Cirkusanti v politike

Počet zobrazení: 5184

Aby sme si dokázali predstaviť svet, v ktorom hovoria aj zvieratá, museli by sme byť obdarení veľkou dávkou obrazotvornosti a fantázie. A predsa, už šesťsto rokov pred Kristom chodil po Grécku otrok, ktorý rozumel reči zvierat a zaznamenával si v pamäti všetko dôležité, čo si rozprávali. Pripísal im dokonca ľudské vlastnosti a potom ich rozhovory a príbehy pre poučenie prerozprával svojim rodákom. Mnohé z nich sú poučné ešte i dnes, aj keď už žijeme v oveľa civilizovanejšom svete a od tých čias ubehli tisícročia. Z ničoho nič sa nám vynoria z pamäti, ak sa okolo nás, začnú diať čudesné veci. Povedzme príbeh o hospodárovi a jeho dvoch kohútoch. Akoby bol ušitý na dôležitých politikov z Ukrajiny, ktorí nás v týchto dňoch zasa pobavili svojim výstupom. Nedá sa to neokomentovať, aj keď sú obidvaja „cirkusanti“ našimi spojencami. Prečo do toho zaťahujem Ezopa? Nuž aj za jeho čias a v jeho bájkach nájdeme niečo podobné.

ukrajinci_2.jpg

V tejto bájke, tak ako v „príbehu“ gubernátora M. Saakašviliho a ministra A. Avakova, vystupujú na jednom smetisku dva kohúty. Ustavične sa klbčili, sliepkam nedali pokoja, svojimi výtržnosťami obťažovali všetkých obyvateľov dvora. Všade okolo nich bol neporiadok, plno peria, rozpaprané hnojisko i pieskovisko... Až raz, keď toho už bolo priveľa a hospodárovi sa zunovalo trpieť ich vyčíňanie, vzal do jednej ruky sekeru a do druhej oboch kohútov a odnášal ich. Držal ich pevne za nohy, no oni sa celou cestou ku klátu, ešte stále, aj v tejto nedôstojnej polohe, kľuvali, krídlami mlátili... tak veľmi sa neznášali. Presne tak, ako sme videl na záberoch z jedného rokovania najvyšších ukrajinských hodnostárov v týchto dňoch. Revali na seba, nadávali si pred celým svetom do zlodejov, gaunerov, podvodníkov... a Porošenko sa iba prizeral. Až pohár s vodou ukončil toto nedôstojné rokovanie. Milióny divákov videli, ako vyzerá ukrajinská politika v praxi, ak narazia na seba dvaja kohúti. Krátko pred tým sme zasa mohli vidieť, ako sa koaličný partner snaží odniesť od rečníckeho pultu svojho premiéra. Odnášal ho ako dajakú kulisu. Ďalší incident, no to by už bola iná kapitola.

Teraz by mohlo nasledovať nejaké ezopovské poučenie. Urobil ho za všetkých ruský politický búrlivák Žirinovskij. To je ten pán, čo sa tiež iba málokedy dokáže vpratať do kože. Na otázky Komsomoľskej pravdy (18. 12), čo si o tom myslí, sa vyjadril asi takto: Tí dvaja Kaukazci sa sporia iba o to, kto bude naďalej rozkrádať Ukrajinu. Obaja sa navzájom uštvú a Porošenko ich bude musieť obidvoch odstrániť z politického života. (Tak ako dopadli kohúty v Ezopovej bájke.) Najlepšie by bolo, ak by sa dohodli na rozdelení Ukrajiny. Bolo by z nej Nové Arménsko,  Nová Gruzia a zo Saakašviliho by sa stal nový Ordžonikidze alebo Ševardnadze. Bola by tu taká kaukazská civilizácia. Mali by prísť do Moskvy a na všetkom sa dohodneme s konečnou platnosťou.

No a pre nás ostatných, okrem poučenia o dvoch kohútoch na jednom smetisku, zostáva obava z toho, čo bude na Ukrajine nasledovať. Ak sa súčasná politická koalícia nedokáže medzi sebou znášať a dohodnúť, ako sa potom dokáže dohodnúť s obyvateľmi Donbasu? Ak k tomu ešte prirátame, že mnohé horúce hlavy chcú už tento rok bezvízový styk s Ukrajinou (Porošenko a Jaceňuk to považujú už za úplnú samozrejmosť), potom je tu aj obava z toho, či nám bude stačiť tých 2 500 nových policajtov, keď sa k nám začnú valiť Ukrajinci so svojimi spôsobmi a návykmi.

Fotozdroj: https://russian.rt.com/article/137085

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984