Svet od 26. novembra do 2. decembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3452

NE 26. 11. 2017

Podľa NATO review magazine na porážke Islamského štátu sa podieľali aj letecké sily Spojených arabských emirátov, ktoré boli najaktívnejšie v útokoch na strategické ciele džihádistov. Podľa neoficiálnych odhadov sa k Islamskému štátu pridalo najmenej 2 500 Saudov, 2 000 Jordáncov, ako aj 70 kuvajtských, 10 katarských bojovníkov a 15 militantov z emirátov.


NE 26. 11. 2017

Britský denník Financial Times si všimol vianočné osvetlenie miest na celom svete, pričom poukázal na fakt, že takmer všetky iluminácie vianočnej výzdoby sa vyrábajú v Číne, v krajine, ktorá nemá skutočný zmysel pre konkrétnu západnú ikonografiu Vianoc.
Christmas lights illuminate commercialism and community


NE 26. 11. 2017

Účastníci V. všeruského občianskeho fóra, ktoré sa zišlo 25. novembra 2017 v Moskve, uviedli, že Rusko opäť čelí voľbe vývojového modelu. Cena tejto voľby je život a blaho ľudí, perspektívy krajiny, jej miesto vo svete. Existujúci model, založený na neefektívnom prerozdeľovaní tovarov a zvyšovaní účasti štátu vo všetkých sférach života, sa vyčerpal. Viedlo to k prudkému spomaleniu hospodárstva, poklesu úrovne a kvality života a zníženiu efektívnosti štátnych inštitúcií. Ruskí občania sú nespokojní s ich vlastnými klesajúcimi príjmami na pozadí rastúcich cien, šírení korupcie, ako aj s nepriaznivou situáciou v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, bývania a verejných služieb. Nie sú spokojní s praxou, keď štátne orgány prijímajú rozhodnutia závažné pre budúcnosť krajiny bez dohody so spoločnosťou.


PO 27. 11. 2017

Internetový portál Evropejskaja pravda uverejnil rozhovor s veľvyslancom Európskej únie na Ukrajine Huguom Mingarellim, ktorý hovoril o niektorých  aktuálnych problémoch, súvisiacich s plnením asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou.  Francúzsky finančný expert a diplomat sa otvorene vyjadril k otázkam, ktoré musí vláda v Kyjeve vyriešiť, ak chce dohodu splniť. V súvislosti so zavedením colnej únie s EÚ je potrebné zaviesť na Ukrajine hlbokú a komplexnú zónu voľného obchodu, čo bude podľa Mingarelliho trvať roky. Bude potrebné zosúladiť domáce normy a štandardy s európskymi normami a potom ich budú musieť výrobné spoločnosti implementovať. Za nereálnu značil Mingarelli požiadavku na začlenenie Ukrajiny do Schengenského priestoru v dohľadnej dobe.
http://www.eurointegration.com.ua/rus/interview/2017/11/22/7073988/
 

UT 28. 11. 2017

Ruský denník Kommersant oznámil, že druhý v histórii štartov z kozmodrómu Vostočnyj sa skončil neúspechom napriek úspešnému štartu rakety Sojuz. Problém nastal s horným stupňom Fregat. Prieskumná družica Meteor-M  nedosiahla cieľovú obežnú dráhu a podľa niektorých odhadov klesla spolu s hlavnou jednotkou do Atlantického oceánu v antarktickej oblasti. Príčinou nehody podľa agentúry Interfaxu môže byť ľudský faktor. Satelit bol poistený na sumu 2,6 miliardy rubľov.


UT 28. 11. 2017

Britský denník Financial Times pripomenul, že britské vody sú domovom 88 percent generácie dospelých sleďov, najobľúbenejšej európskej ryby, v Severnom mori. Britskí rybári považujú Brexit za príležitosť, ako využiť tieto zásoby a zbaviť sa prekážok súčasného systému kvót zavedených v Európskej únii. Jeden prieskum tesne pred minuloročným referendom v Spojenom kráľovstve zistil, že 92 % rybárov podporilo opustenie EÚ.
Britain seeks to take back control in Brexit fisheries fight


UT 28. 11. 2017

Izraelský denník The Jerusalem Post uverejnil vyjadrenie izraelského ministra energetiky Juvala Steinica, že izraelský objav obrovských polí zemného plynu v Stredomorí by mohol zmeniť geopolitickú pozíciu Izraela, premeniť krajinu na významného exportéra a väčšiu mocnosť na celosvetovej úrovni. Podmorský plynovod v Stredozemnom mori bude spájať plynové polia pri pobreží Izraela a Cypru do Grécka a možno aj do Talianska. Teraz dováža izraelský plyn Jordánsko.
http://www.jpost.com/…/Energy-Minister-Natural-gas-can-tran…
 

UT 28. 11. 2017

Podľa agentúry Bloomberg nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt (CSU) odmietol námietky sociálnych demokratov a hlasoval v pondelok v prospech zachovania glyfosátu, jedného z najrozšírenejších herbicídov na svete, na trhu EÚ ďalších päť rokov. Jednostranný krok spojenca Merkelovej vrhá tieň na rozhovory medzi frakciou Merkelovej a SPD, ktoré sa začnú vo štvrtok 30.11.2017.
https://www.bloomberg.com/…/merkel-s-coalition-talks-with-s…


UT 28. 11. 2017

Internetový portál Gazeta.ru informoval o oznámení prezidenta Vladimíra Putina, že od januára 2018 bude v Rusku zavedený mesačný príspevok za narodenie prvého dieťaťa. Podľa Putina cieľom je podporiť pôrodnosť v Rusku; mesačná platba v hotovosti sa bude poskytovať na prvé dieťa až do veku jedného a pol roka. Oznámenie prichádza pred prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré budú 18. marca 2018.
Путин предложил установить ежемесячную выплату на рождение первенца


ST 29. 11. 2017

Americký internetový portál Foreign Policy informuje v súvislosti s októbrovým zásahom filipínskej armády proti islamistom v meste Marawi na južnom filipínskom ostrove Mindanao, že po porážke Islamského štátu existuje potenciálne riziko vzniku nového kalifátu islamistov práve v tomto regióne. Filipíny vyhovujú modelu Islamského štátu, ktorí sa snaží podnecovať existujúce etnické konflikty a sektársku nevraživosť; moslimovia z juhu zápasia s kresťanmi z prevažne katolíckeho severu. Viac ako tri mesiace moslimskí militanti ovládali mesto Marawi; filipínskym bezpečnostným silám pri ich zásahu pomáhali aj americkí špecialisti.
Is the Philippines the Next Caliphate?


ST 29. 11. 2017

Nemecká rozviedka BND sa stále viac zameriava na Balkán a najmä na moslimskú väčšinu Bosny a Hercegoviny, uvádzajú noviny Berliner Zeitung. Saudská Arábia a ostatné štáty Perzského zálivu poskytli veľa peňazí na prísnejšiu wahhábistickú výučbu sunnitského islamu v bosnianskej spoločnosti. Saudská charita venovala tiež finančné prostriedky na budovanie miest bohoslužieb, vrátane mešity kráľa Fahda v Sarajeve.
German spy agency sets sights on Balkans, focuses on Bosnia | News | DW | 28.11.2017


ST 29. 11. 2017

Internetový portál Inserbia uvádza informáciu srbského denníka Vecernje Novosti, že člen predsedníctva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič realizuje nezákonný výcvik polovojenských skupín, ktorým doteraz prešlo najmenej 9 000 mladých Bosniakov. Nelegálne vojenské školenie mimo systému ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny sa uskutočnilo pod záštitou niekoľkých mimovládnych organizácií a združení. Vojenský výcvikový plán zahŕňa aj niekoľko streleckých klubov, ktoré podľa spravodajských informácií boli založené len na tento účel.
Izetbegovic prepares paramilitary formations in Bosnia - report ⋆ InSerbia Today


ST 29. 11. 2017

V Ženeve sa začalo posledné kolo mierových rozhovorov, ktorých cieľom je priviesť prezidenta Bašara al-Asada a rôzne ozbrojené opozičné frakcie k politickej dohode, ktorá by mohla ukončiť občiansku vojnu v Sýrii. Podľa amerického časopisu Foreign Affairs iránski generáli Islamského revolučného gardového zboru chcú zachovať svoje pozície v Sýrii, čo by mohlo viesť ku konfliktu s Moskvou i k eskalácii napätia medzi velením revolučných gárd a iránskym prezidentom Hassanom Rouhanim.
Iran and Russia, Growing Apart
 

ST 29. 11. 2017

Ruský denník Vedomosti uviedol, že predvolebná iniciatíva Vladimira Putina na stimuláciu pôrodnosti a zlepšenie situácie rodín s deťmi pravdepodobne nebude mať vplyv na demografické trendy a rýchlo nezvráti prirodzený úbytok počtu obyvateľov v Rusku. Putinovo znepokojenie z demografickej situácie je pochopiteľné: v období január – október 2017 sa v Rusku narodilo 1,42 miliónov detí, o 10,7% menej ako v rovnakom období v roku 2016. Prirodzený pokles za 10 mesiacov bol 115 000 ľudí a zablokoval tak celý nárast v rokoch 2013 – 2015, ktorým sa prezident a vláda tak hrdili.
https://www.vedomosti.ru/…/2…/11/28/743400-pochemu-ne-reshat


ŠT 30. 11. 2017

Podľa denníka The Wall Street Journal čínska internetová bezpečnostná firma Guangdong Bo Yu Information Technology Co., o ktorej vedci tvrdia, že stojí za sofistikovanými útokmi na západné energetické a obranné spoločnosti, bola 17. novembra zlikvidovaná v súvislosti s obvineniami USA, že jej akcionári sa podieľali na hackingu a krádeži obchodných tajomstiev.
Chinese Firm Behind Alleged Hacking Was Disbanded This Month


ŠT 30. 11. 2017

Denník Financial Times napísal, že Nemecko po 12 rokoch cíti únavu z Angely Merkelovej. Uvádza vyjadrenie Huberta Bolda, bývalého plukovníka Bundeswehru na miestnej konferencii CDU v Untermarchtale, že pani Merkelová sa dostala príliš ďaleko od svojej základne. „Konzervatívci už necítia, že ich zastupuje,“ povedal Hubert Bold.
After 12 years of leadership, Merkel fatigue spreads in Germany


ŠT 30. 11. 2017

Denníka Financial Times sa venuje problému otvorenosti sociálnych sietí na internete, ktorá prináša viaceré riziká. Zneužívajú ich extrémisti a pornografisti, šíritelia falošných správ a politickí propagandisti. Viac ako 75´% extrémistických videí odstránených spoločnosťou Youtube je identifikovaných algoritmami, zatiaľ čo Facebook teraz automaticky nájde 99 % materiálov Islamského štátu a al-Káidy, ktoré odstraňuje. Stroje však nemôžu vyriešiť všetko.
Facebook faces the tragedy of the commons

ŠT 30. 11. 2017
Podľa denníka The Wall Street Journal test severokórejských rakiet s najdlhším doletom ukázal, že by ich Pchjongjang mohol zacieliť na celé územie USA. Ale posledný test nebol taký provokatívny ako predošlé kroky, keď sa Severná Kórea vyrážala zameraním rakiet na Guam, zostreľovaním amerických lietadiel v medzinárodnom vzdušnom priestore alebo explóziou termonukleárneho zariadenia nad Pacifikom. Mal preukázal status Severnej Kórey ako štátu s jadrovými zbraňami bez extrémnej hrozby, ktoré by mohla viesť k vojne.
North Korea Missile Launch Appears Calibrated to Avoid American Military Response


ŠT 30. 11. 2017

Denník The New York Times uverejnil príspevok, v ktorom sa píše, že medzi Američanmi pretrváva pocit, že právny systém USA je dobre vybavený na to, aby zvládol prípady obťažovania žien. V skutočnosti americké súdy zvyčajne zamietajú prípady, keď ženy tvrdia, že ich šéfovia im dávali nevhodné návrhy, pobozkali ich alebo chytili za prsia. Sudcovia vyhlasujú, že toto konanie nepredstavuje obťažovanie v právnom zmysle a odmietajú prípady prejednávať.
Opinion | Boss Grab Your Breasts? That’s Not (Legally) Harassment


ŠT 30. 11. 2017

Viaceré zdroje v súvislosti s vývojom v Sýrii uvádzajú, že Izrael sa pripravuje na obnovenie konfliktu s Hizballáhom na Golanských výšinách. Podľa nemeckej stanice Deutesche Welle v septembri Izrael uskutočnil obrovské vojenské manévre, aby sa pripravil na prípadné obnovenie konfrontácie s Hizballáhom.
http://www.dw.com/…/israel-and-saudi-arabia-new-…/a-41571420


ŠT 30. 11. 2017

Denník Financial Times oznámil, že izraelské lietadlá a tanky zaútočili na pásmo Gazy, čo bola odplata za sériu palestínskych ostreľovaní izraelského vojenského personálu pracujúceho pozdĺž hraníc medzi Izraelom a Gazou na výstavbe podzemných bariér proti tunelom teroristov.
Israel launches air strikes on Gaza after mortar attack


PIA 1. 12. 2017

Agentúra Reuters uverejnila komentár, ktorý spochybňuje strategickú „genialitu“ ruského prezidenta Vladimíra Putina. Poukazuje na to, že hrubý domáci produkt ruskej ekonomiky predstavuje iba 7% HDP Spojených štátov, takže Putin „pravdepodobne veľmi dobre hrá slabou rukou“. Destabilizoval Ukrajinu anexiou Krymu a podporou separatistov v Donbase. V Ázii dokázal rozvinúť užšie vzťahy s Čínou. V USA sa snažil pomôcť Donaldovi Trumpovi ovládnuť politickú scénu Washingtonu. Získal ústrednú pozíciu vo veľkom diplomatickom úsilí ukončiť občiansku vojnu v Sýrii. Aj napriek tomu, že Putina pozorovatelia nazývajú „novým šerifom Blízkeho východu“, ktorý rozšíril svoj vplyv i mimo tohto regiónu, jeho úspechy môžu viesť k „zlyhaniam“ – tvrdí Reuters.
Commentary: Don't call Putin a genius


PIA 1. 12. 2017

Americká agentúra Bloomberg informovala o zámere Japonska prilákať do krajiny špičkových odborníkov a talenty z celého sveta. Japonská vláda nasledovala príklad krajín, ako je Kanada a zaviedla imigračný systém založený na bodoch za vedecké tituly, jazykové zručnosti, pracovné skúsenosti a ďalšie kvalifikácie. Vysoké skóre má pomôcť zahraničným pracovníkom získať trvalé bydlisko v Japonsku (ekvivalent americkej zelenej karty) už za jeden rok. Administratíva v Tokiu sa chválila, že má najrýchlejší systém schvaľovania trvalého pobytu na svete. V skutočnosti trvá päť rokov pobytu a ďalší rok papierovania, kým sa odborníci stanú občanmi Japonska.
https://www.bloomberg.com/…/japan-wants-immigrants-the-feel…


PIA 1. 12. 2017

Internetový portál Geopolitical Futures informoval, že tento týždeň sa objavilo niekoľko signálov, ktoré naznačujú, že Izrael a Irán môžu mať spoločný záujem vyhnúť sa konfliktu. Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman uviedol, že v Sýrii neexistujú iránske sily, ale iba iránski poradcovia a odborníci. Bašár al- Asad poslal premiérovi Netanjahuovi prostredníctvom ruského prezidenta Vladimíra Putina odkaz, že Sýria súhlasí s demilitarizovanou zónou vo vzdialenosti 40 kilometrov od hraníc s Izraelom na Golanských výšinách.


PIA 1. 12. 2017

Španielsky internetový portál Telesur oznámil, že podľa oficiálnej stránky ruskej vojenskej základne Hmeimim na Facebook-u Čína vysiela príslušníkov elitných špeciálnych síl do Sýrie, kde budú nasadení proti džihádistom z Východného Turkestanu, napojeným na islamských militantov zo skupiny Hayat Tahrir al-Šam.


PIA 1. 12. 2017

Podľa portálu ruskej sociálnej siete Mir Tesen veliteľ amerických pozemných síl v Európe generál-poručík Ben Hodges hovoril na Bezpečnostnom fóre vo Ľvove, že americká armáda je nútená v dôsledku kybernetických útokov zo strany Ruska zameraných na elektronické vybavenie armády USA vrátiť sa ku klasickým mapám a kompasu. Ocenil pozitívnu skúsenosť zo spolupráce s ukrajinskými partnermi, ktorí sa v teréne naučili brániť ruským elektronickým prostriedkom. Osobitne potešilo použitie amerického zariadenia ukrajinskou armádou, čo umožnilo USA získať údaje o testoch v teréne. Ide o antibalistické radary, ktoré umožňujú určiť, odkiaľ prichádza paľba. Hoci jeden radar bol zničený, ďalšie doteraz na území Ukrajiny „úspešne fungujú“.
.Командующий войсками США: Из-за России мы возвращаемся к компасу и картам


SO 2. 12. 2017

Denník The New York Times informoval o tom, že prezident Donald Trump ponechá americké veľvyslanectvo v Tel Avive, ale Jurazalem uzná za hlavné mesto Izraela. Diplomatický štatút Jeruzalema je jednou z najviac spochybňovaných otázok na svete, pričom Izrael i Palestínčania ho považujú za svoje hlavné mesto. Jeho sväté miesta sú posvätné pre Židov, kresťanov a moslimov a každá zmena v jeho postavení by mala rozsiahle dôsledky na celom Blízkom východe a v ostatných islamských krajinách na celom svete.
Trump to Keep Embassy in Tel Aviv, but Recognize Jerusalem as Capital


SO 2. 12. 1017

Americká agentúra UPI oznámila, že Egypt a Rusko dosiahli predbežnú dohodu o tom, že Moskva bude používať egyptské letecké základne. Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa v Káhire stretol s egyptským prezidentom Abdalom Fatahom Sisím a ministrom obrany Sedkim Sobhim. Minister Šojgu na zasadnutí rusko-egyptskej komisie pre vojenskú technickú spoluprácu povedal, že „množstvo bilaterálnych kontaktov narastá, portfólio objednávok od ruských obranných podnikov rastie“.
Russia ready to use Egyptian airbases in snub of U.S.


SO 2. 12. 2017

Podľa denníka The Wall Street Journal súd v kanadskom Quebeku zakázal nosenie závojov zakrývajúcich celú tvár žien na verejnosti. Moslimské ženy podali žalobu za uvedený zákaz proti provinčnej vláde.
Court Halts Quebec’s Full-Face Veil Ban
 

SO 2. 12. 2017

Podľa denníka The Times of Israel lietadlá Izraelských ozbrojených síl vypálili rakety na vojenskú základňu Iránu v blízkosti sýrskeho mesta Kiswa, juhozápadne od Damasku, údajne zničili muničný sklad. Izraelský útok prišiel tri týždne po tom, čo BBC uviedla, že Irán buduje stálu vojenskú základňu v Sýrii južne od Damasku.
Israeli missiles said to hit military base near Damascus, destroying arms depot

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984