Zlatá jeseň v Moskve

Ruské regióny sa prezentovali v hlavnom meste
Počet zobrazení: 9390

Koncom septembra som s priateľom Ing. Pavlom Dargajom strávil týždeň v Moskve. Do ruskej metropoly nás pozvali priatelia z výstavníckej branže. Do hlavného mesta Ruska som sa vrátil po viac ako štvrťstoročí. Moja zvedavosť, ako sa zmenilo mesto, bola teda namieste. Prileteli sme pred polnocou na letisko Vnukovo vzdialené viac ako 30 kilometrov od centra. Priatelia nás čakali a odviezli do hotela. Ubytovanie sme našli v strede mesta, žiaden komfort, ale primeraná cena pre priemerných slovenských dôchodcov. Bývali sme neďaleko Veľkého divadla na ulici Petrovka.

tekvice_moskva.jpgNaša prvá prechádzka po meste smerovala na Červené námestie. Cestou sme prechádzali popri stánkoch gastronomického festivalu „Zlatá jeseň“. Nedalo nám, naša zvedavosť nás premohla, navštívili sme stánky, ochutnali gastronomické ponuky z celého Ruska. Zastavili sme sa na Manéžnom námestí a na Námestí revolúcie, kde boli z farebných tekvíc vystavané sochy rôznych tvarov. Na výzdobu predajných miest celkom použili viac ako 25 tisíc farebných tekvíc, ktoré doviezli do Moskvy z vidieka. Festival trval od 22. septembra do 8. októbra vo všetkých okresoch a parkoch v Moskve, konali sa ochutnávky a predaj potravinárskych  produktov zo 40 regiónov Ruska.

Do 15-miliónovej Moskvy pri tejto príležitosti priviezli okolo 70 ton syrových výrobkov, 70 ton rýb a morských produktov, 40 ton mäsových výrobkov a ďalšie produkty, ktoré ponúkali na 23 strediskách mesta, 19 maloobchodných trhoch, 95 víkendových trhoch a viac ako tisíc obchodoch. Regionálni výrobcovia potravinových výrobkov pripravili ochutnávky a predaj mäsových výrobkov, rýb, syra, medu, ovocia, zeleniny a iných produktov. Regionálne produkty ponúkali i v známom obchodnom dome GUM. Moskovčania mali o ponúkane gastronomické špeciality veľký záujem. V priebehu festivalu navštívilo sprievodné podujatia viac ako 5 miliónov Moskovčanov. Zámer propagovať poľnohospodársky vidiek v hlavnom meste je inšpiratívny i  pre Bratislavu a Košice.

program_na_jarmoku_v_moskve_670x503.jpgVystúpenie umelcov z Krasnodarského kraja.

Počas nášho pobytu v Moskve sa v rámci festivalu konali i vystúpenia hudobných, tanečných, folklórnych súborov z jednotlivých regiónov Ruska. Boli sme svedkami vystúpenia folklórnych súborov v rámci Dni Krasnodarského kraja, ktorý priviezol do Moskvy kolekciu svojich gastronomických potravinárskych produktov, suveníry, folklór, ale aj ponuku agroturistických pobytov na vidieku. Členom organizačného štábu sme odovzdali pri tejto príležitosti  propagačné materiály zo Slovenska o agroturistických pobytoch na vidieku. Záujem ruských organizátorov bol o vínnu turistiku na Slovensku, konkrétne o  Malokarpatskú vínnu cestu, ktorá už oslávila svoje 20. narodeniny. Na podujatí ponúkali svoje vína z južných regiónov Ruska. Informácia o svetových úspechoch slovenských vín na medzinárodných súťažiach ich prekvapila.

vinoteka_v_moskve_670x503.jpgV moskovských vinotékach sme hľadali slovenské vína, no márne. Zastúpenie mali všetky vinárske veľmoci, Slovensko však chýbalo. Zdá sa, že ruský trh budú musieť slovenskí potravinári objavovať a ukončiť tak nezmyselné hospodárske a ekonomické sankcie voči Rusku. Sankcie EÚ a následné  protiopatrenia vytvorili v Rusku podmienky pre posilnenie výroby domácich poľnohospodárskych a potravinárskych produktov bez závislosti od dovozu zo zahraničia. Vedenie štátu stanovilo cieľ, aby Rusko dosiahlo do roku 2020 potravinovú sebestačnosť. Rusko sa môže stať  jedným z najväčších svetových dodávateľov zdravých ekologických potravín. Už v súčasnosti hodnota vyvážaných potravín je rovnaká ako hodnota  vývozu zbraní a tretina z hodnoty vývozu plynu. Rusko má najbohatšiu úrodnú poľnohospodársku pôdu na svete, dostatok pracovných síl, má všetky predpoklady splniť stanovené ciele potravinovej bezpečnosti štátu. Ruské skúsenosti sú inšpiráciou i pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov, dovážame na Slovensko zo zahraničia až 60 percent potravín, pred rokom 1990 sme boli v potravinách sebestační.

mrakodrap_v_moskve_503x670.jpgPohľad na nové moskovské mrakodrapy.

Hostitelia nám ukázali starú, ale i novú modernú Moskvu. Absolvovali sme okružnú poznávaciu cestu mestom autobusom i loďou po rieke Moskve. Široké ulice sú zaplnené modernými autami, takže povrchová doprava po Moskve je pomalá. Perfektne však funguje metro, ktoré dovezie obyvateľov mesta veľmi rýchle do cieľa. Pri vstupe do obchodných domov, do metra a na frekventované miesta polícia kontroluje obsah batožiny. V poslednom období sa v  Moskve množia falošné nahlásenia teroristických útokov, čo vyžaduje evakuáciu obyvateľov. Známy obchodný dom GUM ponúka luxusný tovar svetových značiek, v súčasnosti sa však tiež zapojil do podujatia Zlatá jeseň.

Najkrajší zážitok sme mali počas prehliadky moderného komplexu mrakodrapov, obchodných domov, zábavných parkov. Mrakodrapy sa týčia až do výšky 374 metrov, majú viac ako sto poschodí. Výhľad na mesto je nádherný, zaujme domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Hneď vedľa Červeného námestia vyrastá rozsiahly park, ktorý umožní Moskovčanom v strede mesta si oddýchnuť a zabaviť sa. Park je už v prevádzke, dokončujú práce na kopule, pod ktorou budú rastliny zo všetkých prírodných pásiem Ruska. V parku bude i amfiteáter, kino, vyhliadkové plošiny nad riekou Moskva a ďalšie atrakcie. Moskva nás milo prekvapila, rastie do krásy.

vecera_v_moskve_670x503.jpgHostitelia nás v Moskve srdečne privítali a pohostili.

Naši hostitelia Jevgenij a Jelena sa o nás vzorne starali s príslovečnou ruskou pohostinnosťou. Sprevádzali nás po meste, ukázali zaujímavosti, ktoré v Moskve pribudli. Pozvali nás domov na slávnostnú večeru za účasti ich priateľov. Na bohatom stole nechýbala vodka, tradičné ruské jedlá príznačné ako napríklad polievka soľanka, rôzne druhy rýb, počnúc kaviárom končiac lososom, ruské kapustníky a podobne. Po dobrom jedle nám hostitelia zaspievali piesne, na ktoré si pamätá generácia skôr narodených ako napríklad Podmoskovské večery a ďalšie.
     
sprievod_na_cn_v_moskve_503x670.jpgNostalgický sprievod na Červenom námestí zaujal fotografov.

Na záver krátkej informácie z Moskvy chcem ešte podotknúť, že pre malé Slovensko je významné spolupracovať s ruskými cestovnými kanceláriami pri organizovaní turistických skupín na zimný pobyt vo Vysokých Tatrách, v slovenských kúpeľoch prípadne  agroturistických pobytoch na slovenskom vidieku. Podobne sa žiada organizovať pobyty našich turistov v Rusku. Podpora domáceho cestovného ruchu patrí medzi priority slovenskej vlády. Propagácia Slovenska na veľtrhoch cestovného ruchu v Rusku je veľká príležitosť prilákať ruských a zahraničných  turistov na Slovensko. Dokážme, že zrušenie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch sa neprejaví v nižšej návštevnosti Slovenska zahraničnými turistami. Malokarpatská vínna cesta má nielen gastronómiu a otvorené pivnice ale aj historické pamiatky a prírodné krásy, a to nielen pre domácich ale aj  zahraničných turistov.

Autor – Ing. František Mach, MATIK MODRA

Foto: Autor

matriosky_z_moskvy.jpg
Suvenýr - matriošky z Moskvy.
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984