Matovičove nové šaty

Počet zobrazení: 3728

Český politik Karel Schwarzenberg je úctyhodný muž, a predsa sa nestal prezidentom Českej republiky. „Mal som menej peňazí ako Zeman,“ povedal v interview pred skončením svojho politického pôsobenia.

„Karel“ s pankáčskym účesom vysoko bodoval v kultúrnom prostredí, ktoré mu bolo a je blízke. Ludvík Vaculík na jeho podporu dokonca zložil a s kolegami spisovateľmi naspieval pesničku, dodnes ju možno nájsť na Youtube. Na miske váh sa ocitla elita – verzus čo? Miloš Zeman sa začal štylizovať ako „človek z ľudu“, jeden zo spodných desiatich miliónov. A ešte ako opozičný politik zvolil slogan pripomínajúci Klementa Gottwalda: Pôjdeme tejto vláde po krku. Robert Fico našiel inšpiráciu v Zemanovi – aj vo vzťahu k novinárom. Teraz, po rekonštrukčnom sneme strany Smer-SD, vyslal posolstvo, že chce prehrýzť žilu na krku Matovičovej vláde. Len si počká na vhodný okamžik. Dúfa zabodovať v rustikálnom prostredí.

Tretina poslancov Smeru odišla robiť inú politiku, čo znamená, že voliči vidia dve tlačovky na tú istú tému, s rovnakými argumentmi. Len čas hrá rolu. Tá jedna je skôr ako tá druhá. Často o prsia. Dve tretiny poslancov sa vraj ešte zoštíhlia, predseda Pellegrini láka svojím Hlasom váhavých. Možno počkajú na prvé prieskumy. Podľa Roberta Fica sú krivky rastu vyrovnané.

Tri normostrany, ktoré momentálny predseda slovenskej vlády Igor Matovič predložil ako svoju diplomovú prácu, zamestnávajú nielen slovenské médiá, ale aj parlament. Opozícia mu dokonca ponúkla scénu, v ktorej je on vo svojom živle. Jeho siahodlhé prejavy majú nábeh poraziť aj dosiaľ neprekonateľného Fidela Castra. Na otázku novinárky, či vôbec tú svoju diplomovku čítal, odpovedal úprimne: Predpokladám, že možno ani nie. Iba podpísal. Ak oklamal, tak nevedome a potvrdiť to má detektor lži.

Ten po prvý raz vytiahol, keď chcel na detektor poslať ľudí zo svojej kandidátky pred parlamentnými voľbami v roku 2012. Vladimír Palko a Peter Zajac mali odpovedať na otázku, či ako dlhoroční politici niekedy zobrali úplatok. Ľud zajasal nad novým nápadom, iba renomované osobnosti sa urazili. Rozprával sa s nimi spôsobom – hej, ty, poď sem. Na odplatu dostal ponuku sadnúť si k polygrafu a odpovedať, kto vypracoval podstatnú časť jeho práce a či zaplatil dovolenku tomu, kto mu ju vypracoval. Celá kauza vtedy zapadla prachom.

Podľa najnovšieho medzinárodného prieskumu Digital News Report 2020 Slovensko patrí medzi krajiny s veľmi malou dôverou k novinárom a situácia sa v posledných rokoch zhoršuje. Len 28 percent obyvateľov vraví, že médiám dôveruje. Po tlačovke s momentálnym predsedom slovenskej vlády možno dôvera k novinárom vzrastie – pochlapili sa. Matovičovi to iste nepustí žilou, no niečo sa deje.

Titul pred menom nemá zmysel, ak je za ním dobré meno. Dobré meno sa nedá kúpiť, tobôž ukradnúť. Tam, kde krajina ešte celkom svoje dobré meno nestratila. Čakajú nás vraj ťažké časy – podobné tým z prerodu režimov. Práve v nich sa bohatlo. Na vzdelanie nebol čas.

(Text vyšiel na Pravda.sk 29. 7. 2020)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984