Svet od 3. decembra do 9. decembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3460

NE 3. 12. 2017

Denník The New York Times informoval o tom, že pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla v sobotu povedal, že bol „veľmi spokojný“ so stretnutiami, ktoré mal v Mjanmarsku a Bangladéši. Zaujímal sa hlavne o osud kruto prenasledovanej moslimskej menšiny Rohingjov, ktorí sú perzekvovaní v Mjanmarsku a utekajú cez hranice do susedného Bangladéša, kde taktiež nemôže nájsť pokojné útočište pred prenasledovaním.
https://www.nytimes.com/…/pope-francis-myanmar-rohingya.htm…


NE 3. 12. 2017

Ruský denník Kommersant sa venuje problému Soloveckých ostrovov, kde v tridsiatych rokoch bol jeden z najkrutejších sovietskych trestaneckých táborov. V súčasnosti sa predstavitelia Ruskej pravoslávnej cirkvi dostali do konfliktu s miestnymi obyvateľmi, pretože cirkev chce zachovať religiózny pútnický charakter kláštorov na ostrovoch, ale obyvatelia majú záujem na tom, aby sa ostrovy stali miestom prekvitajúceho turistického ruchu.
https://www.kommersant.ru/doc/3474494?from=spec_odin
 

PO 4. 12. 2017

Nemecký internetový portál Mitteldeutscher  Rundfunk venoval pozornosť situácii v Zakarpatskej oblasti západnej Ukrajiny, kde podľa oficiálnych údajov žije asi 150 000 Maďarov, ktorí sú nespokojní s novým školským zákonom a žiadajú vládu v Kyjeve o priznanie práva na autonómiu.  Doteraz sa v 91 z približne 600 škôl zakarpatského regiónu vyučuje v maďarskom jazyku. Podľa nového zákona sa bude od 1. septembra 2018 vyučovať v menšinovom jazyku iba po piatu triedu a od roku 2020 by sa takáto možnosť mala zlikvidovať – s výnimkou vyučovania jednotlivých predmetov v jazyku maďarskej minority, pretože maďarčina je jazykom krajiny Európskej únie. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na nedávnom summite Východného partnerstva označil prístup Kyjeva k menšinám za neprijateľný.
https://www.mdr.de/heute-im-osten/ostblogger/ukraine-wie-ungarisch-ist-transkarpatien-100.html


UT 5. 12. 2017

Ruský internetový portál Gazeta.ru uvádza, že hospodárska vojna medzi USA a Čínou sa dostáva do aktívnej fázy. Američania odmietli uznať ČĽR za krajinu s trhovou ekonomikou a pripravujú ďalšiu časť antidumpingových opatrení. Peking pripravil asymetrickú reakciu a v blízkej budúcnosti začne obchodovať s ropnými produktmi za čínsky jüan, ktorý môže byť prevoditeľný na zlato. Portál Gazeta.ru zistil, ži Čína môže zbaviť dolár statusu svetovej hlavnej ropnej meny.
Доллар не нужен: Китай подрывает экономику США


UT 5. 12. 2017

Ruský denník Izvestija informoval o tom, že podľa oznámenia tlačovej služby Ruskej pobaltskej flotily v oblasti Kaliningradu je pripravená celá infraštruktúra na nasadenie nových raketových systémov. Bývalý veliteľ vojenského letectva, teraz poslanec Štátnej dumy Vladimír Šamanov uviedol, že Rusko môže posilniť divíziu Iskander v Kaliningradskej oblasti ako reakciu na rozmiestnenie amerických jednotiek v Poľsku.
Новые ракетные комплексы могут быть развернуты под Калининградом


ST 6. 12. 2017

Americký časopis Foreign Affairs upozornil, že Čínska ľudová oslobodzovacia armáda sleduje inovácie v mnohých rovnako sa rozvíjajúcich technológiách, aké si americká armáda stanovila ako prioritu. Umelá inteligencia je medzi nimi hlavná. Čína vydáva viac patentových prihlášok súvisiacich s umelou inteligenciou ako ktorákoľvek iná krajina okrem Spojených štátov a čínski vedci už publikovali viac projektov o umelej inteligencii ako americkí. Najnovšie zámery Číny v oblasti umelej inteligencie sa zameriavajú na vojenské roboty.
Artificial Intelligence and Chinese Power


ST 6. 12. 2017

Britský denník Financial Times uvádza, že rozhodnutie Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalerma za hlavné mesto Izraela komplikuje život Saudskej Arábii, favorizovanému partnerovi prezidenta Trumpa v regióne. Saudi, ktorí zohrávajú úlohu pri vývoji najnovších amerických mierových plánov, sú silne proti tomuto postupu USA. Saudský kráľ je samozvaným vodcom sunnitského islamu a mešita al-Aksa v Jeruzaleme je považovaná za tretie najsvätejšie miesto v islame po mešitách v Mekke a Medine. To môže byť ranou pre Saudov, najmä pre korunného princa Mohammeda bin Salmana, ktorý udržiava tesné styky s Palestínčanmi.
Trump’s dangerous decision on Jerusalem


ŠT 7. 12. 2017

Podľa katarskej televízie Al-Džazíra vedúci predstaviteľ Hamasu Ismáíl Haníja povedal, že rozhodnutie USA o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je „vyhlásenie vojny proti Palestínčanom“ a vyzval na novú „Intifádu“ alebo povstanie. Haníja vo štvrtok vo svojom prejave v meste Gaza uviedol, že uznanie amerického prezidenta Donalda Trumpa „zabilo“ izraelsko-palestínsky mierový proces.
Hamas: US decision on Jerusalem is a war declaration


ŠT 7. 12. 2017

Britský denník Financial Times priniesol správu o tom, že jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších demokratov v Senáte USA vyhovel požiadavkám ostatných demokratov, aby odstúpil kvôli obvineniam zo sexuálneho zneužívania žien. Oznámenie prichádza v dôsledku viac ako pol tucta obvinení zo sexuálneho obťažovania proti pánovi Frankenovi, ktoré sa pohybovali od násilného bozkávania až po znásilňovanie.
https://www.ft.com/content/bf6cfe9a-3b13-3969-b916-947fffab210a


ŠT 7. 12. 2017

Britský denník Financial Times píše, že oslavovanie pravicových radikálov by mohlo priniesť krátkodobé politické výhody, ale v dlhodobom horizonte za to Poľsko zaplatí vysokú cenu!
Poland’s flirtation with nationalism will backfire


ŠT 7. 12. 2017

Podľa internetové portálu amerických ozbrojených síl Defense One Spojené štáty testovali použitie stíhačiek F-35 Joint Strike Fighter vybavených 17 elektrooptickými a infračervenými senzormi na zachytenie štartu severokórejských medzikontinentálnych balistických rakiet. Zachytené údaje by posielali raketovým batériám THAAD nasadeným v Južnej Kórei a vojnovým lodiam námorníctva USA, aby mohli severokórejské rakety zneškodniť.
Newly Revealed Experiment Shows How F-35 Could Help Intercept ICBMs


ŠT 7. 12. 2017

Britský denník Financial Times sa pri príležitosti 100. výročia fínskej nezávislosti venuje fínsko-ruským vzťahom. Citoval výskumníka z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné záležitosti, že Fínsko používa dve strany mozgu pri rokovaní s Ruskom: „Človek považuje Rusko za bezpečnostnú hrozbu, ktorú treba brať vážne; druhá strana ho vníma ako suseda pre obchodné a ekonomické príležitosti.“ Fínsko vyniká obrovským počtom záložných vojenských jednotiek. Fínsky prezident Sauli Niinistö sa dokonca pochválil, že jeho krajina môže povolať o niekoľko tisíc vojakov viac ako Nemecko, ktoré má 15- krát väčší počet obyvateľov.
A century on, Finland has learnt to tame the Russian bear


PIA 8. 12. 2017

Britský denník Financial Times oznámil, že krátko po začiatku raňajok šéf štábu prezidenta Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera Martin Selmayr tweetol obrázky bieleho dymu vychádzajúceho z komína, čo naznačuje, že dohoda s premiérkou Theresou Mayovou bola hotová. Británia dosiahla historickú dohodu o jej odchode z EÚ, ktorá zakotvuje osobitné práva pre 4 milióny občanov EÚ a Británie a záväzok Veľkej Británie zaplatiť únii 40 – 60 miliárd, čo otvára cestu pre obchodné rokovania o Brexite v budúcom roku.
UK reaches historic Brexit divorce deal
 

PIA 8. 12. 2017

Ruský denník Vedomosti uverejnil bilanciu tretieho funkčného obdobia prezidenta Vladimíra Putina. Konštatoval, že v ekonomike sa prejavila stagnácia namiesto stratégie rastu. V zahraničnej politike Rusko obnovilo svoju pozíciu významného medzinárodného hráča, ale za cenu ťažko poškodzujúcich protiruských sankcií. V domácej politike sa namiesto systému politickej konkurencie presadil režim totálnej kontroly a centralizácie moci.
https://www.vedomosti.ru/…/…/12/08/744578-tretii-srok-putina


PIA 8. 12. 2017

Britský denník Financial Times referoval o palestínskych „násilných nepokojoch“ na Západnom brehu a v Gaze, proti ktorým zasahovali izraelské bezpečnostné sily. Protesty vyprovokovalo rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa premiestniť americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema, ktorý bol v roku 1948 rezolúciou OSN rozdelený na židovskú a palestínsku časť. V konfliktoch podľa palestínskeho Červeného polmesiaca bolo zranených viac ako 300 ľudí.
Palestinians clash with Israeli forces in ‘day of rage’ protests


PIA 8. 12. 2017

O zložitosti vnútropolitickej situácie na Ukrajine svedčí článok v denníku Lidové noviny, ktorý je venovaný aj aktivitám bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Teraz už ukrajinský politik Saakašvili chce zásadne zmeniť celý politický systém, pretože nahráva oligarchom a umožňuje financovanie predvolebných kampaní z ich miliardárskych účtov. Výsledkom je, že v parlamente sedia ich „biele kone“ a hlasujú podľa povelov oligarchov.
‚Pryč s oligarchy a zkorumpovanými lumpy.‘ Jak Saakašvili mrzne v Kyjevě s veterány z Donbasu | Svět | Lidovky.cz


SO 9. 12. 2017

Britský časopis The Economist referuje o demonštrantoch v Kyjeve, ktorí blokujú ulice a skandujú: „Banditi preč!“ Protikorupční aktivisti a opoziční politici sú pod tlakom štátnych orgánov a novinári sa obávajú o svoju bezpečnosť. Oligarchovia sú presvedčení, že USA protikorupčné sily nepodporia, pretože to by museli vo Washingtone pripustiť, že Ukrajina je skorumpovaná a nefunkčná, čo by vyvolalo nepríjemné otázniky amerických voličov o angažovanosti ich krajiny a o sankciách proti Rusku.
The West is letting Ukraine lose its battle against corruption
 

SO 9. 12. 2017

Podľa denníka Financial Times premiérka Theresa Mayová vyriešila tŕnistý problém hranice Severného Írska tým, že uzavrela rozhovor o rozvode a teraz môže prejsť na slnečné vrchy rokovania o budúcich obchodných vzťahoch Veľkej Británie s Európskou úniou. Spojené kráľovstvo ubezpečilo Írov, že medzi severom a juhom nebude žiadna ťažká hranica.
Irish border fudge points the way to future Brexit battles


SO 9. 12. 2017

Profesor Európskej univerzity v Petrohrade Ivan Kurilla sa vyjadril, že „Putin a Trump sa pozerajú do minulosti“. Obaja politici čerpali svoje ideály z minulosti. Putin má vo svojich prejavoch, vo svojich výzvach k občanom odvolania na slávnu minulosť, hoci na začiatku jeho vlády boli niektoré jeho programy zamerané na budúcnosť, ale už ich dávno vyčerpal. A Trump by svojimi názormi a postojmi oveľa menej udivoval na poste amerického prezidenta pred štyridsiatimi alebo päťdesiatimi rokmi.
“Путин и Трамп смотрят в прошлое”


SO 9. 12. 2017

Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS čínsky minister zahraničných vecí Wang Ji konštatoval, že problém normalizácie situácie na Kórejskom polostrove sa podobá na „čiernu dieru“ v konfrontácii medzi KĽDR na jednej strane a Kórejskou republikou v spojení so Spojenými štátmi na druhej strane. Diplomat zdôraznil, že Peking neakceptuje žiadne vojenské opatrenia pri riešení situácie na Kórejskom polostrove.
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4798424
 

SO 9. 12. 2017

Stredovýchodný internetový portál Al-Monitor tvrdí, že rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa uznať Jerazalem za hlavné mesto Izraela je životne dôležitým záchranným pásom hodeným do búrlivých vôd, ktoré hrozia utopením dvoch vodcov: Benjamina Netanyahua a samotného Trumpa. Silne zvýrazňuje Netanjahuovo tvrdenie, že jeho blízke priateľstvo s Trumpom je izraelské strategické bohatstvo najvyššieho stupňa. Aktuálne Netanjahu čelí protestom a trestnému vyšetrovaniu pre zneužívanie svojej funkcie vo svoj osobný prospech.
Jerusalem recognition serves mainly Trump, Netanyahu

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984