Politik musí byť pokorný sluha národa

V stredu 8. septembra 1999 zavítal do preplnenej bratislavskej športovej haly na Pasienkoch, kde si diváci museli hľadať miesto aj na schodíkoch, velikán českej folkovej scény Jan Nedvěd.
Počet zobrazení: 1134

V stredu 8. septembra 1999 zavítal do preplnenej bratislavskej športovej haly na Pasienkoch, kde si diváci museli hľadať miesto aj na schodíkoch, velikán českej folkovej scény Jan Nedvěd.

Počas dvojhodinového koncertu s trochu protipolitickým podtónom, odzneli nielen známe pesničky, ale aj, podľa slov folkového speváka, krásne, nežne a „bigbiťácky“ prehovorila skupina Příbuzní na čele s Janom Nedvědom mladším. Hudba tejto skupiny sa síce dosť vzďaľovala klasickému folku, ale veľmi nenútene, aj pri použití elektrickej gitary, syntetizátora a bicích, dopĺňala vystúpenie Jana staršieho. Koncert sa uskutočnil po zdravotných problémoch (mozgovej mŕtvici) Jana Nedvěda, ktorú opísal ako mrchu, čo na vás sadne, nedá pokoj a uberie vám kus života. Ak ju prekonáte, neviete nič, všetko sa musíte učiť nanovo, učíte sa chodiť, pozerať, počúvať, hovoriť, hrať na gitaru. Choroba ho zmohla v banke, prišlo mu zle a keď chcel ísť na čerstvý vzduch, odpadol. Nakoľko boli v okolí tri nemocnice, z každej prišla sanitka, a ako tam ležal, hádali sa, kto ho odvezie. Ale aj na základe tejto situácie zistil, že peniaze nie sú všetko, dôležitejšie je zdravie a viera. Treba v niečo veriť, či už v Marxa, v Boha, alebo v seba. A to, že viera vo svoju silu mu pomohla prekonať chorobu, bolo vidieť aj počas vystúpenia. Z plánov do budúcna spomenul Jan Nedvěd prípravu novej platne, ktorá má byť o pokore a dobre, o šumení listov, suchých vetiev a ihličí v lese. Ale hlavne o tom, že už nikdy v živote si nenechá od politikov, ani iných ľudí, rozkazovať, naopak on im bude hovoriť, ako bude zajtra žiť. Preto, lebo prestal veriť politikom, veď pred časom sme kričali, že chceme slobodu, chceme kapitalizmus a pravicu, ale nevedeli sme ani čo to je, a keď sme sa zobudili, už bolo neskoro a medzinárodné koncerny predávajú benzín za 26 korún. Predsa politik musí byť pokorný sluha národa a nie naopak, dodal na záver.

Autor je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984