Reklama
Reklama

Za všetky rodiny... Skutočne?

Počet zobrazení: 1702

Od pochodov konzervatívcov a LGBT(IQ...) ubehol už týždeň, najväčšia hystéria opadla, tak sa, okrajovo tejto témy dotknem aj ja. Okrajovo preto, lebo ma prekvapuje, s akou intenzitou sa obom pochodom každoročne venujeme.

V uliciach sú desiatky ťažkoodencov, médiá prinášajú spravodajstvo minúta po minúte, zapájajú sa prezidentka, predseda parlamentu, poslanci, herci, vyjadrujú sa desiatky ambasád. Človek má pocit, že na Slovensku niet väčšieho problému ako konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami.
 

Pokrytecký záujem

Pozerám si fotoreportáže z oboch akcií: jedni hlásajú, že sú za tradičnú rodinu, ďalší, že sú za všetky rodiny... „Tak moment,“ hovorím si. Veď títo ľudia, osobnosti, politici a médiá ani len nechyrujú o tom, čím žije „tradičná rodina“/“všetky rodiny“.

Priemernú rodinu, kde obaja partneri znášajú ponižovanie v práci, aby udržali domácnosť nad vodou, majú v paži.

Tvária sa, že im ide o dobro detí, ale to, že mimo Slovenska musí pracovať možno až 300 000 ľudí (inak povedané: rodičov, ktorí vidia svoje deti len raz za čas) ich netrápi a dodnes tento problém nikto neotvoril.

Ak by sa totiž začali spájať pracovné problémy so životnými podmienkami rodín, tak by sme prišli na to, že najnegatívnejší dopad na všetky rodiny má kapitalizmus. A na to nesmieme prísť, preto ten nezáujem o prepúšťania a pracovné podmienky.
 

Tisícky rodín na dlažbe, otrocká práca za 600 eur

Len si vezmite posledné mesiace: Svidnícka textilka ICA prepustila všetkých 130 zamestnancov, dubnický ZTS Metalurg 117 zamestnancov, bratislavský Volkswagen prepustí do roku 2022 až 3 000 ľudí a košický US Steel do roku 2021 prepustí 2 000 zamestnancov. V týchto dňoch bojujú za pridanie 25 centov k hodinovej mzde nitrianski a novozámockí šoféri a postupne vychádzajú na povrch škandalózne pracovné podmienky v nitrianskom Jaguari, kde zarobíte možno tak 700 eur.

Vidíte ale nejaký zvýšený záujem médií či politikov o týchto ľudí?

Nie, Eugen Korda nenaháňa so svojou kamerkou vedenie Jaguaru, aby vysvetlili nútené nadčasy, nečíha na vedenie Arrivy, aby vysvetlili, ako majú rodiny nitrianskych šoférov vyžiť z platu 3,80 eura na hodinu (brutto). Namiesto toho si išiel Korda dolámať nohy, aby natočil vyklápanie hnoja pri Dankovom stožiari. Lebo výška a statika Dankovho stožiara je kľúčová téma pre bežnú slovenskú rodinu.

Denníku N či centrále SMEčka ani len nenapadne ísť až do Svidníka zisťovať, čo za talianskeho darebáka tam naše ženy roky nútil muklovať za 300 eur a prečo bol na neho krátky aj inšpektorát práce. Miesto toho vám ponúknu spravodajstvo minútu po minúte z pochodu LGBT(IQ...) či z konzervatívneho protipochodu. A (ne)dôstojné životné podmienky priemernej slovenskej rodiny sú zase až na poslednom mieste.

A politici? Myslíte, že predseda vlády pôjde do Košíc vyjednávať s Američanmi o prepúšťaní, alebo že poslanci ľavicovejší ako Marx s Che Guevarom dokopy pôjdu podporiť nitrianskych vodičov a košických oceliarov?

Zabudnite!

Namiesto toho koalícia otvorí ďalší zástupný problém: interrupcie. Čo tam po tom, že v Dubnici sa ocitla stovka rodín na dlažbe, že v Košiciach toto čaká dve tisícky rodín? Podstatné je odvrátiť pozornosť od sociálnych problémov a ešte viac rozdeliť spoločnosť. A verte tomu, že úderky extrémnych liberálov aj extrémnych konzervatívcov sa tejto témy spolu so spriaznenými médiami zhostia s obrovským apetítom.

Aké šokujúce musia byť pracovné podmienky, aké nízke musia byť mzdy a aké množstvo ľudí musia prepustiť, aby život pracujúcich zaujal politikov a médiá aspoň z polovice tak, ako ich zaujímajú tieto zástupné problémy?

Myslíte, že by sa táto info mala dostať aj k vaším priateľom? Tak ju zdieľajte na svojej nástenke.

(Status na FB, 27. 7. 2019)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy