel a obrnených transportérov. Argumenty, že niečo treba aj na zvyšovanie odmien pre zdravotnícky sektor a do školstva sú za týchto okolností irelevantné. Obrana pred nepriateľom bola vždy prvoradá.
Opačne, niektoré aktivity z ruskej strany sú pokladané práve za neprípustné, aj keď verejnosť ich za také nepokladá. Môžu byť nimi ruskí umelci na scéne ŠD Košice, alebo dávnejšie účinkovanie Súboru piesní a tancov B. Alexandrova, ktorý putoval po slovenských mestách a mestečkách v roku 2014. Iste v obave pred takou rafinovanou formou propagandy po formálnom ukončení osláv na počesť SNP verejnoprávna televízia ukončila prenos vo chvíli, keď pred publikom začali spievať „Vstavaj strana ogromnaja“ Riaditeľ RTVS nám oznámil, že vystúpenie súboru nebolo súčasťou oficiálneho programu osláv.

Príkladne sa v tom roku zachoval prezident Kiska, ktorý na začiatku prejavu zástupcu ruského veľvyslanectva pred pamätníkom hrdinov Dukly vo Svidníku 6.oktobra opustil slovenskú delegáciu a išiel si plniť iné štátnické povinnosti. Tak nám to neskôr vysvetlil jeho hovorca p. Krpelan.

Za súčasť ruskej propagandy na naše uši a hlavy treba pokladať zastavenie prepravy ruského plynu cez územie Ukrajiny do západnej Európy počnúc rokom 2018.To, že náš predseda vlády R. Fico oficiálne vyjadril s tým nespokojnosť a nesúhlas s budovaním ďalšej vetvy plynovodu Nordstream2 po dne Baltiku do nemeckého Greifswaldu na projekte, ktorý sa už realizuje, nič nezmení. Aj predsedníčka vlády Spolkovej republiky ubezpečila východných spojencov z EÚ, že ide o komerčný projekt najväčších prepravcov plynu v Európe, do ktorého nie je možné politicky zasahovať. To by bolo predsa proti slobode podnikania a tí to majú dobre prepočítané a spoločne s Gazpromom. A tak od roku 2019 budeme plyn nakupovať z Nemecka, (možno z Nórska alebo z Poľska, kam ho privezú Američania v skvapalnenej forme) ten ruský, no a zaplatíme ho aj Nemcom. Aby však neboli poškodené záujmy Ukrajiny bude na nás, na našich prepravcoch ,aby rozšírili kapacitu stanice vo Veľkých Kapušanoch pre možnosť vracať ruský plyn z Nemecka a aby protiruská rétorika mohla pokračovať až do doby, kedy bude Ukrajina prijatá do NATO alebo EÚ, teda o 20 rokov Alebo až sa naplnia želania M. Albrightovej a Rusko bude dovtedy v rámci ďalšej demokratizácie sveta rozparcelované na menšie štáty. Spolu so Z. Brzezinským uvažujú už dlho o 3 až 4 nástupníckych štátoch, ktoré by podporovali, a je to súčasť strategických plánov USA.

Iným vyjadrením odporu k ruskej propagande boli zo strany prezidenta Kisku kroky k pamätníku oslobodenia Bratislavy 4.apríla na námestíčku pred Redutou. Demonštroval tým nesúhlas s uctievaním sovietskych vojakov padlých v bojoch o Bratislavu na Slavíne. Tam sa unúval len R. Fico so svojimi ministrami, veteránmi vojny i zástupcami ruského veľvyslanectva, Ale už bez muzikantov, ktorých má pod palcom vedúci kancelárie prezidenta. Nezaostal ani primátor Bratislavy p. Nesrovnal, ktorého nápad vybudovať na Slavíne pod pamätníkom múzeum druhej svetovej vojny mienilo ruské veľvyslanectvo podporiť finančne i vecne, no on ochotu odmietol ako nepotrebný akt.

I teraz, nedávno opakovaný prelet ruských bombardérov SU 24 ponad pokojne brázdiace americké bojové lode vody Baltiku treba pokladať za neslýchaný akt provokácie z ruskej strany síce v medzinárodných vodách, blízko hraníc s územím Kaliningradu, ale predsa len niečo cez tisíc míľ (námorných) od ich materských prístavov na východnom pobreží Štátov.

To všetko sú príklady pre označenie Ruska za nepriateľa pokojného sveta, v našej terminológii spojenectva a bezvýhradnej podpore síl NATO o krátky čas aj na našom území, možno pod Tatrami.

Svet potrebuje nové riešenia situácie, ktorá je spojená s narastaním, ani nie tak vymyslenej hrozby zo strany Ruska, ale s rastom vnútorného napätia v demokratickom spoločenstve. O tom sa diskutuje na konferencii Globsec v Bratislave, no k podstate problémov, do ktorých vplával postupne slobodný svet sa nemôžu diskutéri dostať. Predsa utečenecká kríza, terorizmus, rast extrémizmu a populizmu pravicových strán nemožno spájať len s Ruskom, alebo áno? .Strašiť hrozbou je preto potrebné, aby sa zakryli genetické poruchy terajšieho kapitalizmu ,ktorý dovoľuje daňové úniky, nebývalý rast bohatstva v rukách niekoľkých rodín a aby sa odviedla pozornosť na vedľajšie cestičky života ľudí. A tomu napomáha komerčná tlač, stupídne tv programy, seriály a reklama.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy