Reklama
Reklama

Zaplatí slovensko za ruskú vakcínu rozvratom vnútornej súdržnosti štátu?

Počet zobrazení: 1107

Tak sa to prevalilo. Darmo sa neuveriteľne dobrý človek chvastal tým, že vraj Matovičovi vybavil ruskú vakcínu. Ľudia, ktorí vedeli, o čom to bolo a ako sa k tomu dospelo, sa len usmievali, ako sa tento tragéd snaží dostať na vlne súhlasu s ruskou vakcínou na slovenskom trhu z politického hrobu, kam sa svojím ja - ja - ja sám uložil. Dnes vyšla najavo skutočnosť, ktorá musí v tejto súvislosti pohnúť srdcom každého človeka, ktorý to so Slovenskom myslí úprimne. Pán premiér sa priznal, že mu s nákupom ruskej vakcíny pomáhal maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó. Dokonca zahriakol tých, ktorí v jeho vysoko neštandardnom pobehovaní po Komárne videli neprípustné zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. Vraj je to priateľ Slovenska.

Nuž, pán premiér Matovič by si nemal zamieňať svojich priateľov a kamarátov z rôznych štvrtí, kde sa slovenský národný záujem nevarí, s priateľmi Slovenska. Lebo to, čo pán Szijjártó spolu s emisárom premiéra Matoviča Gyimesim nadhadzoval na rokovaniach v Komárne, vôbec priateľsky voči Slovensku nevyzeralo a nevyzerá. Slovensko nepotrebuje rozvrat vo vzťahoch medzi svojimi občanmi rôznej národnosti, ale koherenciu, teda súdržnosť. A ako uvažujem, tak uvažujem, k tomu určite nepatrí expanzia maďarského štátu na slovenské územie formou udeľovania občianstva našim občanom bez akéhokoľvek iného vzťahu s výnimkou etnickej príslušnosti.

Poďme sa teda pozrieť, o čo Matovičovmu emisárovi Gyimesimu a jeho partnerovi na komárňanskej radnici ide. Vraj o riešenie maďarského občianstva pre príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku, na ktoré podľa ich šovinistickej predstavy majú nárok. Ak toto nie je čistá iredenta, teda snaha zmocniť sa najskôr našich občanov a potom aj územia, na ktorom žijú, tak čo ešte možno nazvať iredentou?

Zákon o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ktorý prijal slovenský parlament po tom, čo maďarský parlament prijal zákon umožňujúci dávať občanom okolitých štátov maďarskej národnosti občianstvo len na základe toho, že si deklarujú maďarskú národnosť, je v plnom súlade so všetkými medzinárodnými normami. Vôbec ho nebolo treba a ani ho netreba meniť v tom zmysle, žeby niekoho neoprávnene diskriminoval. Má, samozrejme, svoje nedostatky, keďže odoberá občianstvo našim občanom aj napr. v ďalekej Austrálii, ktorých pozícia v tejto otázke neohrozuje vnútornú koherenciu Slovenskej republiky. Ale zas nie je pravda, žeby nejakým spôsobom masovo odoberal občianstvo občanom Slovenskej republiky. Podľa štatistik, ktoré sú všeobecne prístupné, počet ľudí, ktorí v dôsledku prijatia cudzieho štátneho občianstva prišli o slovenské občianstvo od roku 2001, je stabilný. Ide o 200 – 300 občanov. Zaujímavé je, že prijatie zmieneného slovenského zákona roku 2009 vôbec dramaticky toto číslo nezdvihlo. Ide teda o ľudí, ktorí prijímajú občianstvo cudzieho štátu vyžadujúceho vyviazanie sa zo zväzku pôvodného štátu (napr. Rakúsko, NSR).

Samozrejme, nie som proti tomu, aby sa niektoré ustanovenia zákona modifikovali tak, aby osoby žijúce dlhodobo v zahraničí (napr. 5 a viac rokov) a chcú tam naďalej žiť, nemuseli pri prijatí cudzieho občianstva automaticky prísť o slovenské občianstvo. V žiadnom prípade – ak nám ide o pokoj na našom území – nemôžeme pripustiť, aby naši občania bez toho, aby opustili naše územie, mohli optovať pre cudzí štát a zachovať si slovenské občianstvo. A je mi jedno, či by išlo o Maďarov, Rusínov, Rusov alebo hocikoho iného. Pretože ak nejaký slovenský občan bude lojálny v spore Slovenska s Austráliou so svojou novou vlasťou, nebude to mať žiaden vplyv na domácu situáciu. Ale ak by sme tu mali 100 000 občanov Maďarska a tí by sa v našom spore so susednou krajinou postavili na stranu oponujúcu SR, bol by to určite problém. Pritom vôbec nemaľujem čerta na stenu. Spor je prirodzená súčasť života.

Takže ešte raz: Ak by mala byť cena za Sputnik V rozvrat národnostných vzťahov na Slovensku, ďakujem. Neprosím. A premiér Matovič by mal počúvať slovenských občanov, nie svojho poradcu Barényiho.

(Status na FB 5. 3. 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy