Archív článkov

V roku 1920 v mladej Československej republike vrcholil rozkol v jednej z najsilnejších politických strán, v sociálnej demokracii. Hoci najmä historické analógie krívajú, niektoré situácie a problémy pripomínajú dnešok.

Aj vtedy to bolo obdobie opojenia z nadobudnutej slobody, ktoré čoskoro vystriedalo rozčarovanie. Aj vtedy reprezentant ľavice -...

Pri reforme štátnej správy a samosprávy u nás by sme mali brať do úvahy skúsenosti z minulých čias. V dejinách územnej správy na Slovensku, bez ohľadu na to, v ktorom štátnom útvare sa nachádzalo, sa ako červená niť vinulo úsilie dosiahnuť, aby bola čo najlacnejšia a najvýkonnejšia. Niekedy sa aspoň deklarovalo, aby bola čo najdemokratickejšia.

Je...

Keď sa Adolf Eichmann skrýval v Argentíne, na jednom stretnutí hovoril so svojimi priateľmi o otázke, kto boli hlavní organizátori holokaustu. Podľa jeho názoru na prvých troch miestach mal byť: Adolf Hitler, Heinrich Himmler a " náčelník bezpečnostnej služby a tajnej štátnej polície".

Je príznačné, že Reinharda Heydricha Adolf Eichmann aj po dlhých...

Dnes hádam nik neuverí, že ešte pred takými štyridsiatimi rokmi bol Libanon krajinou, ktorá bola cieľom pre turistov a kde sídlili filiálky významných svetových bánk. Preto ju nazývali "Švajčiarskom Stredného Východu". Stačilo však, aby moc do rúk dostalo niekoľko nepredvídavých a nezodpovedných politikov a krajinu postihla tragédia, z ktorej východisko možno ukazujú aj...

Medzi účastníkmi stretnutia európskych rabínov v Bratislave v marci tohto roku bol aj riaditeľ Židovského dokumentačného strediska vo Viedni, 91-ročný Simon Wiesenthal. Je držiteľom osemnástich čestných doktorátov a vyše 40 rozličných ocenení. V roku 1966 som navštívil S. Wiesenthala vo Viedni a mal som možnosť rozprávať sa s ním.

Rudolfplatz je jedno z...

Rudolf Kirschläger si krátko pred smrťou posťažoval na neobjektívny postoj sveta k jeho krajine. Mal na to nepochybne právo, pretože nielen v Rakúsku, ale aj v iných krajinách ho považovali za morálnu autoritu. Keď rakúski politici hodnotili jeho celoživotné dielo, zdôrazňovali jeho rakúske vlastenectvo.

Rakúsko patrí medzi krajiny, ktorým bola...

V auguste 1939 predniesol fínsky premiér Cajander slová, ktoré o krátky čas trpko oľutoval. Povedal: "Sme hrdí na to, že nám v našich arzenáloch hrdzavie iba málo strelných zbraní a v skladoch plesnivie len málo uniforiem. My vo Fínsku však máme vysokú životnú úroveň a taký školský systém, ktorý nám môžu všetci závidieť."

V Moskve tieto slová veľmi dobre...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984