Reklama
Reklama

Kiskobranie 2018

Novoročný fejtón
Počet zobrazení: 8205

Ak by prezident Kiska sledoval cez vianočné sviatky televízne rozprávky, isto by v nich našiel množstvo poučenia či inšpirácie. Z príbehu „Princezná so zlatou hviezdou“, v ktorom všetkým na smiech staručký kráľ udeľuje (iba podľa toho, ako sa vyspal alebo najedol ) Rad zlatej varešky, Rad myšieho kožúška alebo aj Medailu zlatej šunky..., by sa mohol údajný prvý muž pod Vysokými Tatrami poučiť a vyhnúť zámernému znevažovaniu našich najväčších historických osobností, akými sú Pribina, Štefánik či Štúr.

kiskavyznam_2018.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

A celkom určite by neurazil väčšinu obyvateľov Slovenskej republiky, pri výročí ktorej sa rozhodol 1. januára 2018 udeliť symbolických 25 štátnych vyznamenaní. Nevyspytateľný „najlepší popradský anjel“ prekvapil aj samotných ocenených. Najmä tých niekoľkých, ktorí sa ocitli úplne mimo misu... Udeliť v priamom televíznom prenose štátne vyznamenania k 25. výročiu vzniku samostatnej štátnosti Slovenska takým jej otvoreným neprajníkom, akými sú Fedor Gál, Milan M. Šimečka, Peter Breiner, to chce nielen kreativitu, Sorosove doláre, no aj značnú dávku arogancie a bezočivosti. V spomínanej rozprávke takou disponoval ryšavý vojnychtivý kráľ Kazisvet VI. Zaskočený Breiner sa zasmial, keď sa dozvedel o svojom vyznamenaní, a to práve na 25. výročie zrodu nového štátu Slovákov... Demokrat Fedor Gál v ničom nezaostal a najskôr hlúpo utrúsil, že: „Také vyznamenanie by som si od iného neprevzal“... (Ako keby sa niekedy predtým našiel a isto ani o tisíc rokov neskôr nenájde  ešte niekto ďalší, kto by chcel na Slovensku vyznamenať práve jeho!?). Následne sa z pražského exulanta Gála vygúľala ďalšia perla ducha tvrdením, že: „Naozaj sa tomu Kiskovi podaril splodiť ,závan vetra‘“...

Škoda len, že to v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie nebol čerstvý tatranský vzduch, no poriadne smradľavý závan provokácie, urážky a výsmechu občanom našej domoviny. Jasné, že si Andrej I. Popradský netrúfal vyznamenať otca zakladateľa samostatnej štátnosti Vladimíra Mečiara, v čase keď mu jeho sektári v okolí Pionierskeho paláca pletú dlhočizný šál... Ani svojho predchodcu Ivana Gašparoviča spolu s chlapíkmi  čo na historickej fotografii z 3.septembra 1992 nesú v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade novú Ústavu viazanú v koži spolu so štátnymi symbolmi – lebo tých by mu neschválili v oplotenej ambasáde na Hviezdoslavovom námestí. Ak by chcel, isto by našiel niekoľkých vhodných zo zástupu stoviek ba i tisícok ľudí, ktorí si samostatné a nezávislé Slovensko želali, verili mu a priamo či nepriamo sa aj o zrod Slovenskej republiky či o jej hladký a pokojný štart do života zaslúžili.

Napriek tomu alebo práve preto platí – čo si národ zvolil to má! Je to hanba, no musíme veriť, že ju čerstvý vietor zo slovenských hôr odveje do zabudnutia už v najbližších prezidentských voľbách.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama