Reklama
Reklama

Nové krimi prípady Ľuboša Juríka

Počet zobrazení: 3354

jurik_obalka.JPGPriaznivcov detektívnych príbehov z Bratislavy prvej polovice 20. storočia opäť poteší skúsený prozaik Ľuboš Jurík (1947) - už sedemnástou a osemnástou časťou Krimi prípadov reportéra AZ Vlasť je tam, kde nikto nebol; Kto skáče cez kaluže. Tentoraz sa prípady odohrávajú v čase krátko po skončení druhej svetovej vojny. Istou kuriozitou je skutočnosť, že prvý vyšiel celý na pokračovanie v internetovom portáli Slovo, takže čitateľ tohto média sa zrejme začíta hneď do druhého príbehu. Ale nie všetci priaznivci detektívky a Ľuboša Juríka Slovo čítajú, takže sa na knihu a jej dva príbehy treba pozrieť v náležitom poradí.

V prvom príbehu ide o vraždu, ktorá sa odohrá uprostred bieleho dňa v jednom z najnavštevovanejších bratislavských parkov. Zavraždený je obchodník Granec, ktorý robí v období vojnovej Slovenskej republiky výnosné a pre neho veľmi výhodné kontrakty so slovenskou armádou. Lenže koniec vojny a aj republiky znamenal aj jeho koniec. S čím však súvisela jeho fyzická likvidácia a kto ju má na svedomí, to už je klbko pre osvedčených Juríkových detektívnych pátračov – novinára Zárubu a jeho priateľa, súkromného detektíva Gavuru. Okrem súvislostí s obchodmi vyššie spomenutými sa na scénu dostávajú slovenskí príslušníci RAF, ktorí po skončení vojny a návrate na Slovensko hľadajú nielen vlasť, kde podľa jedného z nich nikto nebol, ale hľadajú aj tých, ktorí zapríčinili smrť ich blízkych v krutom mlyne holokaustu. Príbeh tejto vraždy má všetko, čo možno od neho očakávať – skutočné i falošné stopy či indície o vražde, prienik do minulosti zavraždeného i páchateľa, odhalenie páchateľa, chýba už len jediné – očakávanie spravodlivého trestu za vraždu, no toto očakávanie sa nenaplní. Zručne kompozične zvládnutý príbeh má aj príťažlivú atmosféru povojnovej Bratislavy z čias, kedy si ľudia voľne vydýchli od vojnového napätia, keď si dokázali časy slobody aj vychutnať.

V druhom príbehu, odohrávajúcom sa v atraktívnom prostredí cirkusu, sa všetko točí okolo záhadnej postavy v maske, stále čosi hľadajúcej, zjavujúcej sa nečakane na rôznych miestach cirkusového prostredia a fyzicky ohrozujúcej viacerých cirkusových umelcov. V tomto príbehu k hrdelnému zločinu nepríde, prekvapenie sa udeje v inej rovine. Na scéne sa dosť nečakane objavujú dve postavy, ktoré by sme mohli nájsť v akomkoľvek literárnom žánri, len v detektívke nie. Do deja záhadného príbehu nepriamo zasiahnu Vladimír Clementis a Laco Novomeský! V tomto príbehu siahol Ľ. Jurík po námete, ktorý sa mu ponúkol z práce nad svojou inou nedávno vydanou knihou – Smrť ministra. V detektívnej rovine využil svojím spôsobom tajomné či záhadné okolnosti, do ktorých zasiahol najmä V. Clementis – ide o jeho úlohu v zabezpečení zbraní pre vznikajúci štát Izrael. A do tejto delikátnej situácie sú zatiahnutí i viacerí cirkusoví umelci, ktorí práve v takomto prostredí našli veľmi dobré krytie pre uskutočnenie svojej misie v Bratislave. A Záruba i Gavura opäť prídu všetkému na kĺb, hoci nie úplne všetkému, pretože do časti tajných dokumentov, ktoré hľadá práve tá záhadná bytosť v maske, nenahliadnu, nestihnú. V tomto príbehu si autor schuti zafabuloval, čo by vôbec čitateľovi neprekážalo, no je škoda, že sa mu neušla náležitá editorská, redaktorská a jazyková pozornosť zo strany vydavateľa. Čitateľa asi trocha rozladí napríklad skutočnosť, že v tom istom románovom čase je Clementis raz štátny tajomník, raz minister, hoci je viac ako jasné, že bol práve vtedy len štátny tajomník. Takýchto lapsusov (i jazykových) je v texte viac a je škoda, že to autor ani redakcia vydavateľstva neustrážili, pretože Ľuboš Jurík avizuje v tejto knihe ďalšie dva nové príbehy s veľmi príťažlivým obsahom.

Celkovo však nová Juríkova detektívna knižka je pútavá, literárne na štandardnej úrovni a pôsobí na slovenskej literárnej scéne niečo ako literárne podstatne serióznejšia protiváha voči trillerovo poňatým trhákom D. Dána.

Ľuboš Jurík: Krimi prípady reportéra AZ 17/18
Vlasť je tam, kde nikto nebol. Kto skáče cez kaluže
Vydavateľstvo Magnum Publishers, Bratislava 2012

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama