Múdrosráči a cucprsti

Počet zobrazení: 3402

Verejná mienka sa nerodí z ničoho. Tvoria ju mienkotvorní ľudia. A tí sú zatiaľ do nohy na strane víťaza parlamentných volieb. Hoci sa nepriznávajú, že ho volili... Sila Igora Matoviča je v ich hlasnom či tichom pritakávaní a v žetónoch z volieb, preto má ostatné na háku.

Súčasný premiér svoje nápady uskutoční, dokonca ústavnou cestou. Ani sa mi nechce napísať, že to už v histórii bolo. Asi o tom nevie, ale postupuje ako Lenin: agitovať, propagovať, organizovať. Roky organizuje spoločnosť cez médiá. Najprv svoje, na ktorých s bratrancom dokonca pekne zarobil a sám sa čudoval, že je to také jednoduché – Regionpress.

Neznámeho chlapíka z Trnavy, ktorý do každej domácnosti zadarmo prinášal svoje stĺpčeky, to vynieslo z posledného miesta na Sulíkovej kandidátke do parlamentu. A potom desať rokov trvajúce tlačovky, zásobované udaniami od „obyčajných“ ľudí, priniesli ovocie.

Aj dnes vládne cez tlačovky, vláda iba potvrdzuje jeho nápady, parlamentní nositelia mandátov z jeho zoskupenia sú nadšení, ako vie zaujať médiá. Áno, vie. Ak teraz opozícia naskočí na hľadanie vnútorného nepriateľa, tak bude veselo ešte veľmi dlho. Matovič môže lúskať pukance.

Kým Andrej Danko sa snažil vytlačiť ho z parlamentu tým, že si má založiť klasickú stranu, on si budoval partaj nového typu. Kapry zo siete sa vyšvihli nad hladinu vo chvíli, keď predstavil kandidátku. Propagandisti od úžasu otvorili ústa ako tie kapry. Ale veď munícia, ktorou ho zásobovali na každodenné tlačovky – niekedy aj tri denne – musela od niekoho pochádzať. A ten niekto musel mať zdroje informácií.

Tak vznikala jeho neviditeľná strana. Aj bez štruktúr, ktoré by o niečom rozhodovali, fičí. On neverí nikomu viac ako sebe. A ešte možno bratrancovi…

Svojho koaličného partnera upratal vo chvíli, keď napísal na svoju stenu, že sa budú diať veci! To vtedy ešte Richard Sulík nástojil na ministerstve financií. A potom pochopil, lebo je to bystrý človek, že Matovič je už pevne v Rodine, „voliči rozhodli“. A Sulík, ak by sa príliš metal, tak môže aj skončiť. S hanbou, lebo deň čo deň by čítal, ako už raz vládu povalil.

Propagandisti sú trochu nervózni, že to raz môže prasknúť, keď si tak verejne vypisujú na stenu. Sulík však hneď po voľbách jasne povedal, že bude pevnou oporou Igorovej vlády. Nemá dosť žetónov, ktorými by zatlačil, a tak kým bude chcieť Matovič, tak tou pevnou oporou bude.

Za niekoľko týždňov ovládol nielen všetky mocenské posty, ale aj jazyk a štýl. Niet komentára, v ktorom by sa nezaskvel jeho bonmot. Klasické strany si platia drahé PR agentúry, ktoré vypotia sem-tam niečo chytľavé. On si sadne večer po tlačovkách ku kompu a na druhý deň sú plné médiá hnusoby, handier na hubu, múdrosráčov.

Stále sa ešte lídrovi najsilnejšej opozičnej strany vyhráža, že si po neho príde NAKA a on má potichu čakať, kým mu zaklope na dvere. Toto hovorí premiér, nie opozičný politik! Verejná mienka si želá krv a on ju dodá. Azda nikdy nebola príhodnejšia doba na vznik prirodzeného odporu.

(Text vyšiel na Pravda.sk 20. 5. 2020)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984