Svet od 10. decembra do 16. decembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 4413

NE 10. 12. 2017

Podľa denníka The Jerusalem Post Izraelské ozbrojené sily zničili v sobotu druhý cezhraničný tunel palestínskeho Hamasu, ktorý identifikovali pomocou unikátnej technológie. Teroristi kopú tunely do Izraela, aby tak prekonali stráženú hranicu medzi pásmom Gazy a Izraelom, kde chcú realizovať svoje teroristické operácie. Izrael vybudoval najmodernejšiu podzemnú bariéru, ktorá má systém pokročilých senzorov a monitorovacích zariadení na detekciu tunelov v kombinácii so 6-metrovým nadzemným inteligentným plotom.
http://www.jpost.com/…/IDF-neutralizes-cross-border-Hamas-t…


NE 10. 12. 2017

Britský denník Financial Times napísal, že Trumpovo uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je hrubou chybou. Kedykoľvek nastane konflikt na Blízkom východe, mesto stojí na poprednom mieste konfliktu, bez ohľadu na to, či ide o spor medzi Izraelom a jeho susedmi. Väčšina komentátorov cíti, že prezident Donald Trump sa ocitol v dlhej línii amerických vodcov, ktorí nedokázali priniesť mier na Blízky východ.
President Trump has a chance to bring peace to the Middle East


UT 12. 12. 2017

Britský denník The Guardian uvádza vyjadrenie bývalého viceprezidenta spoločnosti Facebook Chamath Palihapitiya, že cíti „obrovskú vinu“ za svoju prácou na „nástrojoch, ktoré trhajú sociálnu štruktúru“ spoločnosti. Konštatoval, že „nie je to o ruských reklamách“ a dodal:  „Je to globálny problém ... Rozkladá základy, ako sa ľudia správajú voči sebe a medzi sebou.“
Former Facebook executive: social media is ripping society apart


UT 12. 12. 2017

Ruský denník Vedomosti informoval o výsledkoch vyšetrovania komisie spoločnosti Roskosmos, ktorá uviedla príčiny neúspešného štartu rakety Sojuz 2-1b z kozmodromu Vostočnyj 28. 11. 2017. Komisia dospela k záveru, že príčinou nehody bolo „nepredvídateľné správanie pohonného bloku po jeho oddelení od raketového nosiča. V algoritme bol odhalený skrytý problém, ktorý sa neprejavil za desaťročia úspešných štartov systému Sojuz-Fregat.“
https://www.vedomosti.ru/…/20…/12/12/744951-prichini-zapuska


UT 12. 12. 2017

Podľa britského denníka Financial Times Južná Kórea požiadala USA, aby odložili spoločné vojenské cvičenia na obdobie až po zimných olympijských hrách, aby znížili šance Severokórejskej republiky na realizáciu provokatívnych akcií počas olympijských hier v Pjongčangu. Južná Kórea tiež požiadala tento týždeň o návštevu prezidenta Mun Če-ina v Číne. Jedným z dôvodov je slabý predaj vstupeniek na olympiádu v Číne, pretože Čína v marci zakázala skupinové návštevy Južnej Kórey v dôsledku sporu o americký systém protiraketovej obrany, ktorý Soul dovolil USA inštalovať v krajine začiatkom tohto roka.
Seoul asks US to delay joint exercises until Olympics end
 

ST 13. 12. 2017

Internetový portál Business Insider konštatoval, že Saudská Arábia môže zaplatiť vysokú cenu za rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Trumpovo rozhodnutie podnieti saláfistické a džihádistické skupiny, ako sú Islamský štát a al-Kájda, ktoré dlho podnecujú terorizmus voči arabským režimom za ich nekonfrontačný prístup k Izraelu a úzke väzby so Spojenými štátmi.
http://www.businessinsider.com/saudi-arabia-trump-israel-je…


ST 13. 12. 2017

Podľa ruskej informačnej agentúry TASS protilietadlový raketový systém S-400 rakiet a komplexy „Pancir-S1“ zostanú na ruskej leteckej základni Hmeymim aj po redukcii ruskej armádnej skupiny v Sýrii. Podľa vyjadrenia predsedu výboru Rady federácie pre obranu a bezpečnosť Viktora Bondareva protilietadlový raketový systém krátkeho dosahu „Pancir-S1“ zostrelil veľké množstvo lietadiel a je efektívnou súčasťou protivzdušnej obrany.
http://tass.ru/armiya-i-opk/4809221


ST 13. 12. 2017

Podľa denníka The Washington Post texty komunikácie medzi dvoma vyššími úradníkmi FBI, ktorí sa podieľali na skúmaní e-mailov Hillary Clintonovej a možných súvislostiach medzi spolupracovníkmi skupiny Donalda Trumpa a Ruskom, ukazujú, že často diskutovali o svojich politických názoroch, o svojej intenzívnej nechuti a voči Donaldovi Trumpovi a ich obavách, že môže vyhrať prezidentské voľby. Texty sú predmetom etického vyšetrovania generálneho inšpektora ministerstva spravodlivosti.
https://www.washingtonpost.com/…/e0685f80-dfa4-11e7-bbd0-9d…


ST 13. 12. 2017

Ruský denník Kommersant uvádza, že kritika od medzinárodných inštitúcií – Benátskej komisie a Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva – prinútila Kyjev, aby zvážil možnosti mäkšieho presadzovanie zákona o vzdelávaní, ktorý zbavuje národnostné menšiny na Ukrajine práva na vzdelávanie v materinskom jazyku. Podľa návrhov ukrajinského ministerstva školstva používatelia maďarského, rumunského, poľského a jazyka a ďalších jazykov majú zabezpečený hladký prechod na nové štandardy. Rusky hovoriacom deťom sa naďalej odporúča prejsť do ukrajinský jazyk z piatej triedy, pretože „ľahko sa učia ukrajinský jazyk“.
https://www.kommersant.ru/doc/3494866


ST 13. 12. 2017

Ruský denník Vedomosti uvádza, že podľa sociologických prognóz na prezidentských voľbách v Rusku v marci 2018 sa zúčastní okolo 58 % voličov. Účasť na voľbách môžu ovplyvniť aj niektoré problematické faktory, ako napríklad výsledky ruských športovcov na zimných olympijských hrách alebo nové sankcie Západu proti Rusku.


ST 13. 12. 2017

Podľa prieskumu britského denníka Financial Times najväčšie medzinárodné banky v Spojenom kráľovstve budú musieť po Brexite presunúť cca 4 600 pracovných miest z Londýna na európsky kontinent, čo predstavuje 6 % ich celkového stavu pracovných síl. Podľa iných odhadov by malo vo finančnom sektore v Londýne stratiť prácu až 10 500 ľudí.
Brexit relocations by City banks set to fall short of fears


ST 13. 12. 2017

Ruský denník v angličtine The Moscow Times informoval o tom, že prezident Vladimir Putin predložil rusko-sýrsku zmluvu na schválenie Štátnej dume, ktorá by umožnila rozšíriť námornú prítomnosť Ruska v Sýrii do roku 2092 . Tento krok nasleduje po Putinovom rozkaze odvolať ruské vojská z tejto krajiny, čo oznámil počas svojej prekvapujúcej návšteve ruskej leteckej základne v Sýrii. Začiatkom tohto mesiaca Rusko oznámilo, že vojna v Sýrii sa blíži ku koncu –tvrdenie, ktoré spochybňujú Spojené štáty a opozičné skupiny.
Putin Asks Lawmakers to Expand Russia's Navy Presence in Syria


ST 13. 12. 2017

Internetový portál denníka Tehran Times uviedol, že iránska jadrová dohoda s najdôležitejšími svetovými mocnosťami z januára 2016, ktorá zrušila sankcie proti ekonomike Iránu, otvorila dvere pre prilákanie zahraničných investícií a pomohla rôznym hospodárskym odvetviam Iránu, vrátane rozvoja voľných zón. Zahraničné investície v siedmich zónach voľného obchodu v krajine vzrástli v priebehu minulého iránskeho kalendárneho roka o 41,6 percenta – na 3,103 miliardy dolárov z 1,291 miliardy USD v predchádzajúcom roku.
Free trade zones still far from objectives


PIA15. 12. 2017

Britský časopis The Economist píše o tom, že podobne ako mnohé iné krajiny aj Čína sa dlho pokúša využívať víza, granty, investície a kultúru na sledovanie svojich záujmov. Sťažnosti z Austrálie a Nemecka na svoje praktiky Čína nazvala nezodpovednými a paranoidnými – a poukázala na nebezpečenstvo protičínskej hystérie.
What to do about China’s “sharp power”


PIA 15. 12. 2017

Americký časopis U.S.News and World Reports uvádza porovnanie medzi prezidentom Donaldom Trumpom a bývalým prezidentom Richardom Nixonom. Podľa časopisu sa Trump čoraz častejšie správa ako Nixon, ktorý všade videl nepriateľov a vytvoril si z Bieleho domu svoju „pevnosť“. Výskumné stredisko Pew zistilo, že iba 32 percent Američanov schvaľuje Trumpov výkon funkcie prezidenta, čo je najnižšia úroveň vo všetkých doterajších prieskumoch tohto druhu agentúry Pew.
Donald Trump Is the Richard Nixon of Our Time


PIA 15. 12. 2017

Americký internetový portál Military Times uverejnil satelitný obrázok zo Spratlyho súostrovia v Juhočínskom mori, ktorý poskytla CSIS Asia Maritime Transparency Initiative. Ide o časť ostrova, kde Čína v roku 2017 vykonala stavebné práce nad zemou. Zobrazuje výstavbu hangárov, podzemných skladov, raketových prístreškov, radarových polí a ďalších zariadení čínskej leteckej a námornej základne.
As tensions ease, China keeps building on disputed islands
 

PIA 15. 12. 2017

Podľa ruského denníka Kommersant sa na ruskom ministerstve zahraničných vecí konala 14.  12. 2017 konferencia o medzinárodnej informačnej bezpečnosti. Jej účastníci uznali, že počet hrozieb v kybernetickom priestore v uplynulom roku značne vzrástol, ale štáty nie sú schopné spojiť svoje sily, aby s nimi bojovali, a to hlavne kvôli politickým rozdielom. Na konferencii boli prezentované tri iniciatívy na zníženie rizík v tejto oblasti: jedna inicioval ruský generálny štáb, druhú ruské ministerstvo zahraničných vecí a tretia vyhlásli ruskí veľkopodnikatelia.
https://www.kommersant.ru/doc/3496533


PIA 15. 12. 2017

Podľa britského denníka Financial Times summit EÚ včera večer odhalil hlboké rozdiely v názoroch, ako ďalej riešiť migračnú krízu. Holandský premiér Mark Rut označil ako „nehanebný“ plán Vyšehradskej skupiny finančne prispieť na úsilie zastaviť migráciu z Líbye, pričom skupina V4 odmieta prijať kvóty utečencov. Dlhé rozhovory vedúcich predstaviteľov pri večeri na summite v Bruseli neviedli ku konsenzu, pretože viaceré krajiny, vrátane Nemecka sa vzdorovali návrhom na postupné zrušenie kvót pre utečencov.
EU leaders spar over migration policy


SO 16. 12. 2017

Denník The Wall Street Journal uverejnil štúdiu americkej armády bojov o iracké mesto Mosul. Štúdia je ostro kritická vo vzťahu k použitiu letákov na komunikáciu s civilnými obyvateľmi Mosulu. Mnohé z letákov neboli prispôsobené pre kmene a spoločenstvá, ktorým mali byť adresované. Nedostali sa k príslušným cieľovým skupinám. Iracká armáda nebola riadne poučená o tom, kam civilistov evakuovať, takže následky ich premiestnenia boli niekedy katastrofálne.
https://www.wsj.com/…/u-s-army-study-finds-flaws-with-milit…


SO 16. 12. 2017

V komentári britského denníka Financial Times o obranných schopnostiach Veľkej Británie sa spomína aj hrozba z Ruska, ale v kontraste s tým je uvedené, že síce „dôkazy o ruskom úsilí v kybernetickej oblasti poukazujú na potrebu viacerých protiopatrení. Ekonomicky je však Rusko pomerne slabé. Má veľké záväzky v Sýrii a zdá sa byť neisté, čo má robiť so separatistickou enklávou na Ukrajine.“
Britain faces serious questions on its defence capability


SO 16. 12. 2017

Britský denník Financial Times uvádza, že demonštrácie v mnohých nemeckých mestách a v Berlíne po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela vyvolali obavy z prepuknutia antisemitizmu. Politici, ako napríklad Angela Merkelová, trvajú na tom, že nemeckí moslimskí imigranti musia prevziať nemecké demokratické hodnoty – a tiež silné povedomie a spomienku na nacistickú minulosť.
German protests prompt fears of rising anti-Semitism

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984