SLOVO ČITATEĽOV

Počet zobrazení: 986
3409_38_Foto_ Canadian_Pacific-m.jpg

Účelové argumenty
Ad: Kauza sv. Štefan: tradícia kontra história (Braňo Ondruš) Slovo 33/2009

Čím viac maďarských „argumentov“ kritizujúcich vládu SR počúvam, tým viac si uvedomujem, ako vyniká ich účelovosť. Ide o premyslenú provokáciu, ktorou chceli susedia demonštrovať svoju silu, a to práve v deň nášho pokorenia, na ktorom mali svoju účasť. Nie sú bez viny a na výročie toho smutného dátumu by bolo z ich strany primeranejšie skôr ospravedlnenie. Veď ich vojská obsadili Južné Slovensko až po Banskú Bystricu! Rozhodnutie vlády SR bolo správne.
Tibor

Čo za pomníky to dávame stavať?
Vláda sa rozhodla správne. Ešte som nepočul o krajine v Európskej únii, ktorá by na svojom zvrchovanom území dovolila príslušníkom iného národa oslavovať svojho vojvodcu, ktorý za svojej vlády porobil národ tvoriaci v súčasnosti štátotvornú väčšinu. Ani Nemci nedovoľujú Francúzom stavať pomníky Napoleonovi, ani Francúzi nedovoľujú stavať pomník Kutuzovovi za pokorenie Napoleona, ani Maďari by nedovolili postaviť pomník víťazným vojvodcom na poli v bitke pri Világosi. A mimo Európy? Stavajú v USA pomníky britským generálom a Jej veličenstvu za Boston? Postavili by v Moskve či Minsku pomník Hitlerovi?
Aso

Problémy s dopravou majú aj v Amerike
Ad: Zasa tie nezmysly o žltých autobusoch (Braňo Ondruš) Slovo 33/2009

Deti sú naša budúcnosť, radosť i potešenie. Počas školskej dochádzky im treba vytvoriť tie najlepšie podmienky. K nim určite patrí bezpečná doprava do a zo školy. Ako to však funguje v krajinách, kde podobnú vymoženosť, ako sú školské autobusy, už majú? Je možné adaptovať všetko, čo sa kde vo svete realizuje, i do našich podmienok? Za akú cenu? V USA a Kanade vozia školopovinné deti do školy i na výlety školské autobusy, tzv. yellow bus (žltý autobus). Prevádzkujú ich mestské samosprávy, štátne organizácie a, samozrejme, aj súkromné firmy. Počas svojho pobytu v USA som niekoľko rokov pracoval ako vodič takéhoto autobusu, v súkromnej i štátnej firme. Nie je to nijaký špás. Vodič musí byť bezúhonný, zdravotne spôsobilý a, samozrejme, musí zvládnuť vodičské skúšky, ktoré sú oproti tým obyčajným na osobné autá omnoho náročnejšie. Do veľkých autobusov sa zmestí od päťdesiat do päťdesiatpäť deti. Oproti bežným autobusom sú vybavené žltými a červenými svetlami, značkou STOP a prednou zábranou, ktorá sa otvára pri otvorení dverí. Po ľavej strane sú sedadlá pre tri deti, po pravej pre dve. V strede je úzka ulička. Najmä v zime sú deti v autobusoch na sebe „nalepené“ ako sardinky. Vodič má rádiové spojenie s dispečerom pre dopravu vo svojej firme i s centrálnym dispečerom v meste. Robil som v meste, ktoré malo asi 70-tisíc obyvateľov. Bola tam jedna stredná škola s troma tisíckami študentov, jedna „middle school“ pre ročníky šesť až osem, tri „intermediate schools“ a päť základných škôl. Asi sto autobusov sa staralo o dovoz žiakov do a zo školy. Staršie deti začínajú vyučovanie o 7.30, ročníky jeden až tri o 8.30 a štvrté a piate o 9.15, z čoho vyplýva, že jeden autobus robí dve alebo tri jazdy ráno a takisto poobede. Údržba, opravy, pohonné hmoty, mzdy a podobne nie sú lacné. Mesto, v ktorom som pracoval, patrilo medzi takzvané bohaté a mohlo si to dovoliť. Ročné miestne dane tam totiž pre domácnosti predstavujú aj tretinu ročného príjmu. V porovnaní s USA máme u nás miestne dane veľmi nízke. Školský rozpočet mesta pritom v USA neraz predstavuje aj dve tretiny príjmu mesta. Chudobnejším mestám pomáha štát. Podľa internetových informácii však v súčasnosti začínajú mestá šetriť, čo sa prejavuje aj na obmedzovaní spojov a rušení zastávok. A beztak má nejedna americká domácnosť problém, ako dopraviť svoje ratolesti do a zo školy. V súvislosti s touto témou si uvedomujem, že nám slovenskí politici buď pre neznalosť, alebo naschvál podsúvajú informácie, ktoré sú na hony vzdialené od reality.
batko

Na HÍD-e je slovenský len preklad názvu...
Ad: Ďalšia prehra bugárovcov (Pavol Podhorský) Slovo 33/2009

Politici z SMK po odstavení od vládneho prsníka, túžiac po dúšku mliečka ukázali, že okrem „dobrého“ Bélu majú aj „zlého“ Pála. Zatiaľ čo „zlý“ cerí zuby, „dobrý“ po tesnom penzióniku, kde si mal užívať pohodlné politické závetrie, zakotvil v/na prievane na/v Moste. To je aj to jediné, čo podľa mňa bolo, je a asi aj bude v HÍD-e slovenské: preklad – MOST.
jh

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984