Reklama

Ján Čarnogurský: Povedzme Nie základni NATO!

Počet zobrazení: 4551

NASLEDUJÚCE: Ján Čarnogurský: Opäť o cudzích vojenských základniach na našom území

Pre tých čitateľov Slova, ktorí nie sú na Facebooku, prinášame výzvu Jána Čarnogurského, ktorú uverejnil na svojej stránke:

„Referendum skončilo, poďme ku ďalším témam.

Prezident aj predseda vlády nás ubezpečovali, že žiadna cudzia vojenská základňa na území Slovenska nebude. Prezident republiky síce na vrcholnom stretnutí NATO vo Walese súhlasil s logistickým centrom NATO pri Poprade, ale po búrke odporu doma prezidentská kancelária vyhlasovala, že to nebude žiadna základňa.

Pred dvoma týždňami sme sa odrazu mohli dočítať aj v našich novinách, že veliace základne NATO môžu byť aj na Slovensku. Naše oficiálne miesta to nevyvrátili. Jedného dna sa zobudíme a dozvieme sa, že tzv. veliace stredisko NATO na území Slovenska už bolo zriadené. Potom podnikať čokoľvek proti takej základni by už bolo neskoro. Budeme zatiahnutí do vojny na Ukrajine ani sa nenazdáme. Naše územie sa stane cieľom rakiet z druhej strany.

Povedzme si čím skôr : vojna na Ukrajine nie je našou vojnou. Rozpútali ju iní, podnecujú ju iní pre svoje vlastné záujmy, ktoré nie sú zhodné s našimi záujmami. Ak chceme zabrániť vybudovaniu základne NATO na našom území, nemôžeme čakať. Musíme niečo robiť. V prvom rade verejne prejaviť náš nesúhlas. V Drážďanoch a ďalších nemeckých mestách sa ľudia opakovane schádzajú a dávajú najavo svoju nespokojnosť. Poraďme sa najskôr na sociálnych sieťach a potom aj verejne, čo môžeme urobiť, aby cudzie základne na Slovensku neboli. Kto si myslí, že cudzie základne by na Slovensku nemali byť, že Slovensko by sa nemalo nechať vtiahnuť do vojny na Ukrajine a kto by bol ochotný prísť na niektoré námestie v Bratislave a prejaviť tento názor aj verejne, nech napíše na túto alebo inú stránku.“

Zdroj:
https://www.facebook.com/jan.carnogursky/posts/711076905671961?comment_id=711703548942630&notif_t=feed_comment_reply

Priemer: 4.7 (70 hlasov)
     

Komentáre

Obrázok používateľa PeterPeter
#1
Peter Krumpál
12. február 2015, 16:39

Prídem.

Obrázok používateľa PeterPeter
#2
Peter Krumpál
12. február 2015, 16:44

Je potrebné začať osvetu a kampaň za vystúpenie Slovenska z NATO. Odpor proti zriadeniu základní považujem za prvý krok.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
12. február 2015, 23:42

PRÍDEM ! A pozvem aj mimobratislavčanov. Týka sa to nás všetkých.

Len teraz som zachytil tú iniciatívu "zdola" už takmer dvanásťtisíc slovenských mužov, ktorí stihli v januári odoslať listy s odmietnutím nastúpiť na vojenskú službu v prípade povolania do armády ak by štát mobilizoval... ten termín už ušiel, ale očakávam, že ďalších dvanásťtisíc mužov na to námestie s nami príde, ako aj tí, čo poslali ten list!

Pretože naša Slovenská armáda je súčasťou Severoatlantickej aliancie a my predsa nebudeme bojovať za cudzie záujmy. Ženy by mali svojich chlapov poslať do Bratislavy...aby sa s nimi nemuseli lúčiť ak pôjdu  chlapi "do sveta".

A vôbec, príďte, ženy naše, tiež...

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#5
Juraj Janošovský
13. február 2015, 11:26

domnievam sa, že bude potrebné razantnejšie reagovať na jastrabie iniciatívy na Slovensku. 

Myslím, že by bolo namieste žiadať preskúmanie, či sa "pozývaním" cudzích vojsk na vlastné územie nedopúšťajú verejní činitelia trestného činu vlastizrady.

Či sa nejedná o zneužitie právomoci verejného činiteľa ( či sú bez zvláštneho zmocnenia oprávnení pozývať cudzie-okupačné vojská)

či by sa nedala uložiť povinnosť verejným činiteľom, aby pred určením branných povinností obavateľstvu, takúto poivinnosť najprv vykonali ( vykonávali) ich rodinní príslušníci a to v najkritickejších oblastiach.

Doporučujem petičnú akciu: Nechceme byť cieľom, nechceme vojnu! s návrhom, aby sme odmietli účasť slovenskej armády na cudzom území a presadili všeobecný zákaz pôsobenmia cudzích armád, vrátane jej príslušníkov, na území Slovenska.    

Obrázok používateľa Milan Antal
#6
Milan Antal
15. február 2015, 19:19

Na Pravde sa vedie diskusia k tzv. 12 000 zbabelcom (podľa propagandy), ktorí vraj odmietli bojovať.

Nejde o žiadnych zbabelcov,len tí statoční muži odmietajú bojovať za cudzie záujmy, páni zbabelí politici a redaktori. Zbabelí preto, že sa bojíte otvorene povedať svoj názor a slúžite cudzím záujmom. Mali by ste byť poučení históriou, že ak tu vytvoríte základňu NATO a budete nútiť Slovákov bojovať za záujmy západného kapitálu, ktorý sa bude pozerať na krvavé jatky popíjaním šampanského, že Slováci ľahko otočia zbrane proti vám a NATO.

Ja osobne by som to tiež urobil, ak by ma niekto nútil bojovať proti Rusom. Nie som viazaný prísahou NATO, pokladám tento pakt za agresívny  zločinecký,ktorý nemá čo hľadať v dnešnej globálnej civilizácii, ohrozuje jej bezpečnosť, prosperitu a prežitie.

Politici sa Slovákov nepýtali, či chcú vstúpiť do NATO. Takýto vážny krok mal byť jednoznačne schvaľovaný v referende, keďže sa to dotýka životných záujmov ľudí. Politici to odmietali, pretože prieskumy verejnej mienky ukazovali jasné nálady proti vstupu do NATO - .lenže tým pádom boli porušené demokratické pravidlá, podľa ktorých mienka ľudu je rozhodujúca. Keďže toto bolo ignorované, politici, ktorí prijali rozhodnutie vstúpiť do NATO - prosím, zoberte samopaly a hajde bojovať. Ale ak ste nedostali súhlas verejnosti, nemôžtete ľudí nútiť bojovať v nezmyselných vojnách..

Obrázok používateľa František Škvrnda
#7
František Škvrnda st.
15. február 2015, 20:49

Plne podporujem, prídem.

Treba stále a znovu ukazovať najmä na tri veci (iste je ich oveľa viac):

1. NATO vzniklo ako vojenský pakt - nástroj na presadzovanie vplyvu USA v západnej a stredomorskej časti Európy (s výnimkou socialistickej Juhoslávie a Albánska). Neskôr sa úspešne "rozvalilo" na nadšené pozvanie politikov túžiacich po moci a bohatstve takmer z celého spektra aj v strednej a juhovýchodnej Európe a v Pobaltí. Pochybovať pred 15 rokmi o prospešnosti vstupu SR do NATO sa považovalo za najhoršie tmárstvo, spiatočníctvo, zápecníctvo a pod. Dnes sa pakt snaží uchytiť aj vo zvyšku Európy, čo najviac blízko hraníc RF. NATO nedá pokoja ani tradične neutrálnym štátom - Rakúsku, Švédsku a Fínsku. Presviedčaniu o nevyhnutnosti svojho rozšírenia neustále venuje mimoriadne prešpekulovanú a manipulatívnu mediálno-politickú pozornosť.

2. K svojmu fuungovaniu a rozširovaniu potrebuje NATO však aj "multiplikátorov" - šíriteľov, ktorí nás "zasobujú" množstvom nadbytočných a neraz aj popletených informácií. Držia sa pri tom hesla, že časť ľudí, keď niečo často a v rôznych podobách počuje, predsa len tomu viac uverí - Však musí byť na tom niečo pravdy, keď to toľkí a s takým presvedčením, nadšením a "pekne" hovoria. Kritizovať NATO je oveľa ťažšie ako napr. EÚ. Ospravedlňujem sa za nepekný výraz, ale "obttierať si hubu o EÚ" je dovolené aj podporované oveľa viac (a asi s veľkou radosťou aj zo strany USA), hoci predsa len z tej Únie máme o niečo viac osohu ako z NATO. A nepamätám si, že by niekto z členov vlád (možno s výnimkou niektorých za SNS), bol býval niekedy po našom vstupe do NATO, povedal akúkoľvek kritickú poznámku o ňom. Takže dotýkať sa NATO sa v západnej liberálnej demokracii v súčasnosti nemá...

3. No a napriek tomu, že sa všade a vždy musí šetriť, NATO stále nemá dosť peňazí. A bude chcieť čoraz viac. Nemôžem si pomôcť ale najmä poslední dvaja generálni tajomnícii NATO mi skôr ako šéfov vojenského paktu pripomínajú kolektory - nástroje na zbieranie v tomto prípade peňazí. Tak ako v Ríme sa končili vystúpenia jedného slávneho rečníka - Kartágo musí byť zničené - generálni tajomníci NATO, nikdy nezabudnú dodať, a vy v tej Európe dávajte viac na bielu ľaliu - naše NATO. No a čo to znamená a aké to môže mať dopady svedčí aj prípad Grécka, ktoré bolo k NATO v kontinetálnej Európe najštedrejšie.

Bude to ťažké, ale dejiny nám neodpustia, ak niketo nepovie, že NATO nie je ani tak bezpečnosť, ako na posilnenie pozícií USA v Európe, v EÚ a na vytĺkanie peňazí pre vojenskopriemyslový komplex. Lebo nové zbrane sú čoraz drahiše a USA a ich blízki spojenci nám ich láskavo dodajú, aby sme mohli pokojne spávať aj za cenu veľkých výdavkov, ktoré budú chýbať inde.

Obrázok používateľa Ludovit Hacaj
#8
Ľudovít Hacaj
17. február 2015, 10:40

Plne podporuje a tiež prídem. Pokúsim sa so sebou zobrať aj niekoľko iných, rovnako zmýšľajúcich ľudí.

Obrázok používateľa devínčan
#9
Jozef Kučerák
18. február 2015, 10:28

Zúčastním sa. 

NATO už nemá obranný charakter - ak vôbec malo.

NATO sa stalo inštitúciou na presadzovanie záujmov USA o ich hegemóniu v unipolárnom svete – hegemóniu v zmysle vojenskom, politickom i poňatím ľudských práv podľa požiadaviek USA. Výsledkom tejto politiky sú farebné revolúcie a konflikty, ktoré nadobúdajú stále väčší rozmer vo viacerých oblastiach sveta.

V tomto období sme zaťahovaní do protiruského ťaženia, v ktorom USA prostredníctvom NATO uvádzajú do praxe Wolfowitzovu doktrínou - nepripustiť vznik žiadnej inej veľmoci kdekoľvek vo svete. Podporou vojenských aktivít NATO na našom území sa stávame nástrojom presadzovania týchto geopolitických záujmov USA, ktoré nie sú v našom záujme. No ak sa nechceme stať obeťou tejto politiky, nemali vy sme pripustiť, aby sme boli jej nástrojom.  

Reklama
Reklama
Top Mobilné telefóny

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama