Veľká americká daňová revolúcia

Americký minister financií Paul O´Neill odštartoval program radikálnej reformy daňového systému. Program predpokladá značné zmeny v dôchodkovom systéme, zrušenie dane pre korporácie a dane z prírastku kapitálu firiem.
Počet zobrazení: 1065

Americký minister financií Paul O´Neill odštartoval program radikálnej reformy daňového systému. Program predpokladá značné zmeny v dôchodkovom systéme, zrušenie dane pre korporácie a dane z prírastku kapitálu firiem.

"Súčasný americký systém daňového zaťaženia je úplne neadekvátny," povedal O´Neill v rozhovore pre britský denník Financial Times. Podľa neho systém potrebuje radikálnu zmenu. O´Neill považuje za nezdôvodniteľné zachovanie štátnych záruk v oblasti zdravotného poistenia a dôchodkového zabezpečenia starších občanov. Zdraví dospelí občania, ktorí sú podľa amerického ministra schopní zarábať peniaze, by nemali prenášať svoje povinnosti na iných členov spoločnosti. Návrh O´Neilla a Busha je dôkazom toho, že vláda chce robiť všetko pre to, aby zabezpečila stabilný rast americkej ekonomiky.

Za jeden z najdôležitejších krokov minister financií považuje zníženie daňového bremena spoločností. Zdanenie firiem by sa malo postupne zrušiť. Minister financií si myslí, že v súčasnosti sú príliš vysoké náklady na výber daní od právnických osôb. Podľa neho je výhodnejšie vyberať dane od občanov, ktorí ich zaplatia v každom prípade. Začiatok prvej etapy začal Kongres prijatím návrhu zákona, ktorým sa znižujú rôzne dane. Dotkne sa to všetkých kategórii ich platcov.

Prezident Bush vyhlásil, že ekonomika dostane stimulujúcu injekciu, ktorú mala dostať už dávno. Po uvedení do života zákon zníži daň z príjmov z doterajších pätnástich na 10 %, resp. najmenej 12 000 USD pre manželov a 6000 USD pre osamelo žijúcich Američanov. Keďže zákon je retroaktívny s platnosťou od 1. januára 2001, začne ministerstvo financií od augusta šekmi preplácať daňové prebytky. Každý manželský pár dostane naspäť do 600 USD, osamotení rodičia do 500 USD a slobodní bezdetní občania do 300 USD. Zároveň bude, v súlade s návrhom zákona, do roku 2010 rásť príspevok na dieťa vo veku do 17 rokov. V roku 2010 bude dvojnásobkom, teda dosiahne ročne 1000 USD.

Od 1. júla tohto roku sa o 1 percento znížia aj iné daňové sadzby. Ďalšie znižovanie daní sa plánuje v rokoch 2004 až 2006. Znamená to, že súčasné sadzby sa znížia z 39,6 na 35 percent, z 36 na 33 percent, z 31 na 28 percent a z 28 na 25 percent. Najvyššiu daňovú sadzbu chcel prezident znížiť na 33 a Kongres len na 36 %. Dohodli sa však na kompromise. Do roku 2005 by sa mala odstrániť daňová nerovnosť, teda rozdiely medzi vydatými, ženatými a slobodnými. V roku 2010 sa odstráni daň z dedičstva.

Autor (1963) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984