Nová sezóna v SND

Počet zobrazení: 4566


Vedenie SND na tlačovej konferencii (7. septembra) informovalo o práve sa začínajúcej deväťdesiatej siedmej sezóne našej reprezentatívnej divadelnej scény. Informácie riaditeľov jednotlivých súborov i riaditeľa marketingu vyzneli mimoriadne bezkonfliktne, hoci nepochybne pod pokrievkou bublú problémy, s ktorými širšiu verejnosť neradno (alebo radno?) zaťažovať.  Naznačil sa iba jeden, a to, že SND dostalo na hlavnú prevádzku toľko financií ako v minulej sezóne, ale na rôzne vedľajšie projekty podstatne menej než predtým a ako by sa žiadalo. A práve existencia týchto „vedľajších“ projektov robí činnosť SND oproti minulosti zaujímavejšou. U všetkých troch súborov (činohra, opera, balet) je zjavná snaha orientovať sa na mladého (detského) diváka, čo už deviateho septembra v rámci Dňa otvorených dverí odštartuje  uvedenie detskej verzie Smetanovej najznámejšej opery (Ne)predaná nevesta.

V činohre namiesto slovenských hier v réžii zahraničných umelcov sa prechádza  na uvádzanie zahraničných hier  v interpretácii domácich režisérov. Štvorročný tematicky rozkošatený cyklus by mala uzatvoriť potom nasledujúca sezóna venovaná svetovej klasickej dramatike. Zatiaľ sa však činohra sústreďuje na akútne spoločenské problémy súčasnosti a nedávnej minulosti napĺňajúc tak štyridsať rokov staré želanie Luchina Viscontiho, ktorý volal práve po takejto funkcii divadla. Až tri pripravované hry boli napísané na objednávku divadla (od Maďara Pétera Esterházyho, Rakúšana Bernharda Studiara a Čecha Jiřího Havelku). Po pražskom ND teraz prenikla Sláva Daubnerová (tentoraz nielen ako režisérka ale aj autorka) aj do SND.

Operný súbor zasa zvolil koncepciu prechodu od diel známych  k menej známym či zabudnutým. A zároveň princíp spoločných inscenácií so zahraničnými opernými divadlami. Puccinihio Triptych pôjde neskôr do Ostravy, Halévyho Židovka sa pripravuje v spolupráci s Flámskou národnou operou a s perspektívou pripojenia sa ďalších divadiel. Mimoriadny projekt je od premiéry v roku 1716 prvá svetová premiéra zabudnutej Vivaldiho opery Arsilda, ktorá po dvoch predstaveniach v tejto sezóne (s perspektívou neskoršieho návratu) bude prenesená do viacerých európskych miest. Pokračuje aj práca s mladými spevákmi v opernom štúdiu, kde dirigent Friedrich Haider a ako operný režisér debutujúci Ján Ďurovčík predstavia Mozartov Únos zo Serailu. Balet sa v nových choreografiách  vracia ku klasickej Giselle a úprave Prokofjevovho Romea a Júlie (s Petrom Breinerom ako dirigentom).

O necelý rok uvidíme, či sa zámery vedenia SND podarilo aj úspešne realizovať.

Fotozdroj: www.snd.sk

Ďalšie články: VLADIMÍR BLAHO

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984