Dôstojnosť úradu a profesie, kde si?

Počet zobrazení: 2673

Keď sa posivený svedok dozvedel, že Igor Matovič neodpovedal na tri esemesky Zuzany Čaputovej, nevedel, či sa má smiať alebo plakať. Keby sa správa dotýkala Igorka zo siedmej A a Zuzky zo siedmej B, určite by sa na nej pobavil. Išlo však o komunikáciu medzi bývalým Letným arcibiskupským sídlom a Grasalkovičovým palácom. Isteže, svet sa digitalizuje, ale posivený svedok predpokladal, že genius loci honosných budov nepripustí takú náhodnú a nezáväznú komunikáciu medzi prezidentkou a premiérom. Navyše, keď ich obklopujú početné sekretariáty, ktoré majú v naliehavom prípade dohodnúť stretnutie alebo telefonický dialóg. Na pokyn jedného zo spomenutých ústavných činiteľov.

Nemožno si s trpkosťou nespomenúť na noblesu Schöne Náciho, keď premiér zvestuje národu, že „nebudem cikať proti prezidentke“ (tyzden.sk, 5. 12. 2020), koaličného partnera označí za idiota resp. hrobára 4 300 ľudí a „nenašim“ odborníkom vynadá do mudrosráčov. „Naši“ odborníci nás o to horlivejšie poúčali, že v koronakríze sa zomiera na koronavírus, nie s koronavírusom. Ochotne im asistovali postaršie celebrity, ktoré sa z nemocničného lôžka dennodenne ponosovali, ako ich tá hnusoba trápi a ničí. Bez nej by to boli chlapi ako duby, bez jedinej diagnózy. No po úmrtí zaočkovaného pacienta sme sa okamžite a aj po zapnutí mixéra dozvedali, že „išlo o 79-ročného muža s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu smrti“. (TASR, 26. 1. 2021) Div, že nám neukázali zdravotnú kartu nebožtíka, len aby vakcína v hanbe neostala! Koronavírus takých advokátov v „našich“ odborníkoch nemal a nemá. Musí si odtrpieť nielen choroby svojich obetí, ale aj ich vyšší vek. O poľahčujúcich signáloch z pitevných správ naďalej môže iba snívať.

Dvojaký meter degradoval aj Bohyňu spravodlivosti, keď v jej rukách vystriedal váhy. „Je vizitkou štátu, ak Ficove výroky toleruje“ (domov.sme.sk, 27. 1. 2021), reagoval predseda Súdnej rady Ján Mazák na zmienky trojnásobného premiéra o politických väzňoch. Posivený svedok sa domnieva, že vizitkou štátu jej aj Mazákom prepočutý Sulíkov chválospev na predsedu vlády: „Toľko ľudí je v base. Začal to tu čistiť a robí to výborne.“ (trend.sk, 13. 12. 2020) Aj samotného Mazáka muselo šokovať, ako jeho ďalšia poznámka k Ficovej tlačovke „Chápem totiž niektorých ustráchaných a vydesených politikov“ zapadla do Matovičovho zľudoveného odkazu Ficovi, aby doma šúchal nohami a čakal, kedy mu zaklopú kukláči. Ešteže do sporu vstúpil Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „Ficovi aj Mazákovi odporúčam zdržanlivosť.“ (slovensko.hnonline.sk, 28. 1. 2021) Ján Hrubala je jedným z mála justičných predstaviteľov, ktorí broja proti únikom z vyšetrovacích i súdnych spisov. Zdá sa, že márne, lebo nelegálne informácie neodmietol ani Andrej Kiska. Ako nehodné a pod úroveň prezidenta. Hoci aj bývalého. Keď sa rozhovoril o Ficovom a Kaliňákovom sprisahaní voči svojej osobe, „priložil aj niekoľko citátov z výpovede Ľudovíta Makóa“. (topky.sk, 12. 12. 2020)

Univerzita Komenského v Bratislave „kategoricky nesúhlasí so snahami politickej moci obmedziť autonómnosť a samosprávnosť vysokoškolského prostredia“. (noveslovo.sk, 29. 1. 2021) Tá istá UK, ktorá sa za prezidentovania Andreja Kisku zapojila do súťaže vysokých škôl pri udeľovaní voľna, aby sa študenti a zamestnanci mohli zúčastniť na nestraníckych protestoch Za Slušné Slovensko. Až takých nestraníckych, že ich mladučký spoluorganizátor Juraj Šeliga namiesto hojdacieho koňa dostal od neskoršej Kiskovej strany kreslo podpredsedu Národnej rady SR. Škoda, že terajšia vzdorná UK mlčala, keď Policajná akadémia rušila predmety, ktoré prednášali Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha...

Koho by ešte prekvapil dvojaký meter v rukách slovenských novinárov! Napríklad účastníkom novembrového protivládneho zhromaždenia vyčítali nezodpovednosť vzhľadom na pandémiu, vykričali, že rečníci pred parlamentom či Prezidentským palácom nemali rúška, a posťažovali sa na mľandravosť polície. Na ruských protestoch proti zadržaniu Alexeja Navaľného našim médiám neprekážala ani pandémia, ani množstvo nezakrytých horných dýchacích ciest, zato odsúdili razantný postup polície.

Ako majú pozaliezaní alebo kontrolovaní občania neklesať na duchu, keď sa elita v priamych prenosoch zosúva do bahna politikárčenia. Dáva sa ním značkovať na „našich“ a „nenašich“ odborníkov, na „našich“ a „nenašich“ sudcov či prokurátorov, na „naše“ a „konšpiračné“ médiá, tak ako už dlhšie máme „našu“ a „nenašu“ oligarchiu. Ako inak, všetko „nenaše“ je nebezpečné a treba to... Až sa posivený svedok zľakol, či cez toľké „berlínske“ múry ešte začuje zažblnkotať modrú krv. Aspoň v niekom. Dajme tomu, že „náš“ odborník sa zasadí o priestor pre názor „nenášho“ odborníka. Že „naše“ médium sa samo od seba ospravedlní komukoľvek, ak o ňom prinieslo nepravdivé informácie. Že poslanec po hodnotovom konflikte s rodnou stranou odovzdá lídrovi mandát a vzpriamený opustí parlament. Namiesto toho, aby sa v ňom motkal ako „nezávislý“ a hlasovaním nadbiehal inému výťahu do politických výšin.

Možno sa posivený svedok starostí zbytočne. Možno pani prezidentka práve v tejto chvíli vyťukáva Igorkovi, pardon, premiérovi ďalšiu esemesku...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984