Pohoda vôbec nie je v pohode

Počet zobrazení: 47904


l._blaha_1.jpg

Keď sa povie hudobný festival, predstavím si Woodstock 1969, kde hrajú progresívne kapely, stretnú sa tam ľudia, čo chcú lásku a mier, ľudia, ktorí majú plné zuby korporátneho kapitalizmu, ľudia, čo chcú meniť svet. Tak ako to bolo v 1969 v USA, keď sa mladí ľudia s kvietkami vo vlasoch búrili proti vojne vo Vietname.

Vymývanie mozgov

Na Slovensku je ešte aj toto úplne naopak. Najväčší hudobný festival Pohoda je karnevalom militantného neokonzervativizmu, kde vejú vlajky štátu, ktorý kántri v občianskej vojne vlastných občanov a v ktorého vláde sedia zástupcovia neonacistickej strany.

Na festivale sa negustiózne producírujú oligarchovia a skrachovaní neokonzervatívni politici, ktorých provinčné médiá glorifikujú na spôsob severokórejského Kima. Šíri sa kult osobnosti, rusofóbia a nenávisť. Mladí ľudia sú vo vytržení z korporácií, konzumu, vojen a prachov.

Toto nepripomína Woodstock 1969, ale skôr Totenehrung 1933 v Norimbergu. Žiadne kvety vo vlasoch, žiadne hľadanie alternatív, žiadne ideály, žiadna rebélia. Len zmanipulované masy. Desím sa, čo za generácia prichádza... Toto proste nie je v pohode.

Woodstock bol o niečom inom

V rokoch 1968 a 1969 to bolo celkom iné kafé. Zaspomínajme trochu. Ľudia sa búrili proti vojne, ktorú viedli Američania vo Vietname. Chceli mier, túžili po slobode, volali po novom, sociálne spravodlivejšom svete, kde nebude chudoba, nerovnosť ani náboženská nenávisť. Ako spieval John Lennon, len si to predstavte. 

Vo februári 1968 Západným Berlínom pochodovalo 20 tisíc ľudí na čele s Rudim Dutschkem a kričali Ho-Ho-Ho-Či-Min. Dnes by asi poniektorí útlocitní intelektuáli písali salónne traktáty o tom, že Ho-Či-Min nie je podľa západných štandardov najsamlepší demokrat. A na Pohode by viali americké vlajky a Hríb by sa v Café Európa bratsky porozprával s nejakým americkým generálom, ako v mene slobody a mieru najefektívnejšie vypáliť vietnamskú dedinu.

Deti kvetov a deti hamburgerov

Deti kvetov vo Washingtone v roku 1968 pochodovali s transparentmi "Make Love Not War" a z Woodstocku v roku 1969 vytvorili gigantický festival mieru. Dnešné deti hamburgerov by sa zmohli na facebookový status a túžobne by očakávali aspoň 12 „páči sa“, čím by sa ich revolučné nasadenie dočista vyčerpalo... A potom šup na Pohodu, poplakať si pri Kiskových či Radičovej floskulách a dobre sa ožrať.

Neokonzervatívni „jastrabi“ musia byt z dnešnej mládeže nadšení. Namiesto toho, aby mladí v uliciach pochodovali za spravodlivejší svet, pochodujú po obchodných centrách a pojedajú hamburgery. Na festivaloch nebojujú za nový, lepší svet, ale nechajú sa ohlupovať tými, čo súčasný prehnitý systém ovládajú.

Som si istý, že na Pohodu prišlo aj veľa rozumných mladých ľudí, čo tam boli iba kvôli dobrej hudbe: kiež by povedali organizátorom, nech prestanú s vymývaním mozgov a venujú sa len umeniu, pretože z Pohody sa stala paródia na hudobný festival, vo svojej podstate zúfalo pripomínajúca Mečiarove štadióny a iné politické kortešačky. Je to všetko, len nie v pohode.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Dolina
#1
Peter Dolina
25. júl 2014, 22:20

Pôvodne 17. júla 2014

Musim sa priznat, ze tato uvaha mi pripada neobjektivna v urcitych dimenziach.  Najkriklavejsie je hadam to, ze do Pantheonu protestov sa dostali studenti z Nemecka, ale nie mladez z Ceskoslovenska, ktora vehemntne, miestami za cenu zivota protestovala proti okupacii svojej krajiny 5-timi "spojencami" z Varsavskej Zmluvy. 

A podobne ako americka mladez a verejnost dosiahla svojimi protestmi zastavenie agresie vo Vietname, my sme dosiahli to, ze sa neustanovila "robotnicka" vlada a Dubcek a Svoboda zostali.  "Dubcek, Svoboda" je podla mna priklad lepsieho sloganu nez "Ho-ho-ho-ho-ci-min".  A ked sa bavime o roku 1969 my sme predsa mali Palacha, ktory dal svoj vlastny zivot ako formu protestu, kde sa k tomu da prirovnavat Woodstock?  A tiez August 1969 Praha bola opat cela na nohach a mladez to tam viedla.

A potom zacala Husakova garnitura proces zvysovania zivotnej urovne a orientacie spolocnosti na konzum a namiesto protestov sa obchodovalo s okupantmi a zacali sa ludia viac starat o to, ako sa "mat dobre" stale podvedome nahnevani na ponizenie v Auguste 1968 a tak skocili na vabnicku "slobody" v roku 1989 s vidinou, ze sa budu mat este lepsie.

To ma privadza k Pohode.  Mam za to, ze Pohoda je komercny podnik a ako taky je uspesny a teda v pohode: iste sa preda dost piva a parkov a hotely maju obrat a restauracie a sponzori mozu mat velke loga a tak je kazdy spokojny.  Nik tam ludi nenuti ist, ked tam idu a utratia svoje peniaize (pretoze o to asi hlavne ide) no tak, co zalezi na tom, ci tam vystupuje cviceny dinosaurus alebo pani Radicova?

Mladez zrejme ma za to, ze protestmi sa nic nedosiahne (velka chyba!), jej cast je aj tak v zahranici, ano suhlasim s panom Blahom, ze to je smutne, ale za to Pohoda veru nemoze.  Ako toto zlepsit neviem, ale radit navstevnikom Pohody aby protestovali ci vobec si uvedomovali svoju zodpovednost za spolocnost povazujem za zbytocne, ak sa niekomu paci pan Hrib, tak sa nebude bavit ani s panom Blahom, ani s docentom Chmelarom a profesora Chomskeho bude ochotny povazovat za skodcu. 

Takze mozno by bolo dobre zacat budovat na Slovensku skutocnu alternativu nariekat nad Pohodou nikde nevedie (aspon teda podla mna).

Obrázok používateľa Peter Dolina
#2
Peter Dolina
25. júl 2014, 22:21

#2

Peter Dolina

20. júl 2014, 20:18Neviem ci autor sleduje reakcie na svoj clanok, ja mam taky pocit, ze musim cosi dodat aj ked to bude dost nefundovane, pretoze mam malo casu prave teraz.

Dostal som sa akosi na portal tyzden.sk a tam som si precital odpoved na tuto uvahu o Pohode od pana Blahu.  Nezapamatal som si meno autora tej "proti-uvahy" ale bolo mi skoro na zvracanie z nej.  Ten chlap z tyzdna obratil totiz vsetko na osobne utoky, zosmiesnovanie a dovolim si povedat urazky.

Co je hrozive je, ze redakcia tyzdna povazuje taku vec za publikovatelnu, zrejme preto, lebo sa to publiku paci.  Boze moj, to si vacsina neuvedomuje, ze ak sa bavim o comkolvek osobny utok ma okamzite diskvalifikuje?  Ja toto pisem hlavne preto, aby si pan Blaha nemyslel, ze som v tom istom teame, co tyzden.  Mne sa velmi pacia vystupenia pana Blahu v parlamente a aj jeho uvahy a prave preto, ze si ho vazim, povazujem za potrebne otvorene povedat, kde s nim nesuhlasim.  Slovensko potrebuje poslancov takeho typu aj intelektualov tohto razenia, OK kto z nas sa nikdy neda strhnut nejakou myslienkou a nezjednodusi veci?  Takze pan Blaha, opakujem, ak to snad citate, ja nie som na strane tyzdna, dufam, ze moju reakciu ani tak nehodnotite: miestami s Vami nesuhlasim ale moj hlas by ste isto dostal. Samozrejme, ze si uvedomujem, ze na mojom hlase nezalezi ani na mojom nazore, len nechcem, aby ste mal pocit, ze sa naraz na tu Vasu uvahu vyrojil roj srsnov a vsetci chcu len pichat, ja som chcel vyjadrit iny nazor.

Obrázok používateľa datatip
#3
Anton Maslo
31. júl 2014, 13:38

Nech mi je dovolené p. Dolina (ako povedal istý slov. politický klasik ) nesúhlasiť s vetou :

Co je hrozive je, ze redakcia tyzdna povazuje taku vec za publikovatelnu, zrejme preto, lebo sa to publiku paci.

Skúste si zistiť, možno vygoogliť náklad tohto plátku a možno i zdroje financovania. Hríb a skupina zapredancov okolo neho by na svoje "aktivity" museli okrem mediálnej roboty vlastniť ešte najmenej baňu na striebro aby prežili. To si ešte dovolím pripomenúť, že riaditeľ verejno právneho molocha nazývaného RTVS je vo funkcii 2 rok a tiež podporuje túto skupinu ľudí. Minimálne tým, že majú medialny priestor neporovnateľný z ich oponentami.

Obrázok používateľa Dedo
#4
Ján Šteuček
23. júl 2015, 00:34

Pohoda je produkt komercie a vôbec nie prejav spoločenskej atnosféry. Chlieb a hry, platí stále, aj keď toho "chleba" je poskromne, nahradia to HRY. Možno je chybou, že sa tam "neodvažujú" dostaviť aj ľavicoví "rétori" (Chmelár, Bláha...), lebo len v strete názorov (nie armád), sa môže vykryštalizovať aj presadiť ten "správny".

Obrázok používateľa Dedo
#4
Ján Šteuček
23. júl 2015, 00:35

Pohoda je produkt komercie a vôbec nie prejav spoločenskej atnosféry. Chlieb a hry, platí stále, aj keď toho "chleba" je poskromne, nahradia to HRY. Možno je chybou, že sa tam "neodvažujú" dostaviť aj ľavicoví "rétori" (Chmelár, Bláha...), lebo len v strete názorov (nie armád), sa môže vykryštalizovať aj presadiť ten "správny".

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984