Znovuzrodenie lesa (alebo kalamita ako príležitosť)

Ochrana prírodného dedičstva sa na Slovensku stala naozaj horúcou témou až po veternej kalamite, ktorá postihla predovšetkým Vysoké Tatry. Od kalamity je aj verejnosť svedkom konfliktu medzi tradičným lesníckym prístupom a prístupom, ktorý presadzujú mimovládne organizácie, laickí i odborní ochranári, niektorí lesníci a aj mnohí vedci.
Počet zobrazení: 915

Ochrana prírodného dedičstva sa na Slovensku stala naozaj horúcou témou až po veternej kalamite, ktorá postihla predovšetkým Vysoké Tatry. Od kalamity je aj verejnosť svedkom konfliktu medzi tradičným lesníckym prístupom a prístupom, ktorý presadzujú mimovládne organizácie, laickí i odborní ochranári, niektorí lesníci a aj mnohí vedci. Z prevažnej väčšiny plochy postihnutej kalamitou bolo polomové drevo odstránené. Ochranári trvali ponechať na samovývoj len osem percent, do ktorých je zahrnutá Tichá a Kôprová dolina. Spor vyvrcholil vo chvíli, keď lesníci presadzovali zásah aj do týchto posledných ôsmich percent.

V súvislosti s „bojom s lykožrútom“ sa dokonca realizovali celoplošné postreky Nízkych Tatier a vynaložili sa na to nemalé prostriedky. Verejnosť sa k týmto informáciám ale nedostáva ľahko a postreky národných parkov sa opäť odôvodňujú ako nevyhnutné a dokonca aj ako zdravotne nezávadné pre človeka aj pre celý ekosystém.

Aký má dnes dopad vyťaženie väčšiny polomového dreva v okolí Tichej a Kôprovej doliny na faunu a flóru? Čo sa zmenilo?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984