Sladký život

A čas ničnerobenia sa pomaly končí. Aspoň podľa kalendára: školáci mali prázdniny, pracujúci, aj menej pracujúci voľno a tí najusilovnejší si mohli dovoliť prepych zvaný dovolenka. Požiadali sme niekoľko známych tvárí už do hneda, ružova, ba aj do červena opálených alebo sa priam chystajúcich do opaľovacích končín: čo si oni môžu dovoliť na dovolenke
Počet zobrazení: 1789

a čas ničnerobenia sa pomaly končí. Aspoň podľa kalendára: školáci mali prázdniny, pracujúci, aj menej pracujúci voľno a tí najusilovnejší si mohli dovoliť prepych zvaný dovolenka. Požiadali sme niekoľko známych tvárí už do hneda, ružova, ba aj do červena opálených alebo sa priam chystajúcich do opaľovacích končín: čo si oni môžu dovoliť na dovolenke. A s počudovaním sme zisťovali, že sa neveľmi líšia od ostatnej robotnej populácie. Aspoň pokiaľ ide o ich túžby a želania, aj keď to nemuselo byť vždy takisto s ich napĺňaním. Hľa, ich repertoár: hory domáce i rieky slovenské, ak moria, tak blízke, najmä Jadran, plávanie, driapanie sa do vŕškov, opekanie rýb a ich zapíjanie, pravdaže spev, muzika, tanec, lodičky a najmä čaro rodinnej pohody, podľa možnosti kompletnej.

Lásky v meste lásky Paríži, pravdaže nie hriešne, ale poetické a historické, si išiel pohľadať muž navonok vážny a prísny, no v duši s hŕbou snov z mladosti Ján Čarnogurský a mohli sme sa s ním aspoň slovne poprechádzať po Pére Lachaise, pod Víťazným oblúkom, pod mottami ospievanými básnikmi a šansoniérkami, na čele s Edit Piaff. A potom nám na stretnutí v Bratislave minister spravodlivosti v podniku, ktorý si hovorí luxusný a má francúzske meno, objednal po jabĺčkovici ešte aj čaj. Mondieu, aké bolo jeho spravodlivé rozhorčenie, keď meravý čašník doniesol obrovskú misu od guláša a v nej horúcu vodu, aby sme si v nej vraj odvar sami namiešali.

Lásku k vážnej muzike, najmä k jubilujúcemu, teraz už 250- ročnému J. S. Bachovi, nezabudol ani pri vlnách a vínach Stredomoria spomenúť iný, často rozhorčený, vášnivo vážne diskutujúci Pál Csáky. Hoci si ho pamätáme z televízie, ako si pohrával na klavíri s veľmi ľahkomyseľnou až príliš modernou hudobnou zmeskou vlastnej výroby. Prezradil, že ako spisovateľ sa nedopustil žiadnej chybičky, lebo už dávno, od posledného nášho stretnutia, nenapísal nič. A vicepremiér okrem vynikajúcej kávy nám podával multidžús, hádam pre svoj multiláskavý vzťah ku všetkým menšinám... SLOVO si dalo slovo, že na slovenskom spoločenskom javisku uskutoční v sladkom čase dovoleniek pokus u nás nebývalý. Malo premiéru v tom, že tematika bola prekvapujúca: Ani slovo o politike. Kto sa nazdal, že to bude ťažká úloha a že zotrvačnosť zvíťazí nad dobrou pohodou, musel kapitulovať. Práve naopak. Všetci oslovení akoby boli radi, že majú ponuku konečne sa vyliezť z celoročného tesniaceho panciera. Zrazu sa zmestili do dobrej nálady, rozhovorili sa ako na počkanie o rodine, záľubách, športe, literatúre, hudbe, hýrili úsmevom a vtipom, ba nielenže utekali pred novinárskou smršťou otázok, ale ešte sami sa usilovali túto hrmavicu dopĺňať.

Hľa, takí sú. Alebo nie? Pretvarujú sa na obrazovke, v tlači, na vlnách éteru, na tribúnach a billboardoch? Vyberte si. My, patriaci k optimistom, veríme a hľadáme dobrú stránku v ľuďoch a nemáme dôvod pochybovať, že tá prívetivá, bez nanútených, no skutočných úsmevov snívajúca, je ich pravá tvár. Ak nás budú presviedčať o opaku, neuverte im. Ani slovo.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984