Späť do minulosti

Na slávnostnom akte 4. júna dostal berlínsky historik Ernest Nolte v Mníchove Cenu Konráda Adenauera za vedu. Udeľuje ju nadácia Deutschland Stiftung, ktorá je blízka CDU/CSU. Cena spojená s odmenou 10 000 DM sa odovzdáva každé dva roky a podľa stanov nadácie sa udeľuje "na počesť činov a ľudí, ktorí prispeli k lepšej budúcnosti".
Počet zobrazení: 991

Na slávnostnom akte 4. júna dostal berlínsky historik Ernest Nolte v Mníchove Cenu Konráda Adenauera za vedu. Udeľuje ju nadácia Deutschland Stiftung, ktorá je blízka CDU/CSU. Cena spojená s odmenou 10 000 DM sa odovzdáva každé dva roky a podľa stanov nadácie sa udeľuje "na počesť činov a ľudí, ktorí prispeli k lepšej budúcnosti".

Podľa Deutschland Stiftung prispel Ernest Nolte k lepšej budúcnosti svojou tézou, že Stalinove gulagy sú "pôvodnejšie ako Osvienčim". Táto téza vyvolala na konci osemdesiatych rokov v Nemecku tzv. spor historikov. Samotný Nolte v spore s Jürgenom Habermasom relativizoval jedinečnosť nacistických zločinov porovnaním so stalinizmom a tvrdil, že nacisti a Hitler chápali holocaust ako núdzové opatrenie.

Kto cenu udeľuje Keď Nolte pred niekoľkými rokmi vyhlásil, že nacistom musíme uznať, že aspoň subjektívne chápali holocaust ako akciu v rámci boja systémov, musel prestať písať aj do Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktoré ho dovtedy podporovali. Teraz sa stal podozrivým dokonca aj pre konzervatívnych mienkotvorcov.

Neprekvapí, že cenu Konrada Adenauera dostáva práve on, najmä keď si všimneme históriu nadácie, ktorá ju udeľuje. Bola založená v máji 1967 so sídlom v Bretibrunne. Na jej zakladaní sa aktívne podieľal Konrad Adenauer ako sprostredkovateľ medzi krajnou pravicou a niektorými skupinami v CDU/CSU. Ich politika sa vyznačovala antiliberalizmom, antipluralizmom a antikomunizmom. Dokonca súd potvrdil, že nadácia patrí "do zoskupení nepriateľsky naladených voči demokracii" a že "členmi tejto organizácie je veľa starých i nových nacistov". Podľa vedúceho berlínskeho Centra pre skúmanie antisemitizmu, táto nadácia má miesto tam, kde prestáva seriózny konzervativizmus a kde sa neseriózny nacionalizmus začína meniť na pravicový radikalizmus. Súd tiež potvrdil, že táto nadácia až do dnešných dní spolupracuje s nemeckým pravicovým extrémizmom. Napriek tomu sa môže pýšiť tým, že v jeho čestnom predsedníctve sedia také významné osoby ako je thüringenský ministerský predseda Bernard Vogel, bývalý minister obrany Rupert Scholz a poradkyňa podnikateľov Gertruda Hohlerová.

CDU sa tentoraz dištancuje Keď Helmuth Kohl prevzal v roku 1994 cenu Konrada Adenauera, viedlo to k otvoreným protestom v nemeckom parlamente. Cena však získala na prestíži. Vedúci úradu vlády Friedrich Bohl vtedy vyhlásil, že spolková vláda považuje prácu nadácie za vyslovene záslužnú. Ďalšími nositeľmi ceny boli Gerd-Klaus Kaltenbrunner, Armin Mohler (ten sa dnes zdá byť príliš pravicovým aj jeho vtedajším druhom), Gerhard Lowenthal, Otto von Habsburg a nakoniec Wolfgang Schäuble.

Predsedníčka CDU Angela Merkelová sa po verejnom tlaku dištancovala a s odôvodnením "osobných ťažkostí s nositeľom ceny" sa odmietla zúčastniť na jej udeľovaní. To je v dejinách nadácie niečo neobvyklé, vedenie CDU sa k nej doteraz správalo veľmi blahosklonne. Zreteľné sympatie prichádzajú už len z Bavorska.

Nie je nezaujímavé, že slávnostnú reč na počesť tohtoročného nositeľa bude mať Horst Möller, riaditeľ Inštitútu pre súčasné dejiny v Mníchove. Pred niekoľkými rokmi sa stal nápadný tým, že sa agresívne vyslovoval proti výstave o zločinoch nemeckej armády počas druhej svetovej vojny. Podľa jeho názoru mala výstava totalitné črty. Počas sporu historikov sa Möller postavil na stranu Nolteho.

Autor je prispievateľ týždenníka Freitag

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984