Čo sa v skutočnosti deje vo Venezuele?

Počet zobrazení: 5263

venezuela.jpgHoriace policajné vozidlá, Caracas, 12. februára 2014.
Foto: venezuelaanalysis.com


Pred pár dňami som absolvoval stretnutie s veľvyslancom Venezuelskej Bolívarovskej republiky Jesúsom Uzcáteguim Duquem, ktorý ma informoval o situácii vo Venezuele a zároveň požiadal o sprostredkovanie pravdivých informácií o dianí v tejto latinskoamerickej krajine, keďže globálne mediálne koncerny účelovo dezinformujú svetovú verejnosť.

Starý známy scenár

Venezuelský veľvyslanec ocenil moju dlhodobú podporu Venezuele, ktorú som prejavil aj v nedávnych mediálnych výstupoch (napríklad článok na Aktuality.sk Ukrajina – spackaná revolúcia). Vo svojom hodnotení situácie som okrem iného zdôraznil nasledovné: „Je pikantné, že liberálni pravičiari dnes podporujú prevraty, nepokoje či pouličné nátlakové akcie. Samozrejme, nie doma, ale v krajinách, kde nevládnu. Vidieť to nielen na Ukrajine, ale aj vo Venezuele, kde americká ambasáda a západné režimy výdatne podporujú destabilizáciu, aby sa konečne zbavili Madurovej socialistickej vlády (Nicolás Maduro pred pár mesiacmi vyhral demokratické voľby po smrti Huga Cháveza). Za ostatné roky by sa takýchto prípadov dalo nájsť viac, počnúc Latinskou Amerikou cez severnú Afriku až po Blízky východ.. Výsledkom sú zväčša destabilizované štáty, občianske vojny, trpiace obyvateľstvo a prirodzene - bohatnúce nadnárodné korporácie.

Keď pred 25 rokmi proamerická venezuelská vláda zmasakrovala stovky demonštrantov (tzv. Caracazo), to bol akože vrchol demokracie? Vtedy o tom západné médiá informovali ako o stabilizácii krajiny pred divokou spodinou a hnusnými komunistami. A dnes, keď sa legitímna venezuelská vláda snaží brániť americkej ambasáde a mediálnym impériám pred tým, aby burcovali ulicu k prevratu, to má byť pre zmenu temná totalita? Bude brať ešte niekto rečičky o slobode, demokracii a ľudských právach vážne, keď tieto dôležité hodnoty západné mocnosti účelovo zneužívajú zakaždým, keď ide o veľmocenské či ekonomické záujmy?“

Násilie zo strany opozície

O situácii sme s veľvyslancom Venezuely, ako aj s veľvyslankyňou Kuby Loipou Sanchéz Lorenzovou dlho diskutovali vo vecnej a priateľskej atmosfére. Venezuela má moju jasnú podporu a jej legitímne zvolenej, demokratickej vláde socialistu Nicolasa Madura držím palce.   

Zároveň by som rád čitateľom Slova priblížil oficiálne stanovisko Venezuely, ku ktorému sa cez bahno mediálnych dezinformácií dostáva iba veľmi ťažko. Z prekladu tohto oficiálneho materiálu, ktorý mi sprístupnil venezuelský veľvyslanec, vyberám:

„12. februára 2014 sa vo Venezuele oslavoval národný ,Deň mladých‘ ako pripomienka dvojstého výročia bitky o La Victoria (12. február 1841). Sociálne, mládežnícke a študentské hnutia zorganizovali viaceré verejné podujatia, čím si plne uplatňovali svoje občianske a demokratické slobody. Opozičné skupiny protestujúcich však zneužili pokojnú podstatu aktivít plánovaných na daný deň. Udalosť využili na násilné útoky na budovy viacerých vládnych inštitúcii v Caracase a ďalších mestách. Tieto skupiny páchali akty vandalizmu a ničenia verejného majetku a blokovali hlavné cestné premávky, bulváre a ulice mesta. Traja Venezuelčania boli zabití a viac ako šesťdesiat ľudí bolo zranených.“

Latinská Amerika podporuje Venezuelu

V oficiálnej informácii venezuelského diplomata sa ďalej píše: „Venezuelská vláda má dostatok dôkazov o tom, že násilné akty boli propagované, organizované a financované zo zahraničia za podpory veľkých nadnárodných mediálnych spoločností. Na druhej strane, vláda prezidenta Nicolasa Madura dostala podporu od štátov Latinskej Ameriky, členov viacerých medzinárodných organizácii ako Spoločenstvo Latinsko-amerických štátov (CELAC), Únia Juhoamerických štátov (UNASUR) a Bolívarovská Aliancia ľudí našej Ameriky (ALBA), ako aj solidaritu od mnohých sociálnych organizácii v regióne a vo svete.

Venezuelská vláda rázne odmieta takéto násilné činy a vyjadruje svoj smútok nad obeťami týchto násilností, ktoré sa vo Venezuele rozpútali počnúc 12. februárom 2014. V posledných dvoch týždňoch násilné opozičné skupiny pokračovali vo svojom úsilí podvrátiť ústavný poriadok vo Venezuele organizujúc také akcie, ako je blokáda verejných priestranstiev, ulíc, ciest. Zároveň sa množili a množia útoky na systémy verejnej dopravy a jej pracovníkov, ako aj konfrontácia s bezpečnostnými zložkami. Opozičný líder, zodpovedný za nabádanie k násiliu, Leopoldo López, je pod dohľadom miestnych autorít, aby čelil spravodlivosti a takisto aby bol ochránený vládou na žiadosť jeho vlastnej rodiny pred neidentifikovanými ozbrojenými skupinami, ktoré sa ho snažili pripraviť o život.

No pasarán!

Prezident Nicolas Maduro sa naďalej stretáva s viacerými sektormi venezuelskej spoločnosti, s regionálnymi a lokálnymi autoritami, aby dospeli k návrhom a opatreniam na dosiahnutie mieru, bezpečnosti, slobody pohybu a stability krajiny. Nanešťastie, niektoré sektory opozície neukázali záujem podieľať sa na týchto snahách. Výzvy a pozvanie od vlády ostávajú naďalej platné a vláda je otvorená dialógu.“

Čo dodať? Ľavičiar Nicolas Maduro pred pár mesiacmi vyhral legitímne demokratické voľby. Nadnárodný kapitál však nerešpektuje demokratickú vôľu ľudí: ak štát neskáče, ako pískajú veľmoci a globálne korporácie, tieto radi zaplatia masy násilníkov, aby robili v krajine bordel. Scenár, ktorý už dobre poznáme aj z iných štátov...

Venezuelská socialistická vláda má podporu drvivej väčšiny bežných, chudobných ľudí ako aj väčšiny latinsko-amerických štátov; opozícia má podporu západných médií, USA a najbohatších zložiek spoločnosti: aké typické. Chcel by som vyjadriť otvorenú podporu ľavicovej vláde vo Venezuele a rád by som vyslal čo najdiplomatickejší odkaz pre neoliberálov: Ruky preč od Latinskej Ameriky!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa ľavičiar
#1
Ladislav Hvižďák
04. marec 2014, 19:31

No tak toto by bolo pre ostatné "slovenské slobodné" média asi nestráviteľné. Neviem, či nedostanete v strane "dútku". Veď Váš najvýšší chce byť predsa cez prezidetský úrad akceptovanejší europskému molochu a možno sa aj stáť europským prezidentom a časom ak sa dobre uplatní možno aj svetovým. Darmo vysokú ctižiadostivosť a ťah na bránu má dnešný predseda veľkú. Vie sa prispôsobiť každému izmu a učiteľa má skúseného.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984