Robert Fico a predčasné voľby

Počet zobrazení: 4338


michelko_hlavicka_75.jpg

Je paradoxné a zaujímavé, že top témou uplynulých dní sa stal Ficov výrok, že sa už nenechá prefackávať opozíciou a ak bude pokračovať v „majdanizácii či balkanizácii“ našej politiky, tak sa v lete 2015 naštve a podá demisiu. Možno to bolo myslené len ako bonmot, ale zdá sa, že práve tento výrok sa stal najvýraznejším posolstvom celého rozsiahleho vystúpenia v HNClube. Poďme  sa teda pozrieť, čo premiér týmto výrokom sledoval, a čo chcel ním dosiahnuť.

Ak chcel dosiahnuť to, aby sa o tom hovorilo, cieľ splnil. Podstata jeho výroku je však v niečom inom. Chcel aj vďaka tomuto provokatívnemu výroku poukázať na jedno z ďalších delení slovenskej politiky. Súčasná opozícia – rozumej pravica sa minimálne od volieb 2012, ktoré sa pre ňu skončili totálnym fiaskom, zacyklila v deštrukcii, apriórnom negativizme a kriticizme, čo je však ešte podstatnejšie, bez akejkoľvek reálnej politickej či ucelenej ekonomickej alternatívy. Skrátka, opozícia nemá čo ponúknuť, a tak sa len vybíja v eskalovaní vášní a deštrukcií. Najhoršie na tom všetkom je, že, zdá sa, ešte ani dnes  nedosiahla svoje dno. Fragmentácia a deštrukcia jej prostredia ďalej pokračuje. V SDKÚ absolútne zlyhal akýkoľvek pud sebazáchovy a strana, či dnes skôr už duo Frešo – Kaník,  míľovými krokmi smeruje k totálnej autodeštrukcii. Odídenec z OĽaNO Hlina zakladá ďalšiu trpasličiu stranu Občania a nový SKOK ohlásil aj odídenec od Sulíka ako aj Lipšica exminister Miškov. A aby toho nebolo málo, tak proces ďalšej fragmentácie pravice pokračuje aj novoohláseným projektom Babitzovej, ktorá ukončuje svoju niekoľkotýždňovú „stáž“ v SDKÚ, a keďže  sa nestala jej podpredsedníčkou, ohlásila vznik nového politického projektu. Jednoducho, v roku 2015 sa môžeme tešiť na všeličo, len nie na konsolidáciu pravice.

Skúsme si teda predstaviť, aká asi bude situácia niekedy v júni 2015. Vzájomne súperiace pravicové miskrostraničky budú medzi sebou zvádzať svoje žabomyšie vojny a zhodnú sa len na jedinom. Že sa nezhodnú a že všetko je zlé, lebo Fico. Ak by v tom čase nečakane Smer  podal demisiu a vyvolal predčasné voľby, od úľaku a nepripravenosti by hneď skolabovali, a Smer by mal celkom reálnu šancu na ďalšie štyri roky vlády bez koaličného partnera. Osobne si však myslím, že nič také sa neudeje. Ak by to Fico myslel vážne, tak by to s takým predstihom neohlasoval, ale urobil by to náhle a prekvapivo, aby zaskočenú pravicu volebne zdecimoval.

Mimochodom, takýto model volebnej či politickej stratégie  nie je ničím novým. Všetky anglické vlády, resp. ich premiéri môžu kedykoľvek počas volebného obdobia, keď sú na vrchole popularity, vypísať predčasné voľby a minimálne v minulosti (v 19. storočí) to aj často využívali. Podobne nedávno vládnuca Srbská pokroková strana vyvolala predčasné voľby v podstate len preto, že popri poste prezidenta Nikoliča chcela získať aj post pre svojho  premiéra Vučiča, ktorý tak vystriedal socialistu Dačiča. Ako sa ukázalo, kalkul to bol dobrý a dnes táto strana disponuje oboma funkciami. A nakoniec novinka z dnešných dní. Štvornásobný  izraelský premiér Netanjahu počas svojej kariéry viackrát umelo vyvolal predčasné voľby s cieľom posilniť si svoje postavenie. Aj v týchto dňoch konflikt, ktorý vyvolal s ministrom financií Jairom Lapidom, je len zástupný. Vôbec nejde o rozpočet. V skutočnosti mu ide o to, aby sa zbavil svojich tvrdých kritikov – už spomínaného ministra financií a ministerky spravodlivosti Cipi Livniovej, ktorí súčasne šéfujú centristickým stranám. Len vďaka ich odporu zatiaľ nebolo možné vyhlásiť Izrael ako čisto židovský štát, ako aj trvalú anexiu značnej časti palestínskeho územia. Netanjahu verí, že po voľbách sa jeho postavenie posilní a centristické strany vymení za krajne pravicové ultraortodoxné náboženské strany, ktoré mu posvätia jeho deštruktívnu militaristickú politiku. 

Z uvedeného vyplýva, že kalkul s predčasnými voľbami, ak to vládnucemu politickému lídrovi vyhovuje, je vo svete celkom bežný, minimálne však nie ojedinelý. Napriek tomu si nemyslím, že v júni 2015 nás čakajú predčasné voľby. Jednak preto, že na ich vyvolanie treba ústavnú väčšinu, jednak preto, že každá strana, ktorá dosiaľ vyvolala predčasné voľby, na ne doplatila. Premiér Fico chcel svojím výrokom skôr poukázať na úbohosť tých, ktorí sa predčasnými voľbami vyhrážajú.

Vyšlo v Literárnom týždenníku 43 – 44/2014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
09. december 2014, 13:11

Roman, trochu skúsim doplniť:

Pravicová opozícia nemá čo ponúknuť v dnešnej situácii a už vôbec nie do budúcna!

Kapitalizmus sa totiž skutočne "prehupol" do svojho posledného štádia a "zahníva" v oblasti schopnosti ponúknuť národom a ľuďom všade po celom svete nejakú "trvalo udržateľnú perspektívu". No a u nás doma? Ako chce pravicová opozícia riešiť korupčníctvo? Už som to písal tam do diskusie pod "ujov", že iba technokratickými riešeniami : tak ,že ku každému doktorovi a ku každej sestričke pridá dvoch úradníkov, aby kontrolovali, či ich nekorumpujú babičky či díleri farmaceut-firiem? Tak, že priehľadné verejné súťaže budú ešte priehľadnejšie a stratia už úplne význam v "slobodnej trhovej ekonomike", lebo dôjdu až po plánovanie ako za byrokratického socializmu? Oni nemajú čo ponúknuť!

Ale pozor, je tu aj ľavicová opozícia - pretože vládny Smer SD sa posunul do stredu politickej škály a pozabudol z čoho vyšiel a čo mali v programe tie tri-štyri strany, ktoré do seba integroval. To boli predsa ciele ľavicové až socialistické - a to neplní. Takže, tá nesmerácka ľavica dnes má čo ponúknuť a ponúka riešenia, ktyoré by nakoniec aj Smer SD ako vládna strana mohla pragmaticky plniť hneď:

- zrušenie druhého dôchodkového piliera, ajaj, už počujem tie technokratické reči, tu okolo v strednej Európe sa s tým Maďari ani Česi nepárali.

- razantná reforma systému zdravotníckych odvodov. čo sa furt párať so súkromnými akciovkami zdravotných poisťovní - jednoducho navrhnúť, odhlasovať a vykonať zákon reformujúci zdravotné odvody - tie môžu byť po krátkom organizačnom úsilí na Ministerstve zdravotníctva integrované do jediného odboru a dnes sú IT szstému natoľko vyspelé, že "od zajtra" môžu byť po odsúhlasení zákona platené na vytvorený účet štátnej pokladnice a z nej bude odbor na Min Zdrav riadiť platby nemocniciam a zariadeniam. Ok, však nech si súkromné zdrav poisťovne nechajú svoju existenciu, ale budú musieť poskytovať iné, kvalitatívne o dve úrovne iné a vyššie služby!

Zo zákona sa bude platiť do štátnej pokladne a iba dobrovoľne (ako tretí dôchodkový pilier) nech si pripláca zdravotné poistenie kto chce kam chce - ak na to má!!!

- razantné zastavenie riadených a nútených krachov výrobných i lukratívnych firiem, kde môže zákon jednoznačne definovať, že v takom prípade oddelí vlastníkov od ich majetku a zriadi intitút garancie štátu na vytvorenie zamestnaneckej samosprávy, ktorá bude podnik ďaelej prevádzkovať. Čo váhať, onedlho sa budú pokladať aj väčšie podniku, nielen Oceliareň Strážske...

...a to sú iba tri problémy, ktoré sa dajú riešiť DNES a HNEĎ

Lenže ľavicová opozícia má ucelený program transformácie krachujúceho kapitalizmu na moderné projekty socialisticckého fungovania ekonomiky - a to i v podmienkach globálnej krízy -

- nie so zameraním na "uspokojenie finančných trhov", či na "spokojný úsmev predsedu EUkomisie, ale na riešenie zamestnanosti takmer na hranicu 99,9% a na riešenie prerozdelenia príjmov tak, aby zamestnancom a nielen ústavným činiteľom či top managerom platy poskočili o dosť...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984