Ujovia v politike

Počet zobrazení: 4487


styria_burici.jpg

Je všeobecne známe, že Ivan Gašparovič nemal Michala Kováča v láske a opačne. Navzájom sa tým netajili ani pred verejnosťou, no nechajme ich už na pokoji, aby si užívali svoj politický dôchodok. Nemám v úmysle tu rozoberať ich pôsobenie vo vysokej politike. Toto obdobie mi však pripomenul predseda SNS Andrej Danko v politickej debate na TA3 (7. 12.), keď vyhlásil – je načase, aby všetci ujovia v politike uvoľnili miesto mladším, neskorumpovaným ľuďom, ktorí jediní sú schopní zmeniť politický systém v tejto krajine, vyčistiť ho od neschopných a skorumpovaných ľudí. Podobne sa svojho času vyjadril aj Ivan Gašparovič na adresu Michala Kováča, keď v parlamente pošeptal do ucha A. M. Húskovi – Gusto zober to za mňa, volajú ma za tým starým ujom. Myslel tým Michala Kováča. Všetci vieme, aké pobúrenie proti sebe týmto výrokom vyvolal.

Daniel Lipšic na zmienku o ujoch v politike nereagoval. Pravdepodobne si nebol istý tým, koho všetkého považuje Danko za ujov v politike. Veď aj on, napriek svojmu veku, nie je v politike nováčikom a tiež by sme ho už mohli považovať za politického uja. Okrem toho, že je právnik, je aj dlhoročný politik, poslanec, bývalý podpredseda vlády, bol ministrom spravodlivosti, ministrom vnútra, podpredsedom KDH, teraz je predsedom Novy, lídrom ulice.... vždy na mňa pôsobil ako normálny človek s abnormálnymi schopnosťami. Nezaprel sa ani v tejto relácii, znova sa predviedol ako niekto, kto všetko vie a všetkému rozumie. Žiaľ, ani mu nenapadlo, že by tiež  mohol byť považovaný za uja v politike, za ktorého odchodom by Slovensko nezaplakalo. Naopak, s nevídanou razantnosťou útočí proti Ficovi, no už aj svojich pravicových kolegov obvinil z kolaborácie so stranou Smer a priznal, že Hlina, Sulík, Matovič, majú občas aj nevyberané spôsoby. Dôležité však je, že ich spája spoločný cieľ – poraziť a zvrhnúť Fica aj za pomoci ulice. Len oni sú schopní zbaviť nás batohov, ktoré nám zavesil na plecia. Čo na tom, že nám zavesia na plecia iné, oveľa ťažšie.

Ak si niekto myslí, že skutočne by sme sa mali zbaviť všetkých ujov v politike... prosím, ja mu to neberiem. Len mi to pripomenulo jeden príbeh z Biblie, ktorý sa udial pred tisíckami rokov, no vypovedá o múdrosti i zbrklosti „politickej elity“ v tých časoch. Po smrti Šalamúna nastúpil na jeho miesto dedič trónu Rechoboám. Prišli za ním tí, čo museli pred Šalamúnom utiecť do Egypta. „Tvoj otec na nás uvalil ťažké bremená, zbav nás niektorých a budeme ti verne slúžiť,“ požiadali ho. „Príďte o tri dni, poradím sa.“ znela odpoveď. Za ten čas si zavolal starcov a tí mu povedali: „Zachovaj sa dobrotivo, budú ti slúžiť.“ Mladíci mu poradili: „Odpovedz im takto: Ak vám môj otec naložil bremeno, ja vám ešte pridám, ak na vás bral bič, ja zoberiem korbáč.“ V tomto je ten dôvod, prečo ľudia viac dôverujú Ficovi ako Hlinovi, Lipšicovi, Sulíkovi... Nedôverujú proste ich svedomiu, múdrosti a predvídavosti. Viac ako protestným zhromaždeniam dôverujú slobodným voľbám, v ktorých sa rozhodne, kto bude ich premiérom, ministrom alebo poslancom.

Daniel Lipšic nás všetkých pozval na protestné zhromaždenie na Námestie SNP. Ďakujem za pozvanie pán Lipšic, neprídem. Obávam sa totiž, že by som sa mohol niekomu ocitnúť pod oknom, kde sa bude tak ako v Košiciach vykrikovať, urážať a ohrozovať aj jeho rodina. Takto si demokraciu nepredstavujem. A ešte niečo: pán Lipšic, Galko, Hlina, Sulík... veľmi často vyhlasujú, že Fico je zbabelec, že má strach z podobných protestných zhromaždení. Ak si to niekto myslí... prosím, ja mu to neberiem. Ja si však, nech mi je odpustené, myslím, že strach majú páni, ktorých som spomenul. Strach z toho, že v slobodných voľbách už neuspejú, že budú musieť skončiť so svojou kariérou vo vysokej politike.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
08. december 2014, 12:12

Dobré slovo, Rudolf.

Inak, keď vidím týchto nových "ujov" v politike, vytvorí sa mi v súvislosti s nimi jediný možný výstižný pojem na ich konanie:  "FEJK"  čiže po slovensky BRAK TVÁRIACI SA AKO ORIGINÁL.

Tieto naše fejky by sa veľmi chceli prihovárať plným námestiam tak ako Havel, Dubček, Zeman v Prahe po 17.novembri 1989, alebo ako Kňažko, Budaj v námestí SNP v novembri 1989 v Bratislave, ale nemajú na to.

Fejk zostáva fejkom hlavne kvôli tomu, že neponúka tú kvalitu, aká sa očakáva, len "tak vyzerá" a "len tak sa trbliece".

Pri všetkej úcte v politickej pravici a k politickej "ľudovostnej" naivite, ktorú títo páni reprezentujú - a čo nám, ľudu slovenskému, vlastne chcú ponúknuť? ...čo? nepočujem...lebo - nič.

Kritizovať vládu sociálnej demokracie si trúfa pomaly každý ( i ja, nakoniec, a vôbec nie som politik). Poukazovať na korupciu by radi títo fejkovia tak, aby to "zvalilo vládu",  ale čo potom? Čo budú robiť "deň po..."? Lebo veď, korupcia, to je tá istá "palica, ktorou možno biť psa" akou sa "bilo" do roku 1989 palicou "ľudských práv" do socializmu. A teraz - ako chcú ujkovia odstrániť korupciu, ktorá je "plodovou vodou" kapitalistického hospodárskeho systému a bez ktorej vlastne ani nemožno efektívne a ziskovo premiestňovať peniaze z verejných finančných studní do súkromných vrecák?

Ako by títo naši ujkovia odstránili korupciu v zdravotníctve? Tým, že by znárodnili nemocnice, že by znárodnili súkromné zdravotné poisťovne a zaviedli monopol štátu na predaj liekov? Iste, sú tu politické sily, ktoré o tom uvažujú, ak sa vo voľbách dostanú do parlamentu a do vlády. Ale rozhodne to nie sú strany a hnutia, ktorých predstavitelia sú títo fejkovia.

Od nich možno vočakávať, v prípade že sa im podarí povaliť vládu, asi tak adekvátne politické kroky, akými bude ustanovenie vyšetrovacích komisií ku každej nemocnici, kde budú vždy dvaja úradníci kontrolovať dodržiavanie nekorupčnosti výkonu doktorov a lekárnikov, prípadne pristihnutie a odsúdenie ďalšej starej babičky, ktorá si trúfla dať "dochtorovi" len päťeurovú bankovku ako úplatok, alebo že by pozatvárali všetkých korupčníkov z radov občanov, ktorí "podplácajú" bonboniérami a balíčkom kávičky sestričky v nemocniciach, aby sa o ich príbuzných trochu viac starali?

Isteže, tie milióny idúce časom do miliárd v ľuďoch vyvolávajú nevôľu a každému "sa otvára nožík vo vrecku", je to dobrá "revolučná" téma, lenže čo ponúkajú naši ujkovia-fejkovia okrem toho hrejivého pocitu postáť si na námestiach a ponadávať si spoločne na vládu, na politikov, na svet?...a v kapitalizme?

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984