Osobnosť roka Angela Merkelová

Počet zobrazení: 4059

Časopis Time tým, že vyhlásil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za osobnosť roka 2015, robí iba to, čím zaujali tvorcovia tohto týždenníka verejnosť už v roku 1927. Odvtedy totiž redakcia pravidelne vyhodnocuje niekoho za osobnosť roka. Nie som si síce istý, či sa tak vždy deje poctivo a s dobrým úmyslom, no ak niekto prežije na mediálnom trhu takmer celé storočie, malo by to svedčiť aj o jeho dôveryhodnosti. Pokiaľ viem, a redakcia to vždy zdôrazňuje, výber sa robí z vôle čitateľov, takže by to mal byť vždy solídny prieskum nálady v spoločnosti, test vôle celého národa. Ak by to bola pravda, potom z vôle národa sa v roku 1938 objavil na titulnej stránke tohto časopisu muž menom Adolf Hitler a o rok neskôr ju už ozdoboval Jozef Vissarionovič Stalin. Jeho portrét sa tam dokonca objavil aj v roku 1942. To bolo ešte za čias, keď americké médiá k jeho menu pridávali aj lichotivý prídavok – strýko Joe. Tento strýko ich však poriadne pobúril, keď oznámil prezidentovi Trumanovi, len tak mimochodom, že aj on má už atómovú bombu. Odvtedy sa začali objavovať na stránkach amerických časopisov a denníkov iba jeho karikatúry.

timemagazine_poy_cover_750.jpgTime je americký týždenník a je to jeden z najznámejších časopisov vo svete. Vychádza nielen v Amerike, ale aj v iných krajinách. V Európe ho poznáme ako Time Európa, v Kanade vychádza pod názvom Time Kanada, vychádza aj v Austrálii... všade má svojich verných čitateľov. Vďaka nim sa dostal na titulnú stránku už aj Vladimír Putin, Michail Gorbačov tam bol  dvakrát a v roku 1958 sa na nej dokonca objavil aj Chruščov, raz bol na nej Andropov... Teraz je tam Angela Merkelová. Napriek tomu, že sa na ňu v súčasnosti sype kritika zo všetkých strán, všetci vieme prečo. Na budúci týždeň bude musieť čeliť kvôli utečencom kritike aj z radov svojich straníckych kolegov na kongrese Kresťansko-demokratickej únie. Čoraz viac ľudí má už dnes ťažké srdce za jej zbrklú politiku v súvislosti s migráciou. A to sa deje na kontinente, kde sú problémy nielen s utečencami, ale aj s Gréckom, Tureckom, Ukrajinou... Európa je dnes ako jeden veľký medený kotol, pod ktorý stále niekto prikladá. Para syčí zo všetkých strán, hrozí výbuch a okolo pobehuje s kladivkom v ruke nemecká kancelárka a snaží sa zanitovať, čo sa len dá...

Angelu Merkelovú som si vážil za jej triezve postoje pri bombardovaní Iraku a Líbye. Nepripojila sa k dobrodruhom, ktorí nechali vzlietnuť bombardéry, len aby pokorili Husajna a Kaddáfího. Vtedy sa to všetko začalo, odvtedy to nabralo obrovské rozmery, z ktorých najväčším problémom je Islamský štát a nezvládaná migrácia, ktorá ohrozuje a mení celú Európu. Jej otvorené náručie pre utečencov, či sa to niekomu páči alebo nie, vyvoláva v ľuďoch pocity, že zasa niekto chce meniť Európu podľa vlastných predstáv. Portrétom na titulnej stránke Time tvorcovia časopisu zmazali všetko pekné, čo o nej napísala šéfredaktorka Nancy Gibbsová.

P. S. Ponúka sa to ukončiť slovami, že v priebehu posledných sto rokov sa Nemecko už po tretí raz pokúša meniť Európu podľa svojich predstáv. Prvý raz to bol cisár počas prvej svetovej vojny, potom kancelár, ktorý vyvolal druhú svetovú vojnu a teraz kancelárka, ktorá vyvolala migráciu. Nie som si však istý, či sa hodí dať ich vedľa seba.

Fotozdroj: http://time.com/time-person-of-the-year-2015-angela-merkel-choice/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984