Blog Jaroslav Giláni

Celkový počet zobrazení titulu: 15571 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 449

Mal by to byť návrat k vlastenectvu?

Ale kde je tá lepšia Európa?


Hlas mať môžeš, aj keď ťa nepočuť, pretože je na verejnosti tichý, pretože  nemá primeranú hlasitosť. Potom je zbytočné, aby si hovoril, mal hlas.

O príčinách sa hovorí veľmi málo


Verejnosť o dôvodoch tragických udalostí, ktoré sa dejú doma i vo svete, hoci sa o nich veľa hovorí, vie málo. Je jednoduchšie najmä tie krvavé popisovať jednotlivo, ako ich vsádzať do celkovej politickej klímy. Po každom prejave násilia končia politici sľubom, že sa nenecháme vydierať (kým a prečo?) a občania zapaľujú kahance a kladú kvetiny...

O iných väzbách Británie sa nehovorí

Petrochémia, to nie sú len motorové palivá a oleje


V súvislosti s intenzívnou prípravou realizácie tretej automobilky na západnom Slovensku sa najviac hovorí a píše o jej vplyve na život v Nitre a v jej okolí, ale hlavne o raste cien nemovitostí, bytov, ale aj o  výške nájomného. To je tá  mediálne  zaujímavejšia časť dosahu budúcej  stavby v anglickom režime.

Na počesť Dňa víťazstva

Ústredné oslavy Dňa víťazstva nad nemeckým fašizmom boli oproti minulým rokom fundamentálne  pozmenené, pretože suita p. Kisku, prezidenta sa neunúvala na Slavín, aby sa poklonila padlým vojakom Červenej armády, ktorí tam spia svoj večný sen o lepšej budúcnosti, ale sa vybrala do Serede na miesta, kde býval počas vojny (poslovenčený názov nemeckého Konzetration) zhromažďovací tábor slovenských Židov.

Naspäť cesta nemožná?

Patrím ku generácii, ktorá nemusela povinne čítať, pretože čítala. Boli knižnice, lacné knihy a bolo i rádio, ktoré  sme počúvali s čítaním na pokračovanie i rozprávkami na dobrú noc. A do čítania sme boli navádzaní učiteľmi, ich rozprávaním, čo sa im páčil, čo čítali.

Vinníka za terajšiu situáciu treba definovať

Už dlhšiu dobu sa dá pozorovať, a nielen v okrajových mediálnych produktoch, nárast protiruských vyhlásení, ktoré vyplývajú aj zo správania predstaviteľov štátu a vyjadrení bezpečnostných analytikov, ktorí nie sú spokojní s nízkym podielom HDP na účely zbrojenia – 1,6 % namiesto povinných 2%, dodajme, že hovoria o výdajoch na obranu. Na nákup najmodernejších zbraní, radarov, helikoptér, stíhačiek, kolesových vozidiel a obrnených transportérov. Argumenty, že niečo treba aj na zvyšovanie odmien pre zdravotnícky sektor a do školstva sú za týchto okolností irelevantné.

Ako nás natierajú na vlastný chlebík

Čím viac sa bude písať a hovoriť o počtoch slovenských, publiku neznámych spoločností registrovaných v krajinách slobodného sveta, tým budeme o nich vedieť menej a o tom to všetko je. Všetko sa deje podľa platných zákonov a preto publikované informácie majú len taký utišujúci účinok na myslenie a vnímanie pravidiel demokraciou zaťažovanej spoločnosti.

Jedna škola s vyučovaním čínštiny bude málo

Zatiaľ čo anglická kráľovná Alžbeta II. vozila čínskeho prezidenta Si Tin-pchinga po Londýne vo svojom zlatom kočiari, v Prahe počas jeho návštevy vešali aktivisti na kandelábre vlajky Tibetu a teológ Tomáš Halík, priateľ Václava.Havla, slúžil omšu za obete teroru v Číne. Udalosti, ktoré sprevádzali početnú čínsku delegáciu v Prahe, treba teda posudzovať aj v širších globálnych súvislostiach, tam, kde sa končia americké kompetencie a teritórium.

Stránky

Jaroslav Giláni

Autor zatiaľ neuviedol o sebe bližšie informácie.

Blogy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984