Reklama
Reklama

Zomrel profesor Miroslav Kusý

Počet zobrazení: 4946

Zomrel profesor Miroslav Kusý. Viem, že mnohí z vás, priatelia, ste asi neboli nadšení z toho, ako útočil na ľavicu, na Smer, na Roberta Fica... Ale v dnešný deň sa patrí vyjadriť úctu k človeku, s ktorým som v mnohom nesúhlasil, ale napriek tomu som ho rešpektoval. A myslím to úprimne.

Bol to významný filozof a jeho klasickú knižku o marxistickej filozofii som ešte ako študent doslova hltal. Jeho osobný príbeh po roku 1968 vysvetľuje, prečo sa jeho názory časom zmenili. Nedovolím si to súdiť. Opakujem - ako filozof mal moju úctu.

Mal som s profesorom Kusým iba jednu osobnú skúsenosť v živote. Bol predsedom komisie, pred ktorou som obhajoval svoju dizertačnú prácu o teóriách spravodlivosti v modernom marxizme.

Poznal som jeho antikomunistické postoje a pred obhajobou som sa zamýšľal, ako sa k tomu profesor postaví - či bude na mňa ideologicky útočiť alebo dávať rany pod pás. Bol som milo prekvapený: bol vecný, korektný a čisto profesionálny. Moje analýzy ocenil a jeho otázky boli namieste.

Svoju prácu som obhájil, získal titul PhD. a neskôr rozšírenú dizertáciu publikoval ako knižku Späť k Marxovi?

S profesorom Kusým sme sa po obhajobe ešte veľmi príjemne porozprávali o politike, vôbec nebol útočný ani emotívny, hoci vedel, že sa pohybujem v ľavicovom prostredí. Pamätám si ho proste ako milého a korektného človeka.

Možno si ho z politických komentárov pamätáte inak - áno, opakujem, v mnohom som s ním nesúhlasil. Ale napriek tomu ma veľmi mrzí, že profesor Kusý navždy odišiel a chcel by som ešte raz, naposledy, prejaviť svoju hlbokú úctu filozofovi, ktorého som si ako politického oponenta vážil.

Odpočívajte v pokoji, pán profesor.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy