Akých bolo prvých 100 dní primátora Nesrovnala?

Počet zobrazení: 3652

m._ftacnik_2.jpgPrimátor Nesrovnal ukázal, že niektorým veciam nerozumie, neberie vážne svoj volebný program a nehovorí nám vždy pravdu.

Doteraz som sa snažil zdržiavať sa komentárov na adresu nového primátora. Po 100 dňoch musím konštatovať, že jeho vstup do volebného obdobia je veľmi rozpačitý. Ukázal, že niektorým veciam nerozumie, neberie vážne svoj volebný program a nehovorí nám  vždy pravdu. Chcem to dokumentovať na faktoch, aby si každý urobil svoj vlastný úsudok.

V akom stave prebral mesto?

Na stretnutí s novinármi k 100 dňom vo funkcii povedal primátor Nesrovnal, že Bratislavu prevzal v katastrofálnom stave, našiel rozvrátené mestské financie, zadlžené mesto, nesplatené faktúry, chaoticky pracujúci magistrát. Štyri roky pôsobil ako predseda finančnej komisie mesta, MUSEL teda vedieť, kam sa mesto dostalo od roku 2011 do roku 2014. V roku 2011 sme prebrali mesto, ktoré malo dlhy spolu s mestskými organizáciami vo výške 259 mil. eur, k tomu 10 mil. eur nezaplatených faktúr. V roku 2014 som mu odovzdal mesto, ktoré podľa neho malo dlh spolu s organizáciami 202 mil. eur a 10 mil. eur nezaplatených faktúr, čiže bolo na tom podstatne lepšie, aj keď ešte stále nie dobre. Každoročne vo finančnej komisii schvaľoval rozpočet, do zastupiteľstva som v septembri 2014 predložil správu o dlhoch mesta, aby bolo jasné, akú cestu sme spolu s poslancami prešli za 4 roky. To Ivo Nesrovnal nevie, alebo nechce vedieť, lebo sa tvári, akoby situáciu objavil až teraz a, samozrejme, ju maľuje na čierno. Aby mohol povedať, že ju ide zachrániť. Ale rozpočet na rok 2015 zadlženie mesta neznižuje, ale mierne zvyšuje. A to napriek tomu, že vďaka dohode ZMOSu a vlády SR sa zvyšuje podiel samosprávy na dani z príjmov fyzických osôb v roku 2015, čo pre Bratislavu znamená plus 10 mil. eur a na rok 2016 o ďalších 10 mil. eur, čiže dostal od ZMOSu pekný darček 10 mil. eur x 4 roky plus 10 mil. eur x 3 roky, to je spolu o 70 mil. eur pre Bratislavu na jeho celé volebné obdobie viac, ako sme mali k dispozícii my v rokoch 2011 – 2014. Som zvedavý, o koľko zníži zadlženie mesta a jeho organizácií, podľa materiálu, ktorý predložil poslancom, to má byť za 4 roky o 43 mil. eur.

Čomu okrem rozpočtu ešte nerozumie?

V návrhu rozpočtu, ktorý predložil poslancom mesta, je návrh, aby dopravný podnik dostal nižší príspevok na úhradu straty výkonov vo verejnom záujme o viac ako 2 mil. eur. Súčasne je v materiáli napísané a primátor to aj verejne potvrdil, že od dopravného podniku si chce mesto objednať výkony vo výške 45 mil. vozokilometrov, čiže zhruba toľko ako v roku 2014. Právnik Dr. Nesrovnal zabudol, že mestské zastupiteľstvo v januári 2014 schválilo novú zmluvu o výkonoch s dopravným podnikom, podľa ktorej si mesto objedná výkony a potom ich musí zaplatiť vo výške ekonomicky oprávnených nákladov, ktorých výpočet stanovuje zmluva. Ak bude trvať na výkonoch ako minulý rok, musí dať do rozpočtu pre dopravný podnik viac peňazí, alebo ak bude trvať na znížení príspevku, potom musí občanom mesta povedať, že sa budú škrtať spoje alebo znižovať intervaly, čo je v priamom rozpore s podporou verejnej dopravy. Iný postup je porušením zmluvy, ktorá bola podmienkou Európskej komisie pri poskytnutí peňazí na nákup nových električiek a trolejbusov a táto zmluvy vychádza z európskych štandardov. Vysvetlenie, ktoré používa riaditeľ magistrátu, že podnik dostáva v roku 2015 viac peňazí, lebo sa mu zvyšujú peniaze na spoluúčasť pri nákupe nových vozidiel, ale nepopiera zníženie peňazí na prevádzku, je detinské. Je pravda, že riaditeľ to za 3 mesiace ešte nemusí všetko vedieť, ale primátor po 4 rokoch by mal.  

Berie vážne svoj volebný program?

Vo volebnom programe mal zapísanú úlohu doriešiť hlavnú stanicu. Pred voľbami hovoril, že dobrý manažér to dokáže za 3 mesiace. Za riešenie považoval vypovedať zmluvu s Transprojektom a takýto návrh predložil v septembri 2014 na hlasovanie v zastupiteľstve. Keď hovoril o dobrom manažérovi, asi nemyslel na seba, lebo teraz otočil o 180 stupňov a hovorí, že zmluvu nechá dobehnúť do roku 2016, kedy automaticky skončí. Chce urobiť aj medzinárodnú architektonickú súťaž, ale to znamená, že za tieto 4 roky sa so stanicou reálne nič nestane.

Vo volebnom programe mal napísané, že sprehľadní štruktúru rozpočtu a priblíži ho ľudom tak, aby jednoduchším jazykom a zároveň detailne vysvetľoval, na aký účel smerujú ich peniaze. Návrh rozpočtu na rok 2015 je spracovaný tak, že ani poslanci mestského zastupiteľstva mu nerozumejú a majú k jeho položkám množstvo otázok. Kedy bude rozpočet schválený, zatiaľ nikto nevie, ani primátor. Tvrdím, že za ním predložený rozpočet by poslanec Nesrovnal nehlasoval, ale k tomu pripravím samostatný blog.

Vo volebnom programe mal napísané, že zrealizuje hĺbkový audit s cieľom zefektívnenia práce zamestnancov. Namiesto toho po vzore Mikuláša Dzurindu a jeho ľudí, ktorých si zobral z ministerstva zahraničných vecí, pripravil tajný zoznam, v ktorom je napísané, kto a kedy prišiel na úrad, s kým sa stretáva, čí je to človek a podľa toho sa rozhodoval, komu dá výpoveď. Čiže hrubé personálne kádrovanie na základe toho, že podľa neho má niekto bližšie ku mne alebo primátorovi Ďurkovskému. To je ten manažérsky prístup?

Kedy nám hovorí pravdu?

Primátor vyzval poslancov, aby si nevyplatili odmeny na tento rok, ale keď sa ho na to pýta televízia, tak tvrdí, že to nikdy nepovedal. Vzápätí pustia jeho citát, ktorý je, mimochodom, aj na stránke mesta z jeho tlačovky 19.2.2015, kde je jasné, že nehovorí pravdu.

Primátor na tej istej tlačovke povedal, že prevzal mesto, ktoré má dlhy vo výške 202 mil. eur a nezaplatené faktúry vo výške 10 mil. eur. Keď ho poslanci v marci požiadali o podrobné čísla k rozpočtu, tak im predložil informáciu, že dlh mesta a jeho organizácií k 31.12.2014 bol 188 mil. eur a nezaplatené faktúry k 7.1.2015 bol 8,1 mil. eur. K tomu nemám komentár.

Na stretnutí s novinármi k 100 dňom v súvislosti s dodržiavaním lehôt a prácou úradníkov povedal, že „Existujú podania, ktoré mali byť vybavené do začiatku februára, mne na posúdenie a podpis boli predložené až začiatkom marca.“ Reagoval tak na prípad stanoviska EIA (posúdenie vplyvov na životné prostredie) ku spaľovni nebezpečného odpadu v Petržalke, na ktorého nepodpísanie ho upozornila na zastupiteľstve 26.2.2015 poslankyňa Elena Pätoprstá. Primátor dovtedy nepodpísal ani jedno záväzné stanovisko, hoci mu ich úradníci predkladali, rovnako ako mu predložili koncom januára negatívne stanovisko k spaľovni. Primátor ho mesiac nepodpísal a teraz sa trápne vyhovára na úradníkov. Žiadam ho, aby predložil verejnosti košieľku tohto spisu, na ktorej sú všetky dátumy a tam uvidíme, kto urobil chybu.

Nechcem maľovať všetko načierno, lebo primátor Nesrovnal má aj svetlé chvíľky. Ale volebné obdobie začal horšie, ako sme všetci čakali vzhľadom na jeho energickú a veľmi sebaistú kampaň. A tak budem držať palce Bratislave, lebo Ivo to zatiaľ nedal.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
23. marec 2015, 21:25

Nesrovnal je nestastim pre Bratislavu, rovnako ako Durkovsky and Co. Otazkou je, ci si Bratislava a bratislavcania zasluzia niekoho lepsieho - podla mna ani velmi nie.

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
24. marec 2015, 00:28

Nesrovnal je podobne ako Kiska "trucpodnik" mnohých voličov. Myslím, že Smer SD si musí skutočne tvrdo spytovať svedomie a nehádzať všetko na "blbých voličov". Aj Milan vie, že mnohí sme ho volili napriek tomu, že v niektorých ohľadoch bol sklamaním. Ale to je život - je neskoro, ak už sa to stalo...

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#3
Juraj Janošovský
25. marec 2015, 06:02

Milan ako si to menežoval, keď ťa vyradil taký polittický poškrabok ako je súčasný primátor? Všimni si, na čom postavil svoju kampaň - na "profesionalite". Pritom, ak som si bol niečim istý tak tvojou profesionalitou.  Poznal som ťa ( zo spoločnej práce) ako kompetentného rozmýšľajúceho človeka. Na tom nič nezmenilo, že sme sa politicky rozišli. ( Trocha aj preto, že demokracia ti nikdy moc nešla, "liberálna demokratúra" a oportúnna socdem o voľačo lepšie ).

A ako sa generoval ten rozpor medzi tvojou profesionalitou a image nekompetentnej politiky, ktorá zo svinčíka slovenskej advokácie vyniesla Nesrovnala?

Pod nosom som mal "rekonštrukciu trate do Dúbravky". Urážlivo priamočiaru "kortešačku", ktorú mesto nezvládlo...Trať nebola pred volebným dňom hotová, napriek tomu  - po trápnych ťahaniciách "slávnostne"otvorená, aby po nej nemohli chodiť pre absenciu kolaudácie električky. Hlavná stanica, PKO a iné dláždené dobrými úmyslami a neschopnosťou čokoľvek hmatateľné urobiť. Netreba argumentovať: aj ja viem spísať stovku objektívnych problémov. Tie však prekryje jeden pohľad na stav vecí. Líder zodpovedá za svoj team a ten by som vedel popísať väzbami na teba, nie väzbami na kompetentnosť a profesionalitu.

Bratislavčania za poslednú voľbu primátora  zaplatia veľa. Ten účet si s Nesrovnalom podeľte....

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984