Patová situácia? Iba v šachu!

Počet zobrazení: 5759

Niekto by súčasnú etapu politickej krízy na Slovensku (zámerne nepoužívam slovné spojenie „slovenská politická kríza“) mohol vyhodnotiť šachovým  výrazom. Keď vznikne pat, partia sa končí remízou. No iba v šachu.

Na našej politickej scéne isto nie, rovnako ani v slovenských médiách. Tie sú inšpirované skôr hokejovými pravidlami s predĺžením  a samostatnými nájazdmi... Predĺženie v parlamentnom play off sa začalo Kiskovým odmietnutím prvého Pellegriniho návrhu na rekonštrukciu vlády a pokračovalo hlasovaním o dôvere druhej vlády. Vládny kabinet ju získal parlamentnou väčšinou 81 hlasmi.

nejakypuc_-_kopia.-.jpg  Kresba: Ľubomír Kotrha

Situácia by sa teda mohla upokojiť, stabilizovať, no obávam sa, že sa tak nestane. Tuším skôr trestné strieľania s množstvom provokácií aj zákerných faulov. Veď ich už spustili komerčné médiá. „Ja si tie útoky, ale nie také tragické, ja si proste tie útoky zažívam denno-denne a tí kriminálnici sú naozaj neuveriteľne drzí," povedala investigatívna redaktorka Kristína Kövešová, alias „nebojácna“, a vybrala sa cez víkend provokovať do Pezinka. Rovno pred dom rodičov Márie Troškovej (bývalej asistentky expremiéra Roberta Fica). Nemyslíte, že teraz by bolo aktuálnejšie, zaujímavejšie i prospešnejšie zaujímať sa skôr v Štiavniku u rodičov zavraždeného analytika Kuciaka alebo v Gregorovciach v dome matky popravenej archeologičky Kušnírovej, prečo z obáv o svojich potomkov nekonali od stredy večera až do nedele...?

Po pripravenom a naučenom politickom vyhlásení Zlatice Kušnírovej (matky zavraždenej) pred kamerami a natrčenými mikrofónmi stuhla všetkým normálnym občanom krv v žilách. Lebo pôsobila viac ako čerstvá absolventka intenzívneho víkendového kurzu z Quantica, než ako užialená či zúfalá matka. Alebo prečo sa markízácka Johanka z Arcu nepýta svojich kolegov, odkiaľ vedeli podrobnosti z miesta činu už v pondelok 26. februára 2018 na prvej tlačovej konferencii? Minister vnútra Kaliňák a policajný prezident Gašpar nevedeli, „kde je sever“, lebo mali vtedy ešte len základné informácie o dvojnásobnej vražde vo Veľkej Mači (aj to nepresné). No redaktori korporátnych médií už vnucovali súvislosti s novinárskou prácou, o spojení vlády s mafiou, o „talianskej“ stope, dokonca o postavených nábojniciach pri telách zavraždených.

Prečo sa investigatívci nezaujímajú, kto vydláždil cestu Viliamovi Jasaňovi do Bezpečnostnej rady SR? A kto nasadil Máriu Troškovú a Romana Šipoša v marci 2015 Ficovi na Úrad vlády? Ak ho to malo diskreditovať (ako pred časom vyznamenaná Biela vrana Hlávková ministra zahraničných vecí Lajčáka), potom to bola nastražená pasca na premiéra demokratického štátu. Pasca vo februári sklapla. Ak sa o Maďaričovi hovorilo, že bol „ideológom“ a Federič „pokladníkom“ strany Smer-SD, kto bol „kádrovákom“ (personálnym manažérom strany)? Boli by to relevantné otázky, nové témy a myslím, že aj šťavnaté zistenia! Lenže potom by Robert Fico nebol zlým démonom, ale obeťou komplotu... A to by mu dávalo šance na skorý, triumfálny návrat. No len v prípade, že nestratí energiu, že stranu Smer zjednotí eliminovaním vplyvu piatich obchodných skupín a nasmeruje na cestu sociálnej demokracie.

No aj ďalší z mediálnych torpéd – Don Quijote de la Pistrich – si po skončení rokovania koaličnej rady v utorok 27.marca 2018 neodpustil dva razy po sebe provokovať predsedu SNS Andrea Danka otázkou: „či mu už Robert Fico prezradil, kto organizoval na Slovensku štátny prevrat"? Predseda parlamentu sa nedal vyprovokovať a tak si Kovačič musí prečítať rozhovor s dopisovateľom denníka SME (s povesťou agenta, ktorý sa chváli, že si tyká minimálne so štyrmi mafiánmi), o tom, ako sa zo zahraničia organizujú masové protesty. Alebo si na portáli organizátorov „Za slušné Slovensko“ bude musieť prezrieť zoznam 140-tich mimovládnych organizácii, ktoré ich podporujú a platia.

Reportéri zase mohli vycestovať z Mlynskej doliny cez oceán do ďalekej krajiny javorového lista, ponadvihovať maskovanie z lístia, aby sa vydali po stopách a poslaní istého zarasteného Toma s krycím menom Karafiát...

Nuž tak, provokácie sa zrejme budú množiť ako mraky na veľkonočnej oblohe, lebo slovenskí pisári v prvom zákope nevedia inak pracovať. Sú podnecovaní a platení za onakvejšie praktiky...

Vedia úžasne kádrovať. Ako toť – v novembri 2017 – keď markízácka prebehlíčka Zuzana Kovačič Hanzelová z RTVS spustila verejný lynč JUDr. Lukáša Machalu vo funkcii generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva školstva. Alebo opäť pred pár dňami „odstrelením“ Joža Ráža mladšieho. Potvrdili tým náznaky, domnienky, konšpiračné teórie o tom, ako to v politike chodí. Že každý, kto sa do nej dostane, prejde už predtým tzv. preventívnou diskreditačnou prípravou. Vopred sa na neho zbiera špina, jeho „čierne body“ si niekto ukladá do príslušnej databázy. Ak nemá, vyfabrikujú ich. Vo vhodnej chvíli sa potom na každého niečo vytiahne, čo poslušné redakcie s platenými mediálnymi teroristami patrične nafúknu a organizovane rozšíria. Za hranice pravdy, svedomia, štátu i (bohužiaľ) aj zdravého rozumu...

Zamestnaním novinárov je ničiť pravdu, otvorene a nehanebne klamať, prekrucovať fakty, ohovárať, podliezať a líškať sa tým čo nás platia a za svoj denný chlieb zapredať svoju vlasť aj svoju rasu. Viete to vy, viem to ja... Čo je to potom za hlúposť pripíjať si na nezávislú tlač? Sme nástroje a vazali boháčov stojacich v pozadí. My sme ich panáci, ktorých dirigujú a len tancujeme ako bábky na špagátoch. Náš talent, naše schopnosti a naše životy sú úplne majetkom iných. Sme intelektuálne prostitútky.“ Tieto slová nie sú prekvapením svojím obsahom. Oveľa viac faktom, že ich sebaironicky vyslovil šéfredaktor New York Times John Swinton ešte v roku 1880.

Na Slovensku štartuje pred Veľkou nocou play off najvyššej hokejovej ligy, vyraďovacia fáza na politickej scéne sa blíži k samostatným nájazdom. Pokiaľ sa nerozhodne ani v opakovanom predĺžení.

Majiteľ Pandorinej skrinky s databázou „špiny“ (na každého a na všetkých) napísal už vopred pre prvú sériu na lístok mená hráčov z víťaznej zostavy v modrých dresoch: Kiska, Nicholsonová, Galko, Matovič a Sulík. Tréner vládnej koalície vo farbách trikolóry verí poúrazovej zostave: Pellegrini, Drucker, Danko, Bugár a Fico. Špekuluje sa ešte o mužoch v maskách – o brankároch. Údajne nimi majú byť Kollár či Nicholson a na opačnej strane Kotleba s bleskovou lapačkou. Rozhodcovia cestujú z Bruselu a vstupenky sa predávajú ako bratislavské rožky.

„Víťazstvo rodí nenávisť, lebo porazení sú nešťastní“ – odkázal ľudstvu Buddha.
Írsky štátnik Edmund Burke iba potichu konštatuje: „Zlo potrebuje k svojmu víťazstvu jedinú vec. Aby dobrí ľudia nerobili nič.“

Uvidíme... veľkonočné posolstvo s ukrižovaním a zmŕtvychvstaním prináša pre kresťanské Slovensko výzvy aj posolstvá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984