Čomu sa učí Rudolf Žiak v USA?

"Vieš, koho tu máte?" Touto otázkou ma "privítali" novinári na vernisáži, ktorou sa minulý štvrtok v New Yorku začal mesiac slovenských kultúrnych podujatí v Spojených štátoch. Keďže som mal za sebou tri týždne v USA, pomyslel som si, že ide o kohosi z SDĽ. "Veď tu máte Žiaka!" Nekompromisný výkrik ma nenechal na pochybách, že nejde o nikoho, koho by som mal učiť.
Počet zobrazení: 2857

"Vieš, koho tu máte?" Touto otázkou ma "privítali" novinári na vernisáži, ktorou sa minulý štvrtok v New Yorku začal mesiac slovenských kultúrnych podujatí v Spojených štátoch. Keďže som mal za sebou tri týždne v USA, pomyslel som si, že ide o kohosi z SDĽ. "Veď tu máte Žiaka!" Nekompromisný výkrik ma nenechal na pochybách, že nejde o nikoho, koho by som mal učiť. Vďaka vysokej postave neprehliadnuteľný Rudolf Žiak zaujal pozornosť nielen novinárov ešte skôr, než organizátori otvorili originálnu bránu do galérie, ktorá sa nachádza na prízemí Svetového obchodného centra. Dokonca aj takí ako ja, teda ľudia, ktorí boli takmer od začiatku tohto roka v zahraničí, určite vedeli, že ide o človeka, po ktorom slovenská polícia vyhlásila pátranie. A on mal odvahu ukázať sa na podujatí, ktoré spoluorganizovalo naše veľvyslanectvo.

Nie je ťažké predpokladať, ako sa cítil premiér Mikuláš Dzurinda, keď zistil, kto sa nachádza medzi asi dvoma stovkami návštevníkov. Nemal som o nič lepší pocit, hoci slovami som to presne vyjadriť nedokázal. Podľa novinárov však R. Žiak z ich záujmu spočiatku radosť nemal. Niekoľkým odmietol čokoľvek povedať, až bol napokon ochotný odpovedať na zopár otázok celej žurnalistickej skupine, ktorá sprevádzala predsedu vlády. Trápnosť a nedôveryhodnosť jeho odpovedí nevyžaduje komentár, za pozornosť stojí len dôvod, ktorý bývalého podpredsedu HZDS priviedol na túto akciu. Dozaista chcel dokázať svoju "silu", čosi ako "ja sa nikoho a ničoho nebojím". Chuť vysmiať sa priamo do očí (aspoň v tej chvíli) bezmocnému slovenskému premiérovi prekonala u tieňového ministra zahraničných vecí akékoľvek diplomatické spôsoby. Môžeme iba odhadovať, či si uvedomil, ako výrazne poškodil obraz Slovenskej republiky v USA, ale niet sporu, že mu na tom nezáleží.

R. Žiak však minulý týždeň odkryl (možno nechtiac) aspoň čosi z pozadia svojho "študijného" pobytu v USA. Po celý čas mu robil tieň pán, ktorý sa volá Čuba a má vizitku podpredsedu Svetového kongresu Slovákov. Je to údajne úspešný podnikateľ, ktorý v Amerike pôsobí už desať rokov. Bolo by však zaujímavé podrobnejšie sa pozrieť na jeho podnikateľské aktivity. Nápadne sa totiž prekrývajú s obdobím, väčšinu ktorého riadilo Slovenskú informačnú službu HZDS. Dokonca aj R. Žiak je obvinený za akcie, ktoré stáli nemálo peňazí. Vie dnes niekto presne povedať, koľko financií použila SIS pod vedením Ivana Lexu netransparentne a koľko sa cez ňu mohlo preliať napr. z organizovaného zločinu do zahraničia? A prečo bývalý funkcionár tajnej služby utiekol práve do Spojených štátov? V jeho štúdium politického systému a angličtiny predsa nikto normálny neverí, najmä ak sám R. Žiak ani nevie, ako dlho bude ten "študijný" pobyt trvať.

Treba povedať, že Žiakova prítomnosť samotné podujatie nepokazila. Väčšina ľudí si ho jednoducho nevšímala, iba málokto sa mu čo i len prihovoril. Veľmi smiešne v tejto súvislosti pôsobil donedávna majiteľ jednej zo súťaží MISS z agentúry Oklamčák Production, ktorý sa s R. Žiakom takmer nerozprával, ale vernisáž opustil v tom istom čase a na spoločnú večeru sa asi dostal akousi okľukou. Keď totiž zbadal, že vedľa limuzíny R. Žiaka stojí autobus so slovenskými novinármi, okamžite sa vrátil do budovy a dlhú chvíľu bezcieľne krúžil po hale na prízemí.
Autor je podpredseda SDĽ

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984