Humoristi na Oslom vŕšku

Počet zobrazení: 3760

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a vedenie parlamentu si dva dni nedokážu poradiť s obštrukciou šiestich opozičných poslancov, blokujúcich na protest vlastnými telami rečnícky pult. Nie je to len odraz jeho neskúsenosti – ako mladého, naivného a demokratického politika. Hoci vonku za múrmi parlamentu, aj dole – pod Hradom – zasahuje každodenne a teatrálne NAKA (kedykoľvek a kdekoľvek), náš najvyšší zákonodarný orgán nemá žiadnu vnútornú poriadkovú službu. Nemá ich teda kto cvičene a zákonne vyviesť. Je dosť možné, že títo aktivisti v nevypratom spoločenskom oblečení zrejme chcú vyvolať aj nejaký väčší konflikt, možno i fyzický kontakt, aby sa v celej Európe zase vyvolal voči Slovensku škandál. Danko sa tak nezmohol na nič iné, ako na opakované udelenie absencie, hoci celé Slovensko je svedkom, že menovaní zástupcovia ľudu (?!) sú v rokovacej sále prítomní. Až viac ako je slušné. Je preto jasné, ako by skončila žaloba, prípadne súdny spor, ak sa títo blokátori budú po čase dožadovať vrátenia skráteného poslaneckého platu. Bolo by to všetko do popuku, ak by to nebolo vážne i nebezpečné.

noclaharen_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Ako výnimočný parlamentný vtipkár sa po druhom premárnenom dni prejavil prebehlík zo SaS, poslanec Martin Poliačik kandidujúci teraz za koalíciu PS/SPOLU. Tváriac sa vážne dožadoval sa pred televíznymi kamerami „aby  najskôr Ústavný súd rozhodol, či je zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu pár dní pred voľbami  v súlade s ústavou? V momente, keď takéto vyjadrenie z Ústavného súdu príde, my blokádu ukončíme.“ Bumerang sa vracia. Bumerang nedôslednosti, ľahkovážnosti, neznalosti významu aj sily ústavy. Toto je obraz rozvratu poriadku i celej súdnej moci v Slovenskej republike. Poliačikovi však treba pripomenúť, že Ústavný súd SR sa jeho marginálnou otázkou isto nestihne zaoberať, keďže dodnes nestihol rozhodnúť o oveľa závažnejšej ústavnej sťažnosti. O pár dní tu máme parlamentné voľby, no dodnes nie je vyčistený stôl z tých predošlých – prezidentských.

Dôvodné a vážne boli podozrenia zo zneužitia nakopírovaných voličských preukazov bez označenia registračným číslom alebo QR kódom, najmä zahraničnými voličmi a mobilnými chalupármi. Harabinovými podnetmi, ústavnou žalobou totiž nebol proces prezidentskej voľby dosiaľ ukončený. Ak by v našom štáte platilo právo, spravodlivosť a ústava, v Grasalkovičovom paláci mal až do vynesenia verdiktu Ústavného súdu SR sedieť – Andrej Kiska. Veru tak! Zotrval by vo funkcii rovnako, ako doteraz protiústavne minister zahraničia Miroslav Lajčák (v demisii)... To by sa ale najvyšší ústavní predstavitelia štátu museli zachovať štátnicky a principiálne. A to odmietnutím účasti na inauguračnej slávnosti Zuzany Čaputovej. Tam nemali čo robiť ani šéf parlamentu Danko, ani premiér Pellegrini, ba ani predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Museli by však v sebe naškriabať ústavnú aj občiansku statočnosť. Veď urobiť niečo také v polovici roka 2019 v neštandardnej atmosfére studenej občianskej vojny, pri vybičovaných emóciách a pod neustálou paľbou mediálnych snajperov (s hrozbou ulice a plných námestí) by chcelo hrdinstvo. Nie však to lacné z „opozičného pieskoviska“, ani nie anonymné a hejterské, pestované na sociálnych sieťach...

Veru, je čo naprávať, zmena je nutná! Isto na ňu ale nemajú humoristi, vtipkári a duševní maloroľníci predvádzajúci s lankami na končatinách svoje bábkové etudy. Koaličné strany Smer-SD a SNS, s opozíciou Most–Híd priamo vo vládnom kabinete svoju šancu zrejme premárnili. Američania s obľubou vravia: „Boh ochraňuj Ameriku!“ Slovensko môže vzývať svätých Solúnskych bratov a veriť v oživenie sitnianskych rytierov. Ak sa nedočkáme zázraku, zvykajme si – namiesto chleba – na každodenný kabaret počas zasadnutí vlády, parlamentu, obecných aj mestských zastupiteľstiev, pri výrokoch Najvyššieho i Ústavného súdu SR. A zakiaľ predseda parlamentu Andrej Danko vymyslí, ako obnoviť poriadok a prácu zákonodarného orgánu, nejaký žartovník už zložil a na YouTube zavesil pesničku: „Volič, volič, kde ťa strany berú?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984