Svojvôľa, improvizácia a chaos, to je vizitka vlády

Počet zobrazení: 4718

Na úvod uvediem bombastický výrok Igora Matoviča, dokumentujúci úroveň „nášho“ premiéra, ktorý ma veľmi zaujal: „S koronavírusom musíme bojovať, ako s komunistami.“ Nuž práve takto tento „boj“ aj vyzerá. Na komunistov vyplazovali takí ako on akurát tak jazyk, aj to len za rohom, a rovnako „účinne“ bojuje aj s Covidom-19.

Teraz už vážne. Ľudia sú na pokraji psychických síl, nevedia kedy sa tento chaos a Matovičov cirkus skončí, kedy sa vrátia i keď ku sprísnenému, ale ako tak normálnemu životu. Odpovede sa nedopátrate u odborníkov ani politikov, lebo do premiérovej hlavy nik nevidí. Môžeme si byť takmer istí, že núdzový  stav bude dovtedy, dokedy bude Matovičovi vyhovovať a vyhovovať mu bude dovtedy, dokedy bude premiérom.
 

Ten, čo obmedzuje iných

Tento chaos spôsobuje jediný obmedzený človek, ktorý obmedzuje pracovný i spoločenský život. Obmedzuje zhromažďovanie, protesty ľudí i  politické aktivity strán a hnutí. Jednoducho, pokoj a pohoda pre bezbrehé vyčíňanie vlády a jej predsedu.

matosny843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Arogancia premiéra voči ľuďom, dokonca i v koalícii, nepozná hraníc. Správa sa nielen ako psychopat, ale už i ako gauner. Ako ináč nazvať jeho až živočíšne nenávistné vyjadrenia na adresu bežných ľudí, ale aj pomaly jediného príčetného ministra, Sulíka. Ten doteraz stále sklopil uši, je však otázne, kedy aj jemu prasknú nervy. Zatiaľ koalíciu drží pokope len spoločná, neprekonateľná chuť byť pri moci.
 

Premiér sa bojí vlastného národa

Je evidentné, že premiér sa čoraz viac bojí. On sa nebojí žiadneho vírusu, dokonca ani Ruska, on sa bojí vlastných občanov. Bojí sa nepokojov, protestov, bojí sa však najmä o seba samého. Treba uznať, že oprávnene. Preferencie a jeho popularita mu padajú  rovnako rýchle ako jesenné lístie. To on, ako egocentrik, neznesie a nie je schopný ani pochopiť, prečo. Pritom sám si poštval ľudí proti sebe vyhrážkami, ponižovaním, vulgárnym vystupovaním a aroganciou.  Národ má už toho plné zuby a on podvedome tuší, že mu ľudia urobia to, čo on iným a dajú ho dole. Možno sa obáva, hlasu  ľudí, ktorí budú ako v Novembri 89 kričať: „Máme toho dosť, odíďte!“ 
 

Ako je to s hrou na lockdown?

Predseda hnutia Socialisti.sk Artur Bekmatov oprávnene tvrdí: „Matovič nás vydiera lockdownom. Mohli sme to mať už za sebou.“ Vláda, naopak, stále len testuje. Otravuje a znepríjemňuje život občanov. Pritom testovanie nás môže stáť viac ako 250 miliónov eur. Opakovane sa presviedčame, že to k žiadnemu podstatnému zlepšeniu nevedie, hlavne že sa nabalia spriaznené firmy koalície. Veď čo tam po státisícoch miliónov, veď i tak ich zaplatia daňoví poplatníci.

Lockdown ani žiadne testovanie však nezávisí od názoru odborníkov, epidemiológov, ani od počtu pozitívnych či stavu hospitalizovaných v nemocniciach, dokonca ani od počtu mŕtvych. Závisí len a len od svojvôle jedného choromyseľného človeka vo funkcii premiéra. Mohli sme sa o tom presvedčiť na tlačovkách v utorok i v stredu.
 

Šťastné a veselé Vianoce? Zabudnite, odkazuje Matovič

Nechcem byť prorokom, lebo to pri „našom“ premiérovi nik nedokáže, ale môžeme čakať niekedy od Vianoc do Troch kráľov, či až do 10. januára, úplné vypnutie Slovenska a uzatvorenie, zatiaľ len vo svojich vlastných, klietkach. Prečo aj nie, veď aj náš mesiáš potrebuje oddychovať, nabrať síl, aby sa potom s ešte väčšou vervou mohol vyzúriť na ľuďoch.

To, čo si dovoľuje táto protiľudová vláda pri vianočných sviatkoch, si nikdy v histórii nedovolia žiadna vláda, ani tá socialistická, ani novodobí mocipáni, akými boli Mečiar, Dzurinda či Fico. Kresťanom tak nezostáva nič iné, len sa tichučko modliť, aby sa éra Matovičových nezmyslov konečne skončila.

Ľudia namiesto vianočných návštev rodiny budú navštevovať testovacie miesta. Namiesto vianočných oplátok sa im budú špárať v nose či hrdle. To bude tá pravá vianočná idylka v Matovičovom podaní.

Do predvianočnej atmosféry zapadá aj „božia“ spravodlivosť pod kresťanskými názvami. Keď už nám vláda kazí vianočné sviatky, tak aspoň zásahy NAKA majú ukážkové názvy, pri ktorých si Matovič pripadá ako Boh. S vysokou pravdepodobnosťou oprávnené akcie polície a zatváranie zväčša skorumpovaných predstaviteľov polície, prokuratúry a súdnictva, majú priam symbolické názvy, ako Búrka a Víchrica, čo sú božie pohromy, nehovoriac o Božom mlyne a nasledovnom Očistci. Policajti a vyšetrovatelia si tak zobrali príklad od  kresťanských fanatikov na ministerstve zdravotníctva a financií. Nemožno pochybovať, že im to posvätil samotný premiér. Môžeme si tak len povzdychnúť, ó aký to skvelý príklad štátu nezávislého na žiadnej ideológii ani náboženstve. 

Treba však objektívne priznať, je to výborný zástupný problém, pri ktorom si bude vláda robiť, čo chce. Ukážkou toho, ako vláda zneužíva núdzový stav, je aj terajšie rokovanie parlamentu, kde Krajniak deštruuje Zákonník práce, paralyzuje sociálny dialóg, ruší obedy zadarmo a prakticky aj gastrolístky. Občania v takomto núdzovom stave nemajú žiadnu šancu protestovať, jedine si na Facebooku vylievať zlosť a môžu sa len prizerať, ako vláda demontuje aj tak  biedny sociálny štát, ktorý tu doteraz máme.
 

Premiér melie z posledného, stále kope a pripravuje sa na ústup

Premiér podvedome cíti svoj koniec, no napriek tomu ešte stále kope, ako on zvykne hovoriť, ako zdochýnajúci kôň. Nik nevie, čoho je tento človek s črtami šialenca schopný, keď sa často správa ako nepríčetný. Vyhlasuje  ďalšie a ďalšie celoplošné testovania, pôvodne prisahajúc, vraj už dobrovoľné. Ako však skončil pokus o dobrovoľnosť, všetci vieme, prišlo totiž len 20 až 30 percent tých, čo sa mali dať testovať. Preto to v ďalší deň spochybnil tvrdením, že keď bude malá účasť občanov, tak to bude musieť byť znovu povinné s vydieraním a zastrašovaním ľudí,  certifikátmi či možno aj žltou hviezdou na hrudi. Vyhráža sa ako vždy aj s obmedzeniami a postihmi pre neposlušných. S vysokou pravdepodobnosťou bude tak ďalšie celoplošné testovanie a  minimálne dve ďalšie testovania ešte pred Vianocami. Sulík s jeho zdravotným semaforom, regionálnym prístupom a uvoľňovaním opatrení nech ide do Mongolska. Hádam si náš vládca nedá naštrbiť povesť jediného vševedka a spasiteľa národa.

Ako sme si viacerí všimli, Matovič si už začal pripravovať ústupové cesty. Opakovane sa vyhráža odchodom a rozpadom koalície pre údajné podrazy SaS a Sulíka osobne, či ak nebude celoplošné testovanie a najnovšie pre voľbu generálneho prokurátora. Okrem iného sám tvrdí, mám toho dosť, nehodím sa za premiéra, či „ak sa situácia nezmení (rozumej v koalícii), nemám chuť ďalej pokračovať“. Zostáva nám len dúfať v skoré naplnenie jeho vyhrážok.
 

Údajne kolektívne rozhodovanie odborníkov

Všetky rozhodnutia sú údajne výsledkom práce špičkových odborníkov, pravda, až na to, že rozhodujú ako na predstavenstve firmy. Členovia prichádzajú so svojím názorom a odchádzajú so šéfovým, v tomto prípade  Matovičovým. Títo údajní odborníci sú ako boží zázrak, nikto ho nevidel, ale všetci o ňom hovoria. Pravdepodobne, ak vôbec existujú, asi sa hanbia za svoju prácu alebo skôr za toho, čo ju dezinterpretuje. Ozvali sa až teraz, no „vodca“ ich neberie vážne. Premiér by bol veľmi dobrý vykladač kariet či zaklínač hadov, ale celkom iste nezvláda postavenie štátnika.
 

Už aj médiá začínajú prepriahať

Médiá sa od neho pomaly odkláňajú a on, čo je závislý od moci, to nemusí psychicky zvládnuť. Nedokáže totiž existovať bez pozornosti médií, ktoré ho dostali na politické výslnie a ktoré ho už postupne opúšťajú, nie len tie bulvárne a skorumpované, ale dokonca i tie mienkotvorné.  Aj mediálne presstitútky riadené ich majiteľmi začínajú chápať, že tento človek nie je na tom správnom mieste a prestáva im vyhovovať. Splnil svoju úlohu zlikvidovaním Fica a oni ho už nemajú ako využiť.

Mainstreamové médiá pod vplyvom svojich chlebodarcov, už konajú. Začali jeho verejným spochybňovaním, keď si dovolili uviesť aj iné názory, ako napríklad „Brusel odmieta Matovičovu atómovú bombu“, či v Rakúsku nepôjdu slovenskou cestou. Oligarchovia v pozadí hľadajú nového lídra. Keďže v OĽANO ich je pramálo, ak ,pravda, nerátame známeho lobistu a extrémistu Naďa a viac táraja ako ministra Hegera, možno bude dobrý aj Sulík, ten čo podľa Matelka môže kopať hroby. Skôr to však vyzerá na Pellegriniho, ktorý vyhovuje takmer všetkým. Spasiteľ sa sám politicky zdiskreditoval, mimochodom, ako kedysi Mečiar, Dzurinda, či Fico, len oveľa skôr a smeruje veľmi rýchle do zabudnutia. Treba mu už len k tomu pomôcť. 
 

Robiť cirkus vie, riadiť štát celkom iste nie

Premiér sa venuje všetkému, len nie tomu, čomu by sa mal. Slovensko má predložiť Európskej komisii plán obnovy. Zainteresovaní vedia, že reálne žiadny plán neexistuje a vláda len hľadá, na čo by mohla použiť takmer šesť miliárd eur. Preto sa nemožno čudovať nášmu poslednému miestu v príprave využitia prostriedkov plánu obnovy, podobne ako v pomoci zamestnancom a podnikateľom v koronakríze. To však vládnych úradníkov netrápi.

Na verejnosť prenikli informácie o „skvelom“ nápade ministerstva zdravotníctva vybudovať v každom okrese psychiatrickú liečebňu. Dalo by sa to pochopiť, veď to skutočne treba pre premiéra a viacerých ministrov. No a keď bude táto vláda ešte dlhšie pokračovať s deptaním občanov, bude to potrebovať i väčšina ľudí na Slovensku. Matovič tak priznal, že svojím ne/riadením štátu a nezmyselnými opatreniami doviedol státisíce ľudí k vážnym psychickým problémom. Nebolo by však lepšie a lacnejšie liečiť pôvodcu týchto problémov ako stavať nové liečebne? Možno by mohla vláda aj niekedy uvažovať a pri náraste prestarnutého obyvateľstva stavať radšej sociálne zariadenia pre seniorov.
 

Kto zastaví Matoviča?

Občania si oprávnene môžu klásť otázku, kto zastaví Matoviča. Pýtať by sa však nemali politici, poslanci parlamentu,či predsedovia významných politických strán, pretože práve oni by to mali riešiť. Tí, žiaľ, namiesto činov zatiaľ len kritizujú a neraz i tárajú. Čakajú azda na zázrak a samovoľný rozpad vlády? Vymenúvajú, čo je nepriechodné – vyslovenie nedôvery vláde či skrátenie funkčného obdobia v parlamente pri 95 koaličných hlasov. Až v týchto dňoch sa preberajú, keď sú ľudia už zúfalí a Matovič sa vyhráža celoplošným testovaním a lockdownom.

Viacerí odborníci, ale i väčšina občanov je zásadne proti plošnému testovaniu, je za otvorenie škôl, podľa možností i reštaurácií, športovísk, lyžiarskych stredísk, ale najmä  za  regionálny prístup k zavádzaniu sprísnených opatrení.

Je preto načase, aby sme zastavili nekompetentnú vládu Igora Matoviča. Treba konať a za prioritu považovať vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Som presvedčený, že samostatné akcie, ktoré pripravuje Smer-SD a Hlas-SD nebudú také efektívne, ako keby sa spojili všetky parlamentné opozičné demokratické strany s relevantnými mimoparlamentnými stranami a hnutiami, odborármi a nezávislými združeniami a pripravili jednotné zbieranie podpisov na vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Jedine takto by bolo možné uspieť s vyhlásením referenda a následne s mobilizáciou účasti občanov, ktorá jediná by zabezpečila úspešný výsledok. Niet preto na čo čakať, treba spolupracovať v záujme lepšieho Slovenska.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984