Mala by sa EÚ reformovať, ak chce prežiť?

Počet zobrazení: 3825

Komentovaná správa zo včerajšej debaty europoslancov Anny Záborskej, Borisa Zalu a Eda Chmelára. Boris Zala je federalistom („25 rokov ma považovali za nacionalistu“) a to, že si nechal pozastaviť členstvo v Smere SD nepovažuje za krok, ktorý ovplyvní úniu, Anna Záborská nevidí nič nové v krízach („vždy tu boli“), Edo Chmelár má z EÚ pocit, ako pred rozpadom česko-slovenskej federácie („všetci už videli, že k tomu smerujeme, ale nikto to nahlas nepriznal“). Kým pred pätnástimi rokmi sa premiéri vracali z Bruselu s tým, čo tam pre EÚ, vybavili, dnes chodia s tým, čo pre národný štát pred Bruselom zachránili. Lebo doma majú svojich voličov, povedal Boris Zala (nie je to doslovný citát, ale myšlienka, ktorú som si zapamätala).

Ako by sa toto dalo zmeniť? Nijako. Lebo kým pred pätnástimi rokmi si voliči na Slovensku mysleli, že naším členstvom v EÚ sa (aj svojimi zárobkami, aj postavením) stanú rovnoprávnymi Európanmi, dnes už tomu neveria a nič nenasvedčuje, že by veriť mohli, lebo neokúsili také šťastie ako europoslanci. Skrývať to nadávkami na politikov populistov je nezmysel, tak to proste je. Lucia a Viera a YX sa v Anglicku a Nemecku určite rady cítia Európankami, ibaže tí Briti a Nemci a... ich vždy budú považovať za cudzinky. Tak trochu z Východu...

Československo bola skvelá federácia oproti tomu, a ani tak sme ju neudržali. Som Slovenska, Európanka a som veľmi skeptická.

Status na FB, 29. 11. 2016

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984