Prezidentka na hrášku

Počet zobrazení: 3950

Predseda Súdnej rady Ján Mazák nás v Denníku N ubezpečoval, že o väzbe Milana Lučanského rozhodol nezávislý súd. Nezávislým súdom argumentoval ten istý Ján Mazák, ktorý navrhol disciplinárne konanie voči nezávislému sudcovi Michalovi Trubanovi. Za to, že si dovolil neodklepnúť väzobné stíhanie pre Norberta Bödöra. Bývalý policajný prezident také šťastie nemal. „Sudkyňa sa s Lučanským nemaznala.“ (www1.pluska.sk, 6. 12. 2020) Vyšetrovanie na slobode zrazu nejestvuje, lebo rozviazané ruky policajtov si pýtajú zviazané ruky sudcov. Varovaním pre prípadných rebelantov v talároch nech je mediálne cunami po oslobodzujúcom verdikte nad Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice... Posivený občan sa v uplynulých dňoch dozvedal, aké úplatky Lučanský inkasoval, kde všade vlastní nehnuteľnosť, kto sa naňho odvolával či s kým toxickým sa stretol. No nezachytil ani slovko o tom, koľkých svedkov stihol vyšetrovateľ vypočuť. Svedkov, ktorých mohol ovplyvniť policajný exprezident, keby bol vyšetrovaný na slobode. Nemal by príslušný orgán predložiť účet, ako využil čas generálovej izolácie? Médiá nás namiesto toho poúčajú, čiu smrť možno použiť na politický boj a čiu nie, čo je spontánne i spravodlivé rozhorčenie verejnosti a čo len konšpirátormi vyvolaná hystéria.

Zatiaľ čo Ján Mazák sa krútil ako paragraf, Richard Sulík bez mučenia priznal, kto riadil policajné zásahy. „Toľko ľudí je v base. Začal to tu čistiť a robí to výborne,“ pochválil premiéra Matoviča. (topky.sk, 13. 12. 2020) Medzi nami: keby obvinenie voči Milanovi Lučanskému vzniesla NAKA z vlastného presvedčenia, jej šéf Branislav Zurian by mu sotva v statuse odkázal: „Navždy zostaneš v mojom srdci, bratku. Česť tvojej pamiatke.“ (plus7dni.pluska.sk, 4. 1. 2021) Isteže, keď sa rúbe mafia, lietajú chyby. Ťažko však hovoriť o rúbaní mafie, keď – napríklad! – na čele Národnej rady SR stojí človek, ktorý obchodoval a dovolenkoval s mafiánmi. O tom, či je táto vláda vládou Zmeny, zapochyboval aj politológ Radoslav Štefančík: „Škandály tu boli a stále sú. Výraz naši ľudia sa vôbec nevytratil. Možno už nejde (zatiaľ) o miliardy, ale prístup úradníkov k úradu sa nezmenil.“ (topky.sk, 4. 1. 2021)

Žiaľ, matovičovský rukopis postihol aj zdravotníctvo. Jeho predstaviteľom by sme v tomto období mali veriť na slovo, ale dá sa? Biochemik Pavol Čekan najprv žiadal od štátu, aby zriadil „kompenzačný fond pre ľudí, ktorí by mali po očkovaní následky“. (hlavnespravy.sk, 26. 11. 2020) O necelý mesiac Pavol Čekan vyhlásil: „Je väčšia šanca, že vás zrazí auto, ako vedľajšie účinky vakcíny.“ (cas.sk, 23. 12. 2020) A vypointoval to koncom roka: „Všetkých, čo sa nechcú dať zaočkovať, pošleme do rozvojových krajín.“ (hlavnespravy.sk, 30. 12. 2020) Keď očkovanie spochybnili aj niektorí lekári, profesor Vladimír Krčméry ich označil za „iracionálnych“. (tyzden.sk, 22. 12. 2020) Igor Matovič môže byť spokojný. Trochu drsnejšie mediálne alebo statusové lekcie s Riškom Sulíkom, prezidentom Slovenskej lekárskej komory Mariánom Kollárom či s Igorom Bukovským očividne zabrali. Premiér by si mal takto podať aj sprísnený lockdown, ktorému sa akosi nechce postaviť do prievanu na hraničných priechodoch...

Prezidentku nič z toho neomína. Akoby ju ukolembali vlny ďaleko od brehov reality. Zrejme preto sa na Nový rok zdalo, že sa nám neprihovára z Prezidentského paláca. Nie, nikto ju neuniesol. Len Matovičovi sa konečne podarilo „presvedčiť ju a získať na našu palubu, aby odišla od Kotlebu, Pellegriniho, Fica aj od Sulíka a prišla k nám“. (slovensko.hnonline.sk, 7. 12. 2020) Hoci podľa politológa Radoslava Štefančíka prezidentka „hodnotovo nestojí ďaleko od Matovičovej vlády“. (topky.sk, 4. 1. 2021) Posivený svedok sa do 1. januára utešoval, že ide o blízkosť iba z hľadiska zahraničnej orientácie. A nádejal sa, že vrchná veliteľka ozbrojených síl doma spustí upratovanie. Celoplošné a povinné. Bez výnimiek.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984