Reklama
Reklama

Žijeme, žijeme, ale ako...

Počet zobrazení: 2259

V ostatnom čase si kladiem otázku, kam vlastne smeruje to naše Slovensko. Súhlasím s názorom, že hovoriť o stredne vzdialenej budúcnosti je ešte väčšie veštenie z kariet, ako hovoriť o týždni, ktorý sa práve začína. Možných scenárov je veľa, tie horšie sú pravdepodobnejšie ako tie lepšie, kdesi v tieni striehnu aj úplne devastujúce, ktoré si vôbec nechceme pripustiť a považujeme ich len za tému literárnej fikcie. Nakoniec za takú bola ešte pred rokom považovaná aj pandémia. Naša spoločnosť je polarizovaná, unavená a veľmi zhrubla.

Považujem za potrebné  zjednocovať to názorovo rozdelené Slovensko. Povedať, že budeme slušní, čestní a spravodliví, je veľmi málo. Tieto vlastnosti by mal mať politik doslova vrodené. Tieto vlastnosti by sa nemali podsúvať občanom ako nejaká pridaná hodnota.

Každý z politikov nám, samozrejme, chce iba to najlepšie, ale to, čo je podľa neho najlepšie, nemôže stotožňovať s potrebami národa ako celku, pretože každý z nás vyrastal v inom materiálno-spoločensko-kultúrno-ekonomickom prostredí a teda floskula tej či onej politickej strany o tom, že má najlepší politicky program pre občanov, je ilúzia Uvedomujem si, že je náročné manifestovať príťažlivé sny a programy pre všetkých občanov, pretože vychádzajúc z ich zamerania každá sa orientuje na iné hodnoty, čo automaticky vylučuje konanie v prospech všetkých občanov.

Práve v tom je to čaro demokracie, že o priazeň ľudí sa uchádzajú rôzne strany a voliči určia preferencie, čo sa má urobiť skôr či nástojčivejšie. Myslím si , že podstata koalícií potom prinesie zosúladenie viacerých chcení či plánov a z toho sa urobí plán práce na volebné obdobie.

Čiže nemusí jedna strana ponúknuť univerzálny program. Keby sa teoreticky v jednej vláde zišli zelení, sociálni demokrati a konzervatívci, ich spoločným snažením by mohla byť ekologickejšia, sociálnejšia a na tradičné hodnoty orientovanejšia politika. Samozrejme, že aj liberálna vláda pre niekoho znamená východisko. Čo človek, to originál, iná kvalita.

Dôležité je to, že Slovensko potrebuje vládu dôveryhodných politikov schopných robiť zmeny po vypočutí si odborníkov. Mne osobne prekážajú však takí politici, u ktorých absentuje sociálne cítenie a patriotizmus a patria k reprezentantom takej tej globálno-konzumnej spoločnosti, beztvarej masy, pre ktorú sú jedinou hodnotou peniaze.

A tiež nemám rád karieristov, egocentrikov, klaunov, majstrov populizmu, zákernosti a programovej prázdnoty.

Rozhodne žijeme v extrémne zaujímavej dobe. Aj z tohto dôvodu som presvedčený, že potrebujeme vo vysokých funkciách kvalitu, dirigenta s ostrým sluchom a  strategicky uvažujúce elity. Chcem veriť tomu,  že v politických vodách  kvalita  ešte pláva. Inak sa  budeme musieť zmieriť s prázdnotou.

Na svete je mnoho krajín a národov, ktorým sa žije oveľa ťažšie ako nám Slovákom. Pre Slovensko je dôležité, aby sme sa dali do spolku s takými krajinami, ktoré kvalifikovane fungujú. Síce pomaly, Ale predsa sa potom aj u nás môže situácia zlepšovať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama