Katarína Veľká a Bodet & Horst

Počet zobrazení: 6389

Celým Slovenskom už preletela informácia o tom, v akej kritickej situácii sa ocitlo niekoľko stoviek zamestnancov pletiarenskej firmy vo Vrbovom neďaleko Piešťan, ktorí nedostali mzdu za mesiac apríl a je otázne, či im bude vyplatená za máj. Majiteľ firmy, Nemec Gerhard Herman Horst, so zamestnancami nekomunikuje a rovnako odmieta poskytovať informácie médiám aj vedenie podniku. V novinách (Nový čas) už robia anketu s otázkou, či bude niekedy týmto zamestnancom vyplatená mzda za odvedenú prácu. Ktovie, možno si budeme môcť na to staviť aj v niektorej stávkovej kancelárii. Pán Horst sa už na Slovensku nenachádza a som presvedčený o tom, že už nikdy pred svojich zamestnancov, ani pred kamery nepredstúpi. On už totiž 5,5 milióna eur, ktoré dostal od štátu ako dotáciu, minul a teraz má namierené ako správny „špekulatívny kapitalista“ do Rumunska za lacnejšou pracovnou silou. Tam už boli vyvezené aj pletiarenské stroje, ktoré za dotáciu nakúpil. Zamestnanci ho naposledy videli, ako sme sa dozvedeli z médií, keď im nastúpeným vynadal do darebákov, zlodejov, alkoholikov, ale aj do komunistických k...riev. Potom, čo nechal porozhadzovať po fabrike odpad a pod. Takto sa zachoval pán, ktorého počas druhej Dzurindovej vlády premiér vychvaľoval až do nebies za to, že k nám prišiel v roku 2005 a vraj žiadne dotácie od štátu nepožadoval... Pripomenulo mi to príbeh osvietenca Voltaira, ktorý tiež až do nebies vychvaľoval panovníčku Katarínu Veľkú, a dokonca chcel po nej pomenovať aj niektoré súhvezdie na nebesiach. Nestalo sa tak len preto, že panovníčka si nepriala pobývať medzi všelijakými zvermi, jaštericami a hadmi. Pán Horst však zabudol na svoj sľub a potom čo, sa usadil v bývalom textilnom podniku Trikota, neskôr ako dotáciu od štátu vydrankal milióny eur. Zachoval sa presne tak ako iný „špekulatívny kapitalista“ vo Vranove nad Topľou, ktorý poslal ľudí na celozávodnú dovolenku a za ten čas takisto povyvážal stroje do Rumunska a 180 šičiek ostalo bez peňazí a bez práce. A štát sa iba prizeral ako v tomto prípade.

Odpoveďou pánu Horstovi na to, akí darebáci v jeho firme pracovali, by mohol byť text, ktorý napísala v diskusii pod článkom na túto tému v Novom čase jeho bývalá pracovníčka Jarmila Molnárová. „Aby som zarobila 1 000 eur, musela som pracovať 30 dní, 12 hodín denne, na desiatich strojoch. Normálne je jeden okruh štyri stroje. Keď pán Horst tvrdí, že mu zamestnanci rozkradli šesť miliónov eur, tak pravdou je aj to, že bol pritom, keď sa stroje rozoberali a aj s inou technikou odvážali na kamiónoch do Rumunska.“ Pán Horst má však aj svojich zástancov v tejto diskusii. Právnička Katarína Sladká tam síce napísala iba jednu vetu, no mohla radšej mlčať: „Je to pravda, Slováci sú takí, kradnú.“

Firma Bodet & Horst má svoje závody v Nemecku, Rumunsku, Číne, Salvadore... Bolo by zaujímavé vedieť, koľko dlhov tento pán, ak odíde zo Slovenska, po sebe zanechá v sociálnej a zdravotnej poisťovni, koľko dlhov zanechá mestu, dodávateľom, plynárňam, elektrárňam, vodárom... a teraz už aj stovkám svojich zamestnancov. Sú to státisíce eur a tento pán si dovoľuje niekomu nadávať do zlodejov a komunistických k..riev? Ak by si niekto u nás dovolil niečo podobného vykričať Nemcom, ktorí u nás pracujú, že sú to fašistické sv..e, tak to dvihne zo stoličiek celý Bundestag a orgány Európskej únie. Ku Kataríne Veľkej ešte toto. Keď sa táto panovníčka dozvedela, že zamestnancom nie sú riadne vyplácané mzdy, že ich za úplatok aj úmyselne páni z vedenia firmy zadržiavajú, celé vedenie poslala na Sibír. No a Nemcovi, ktorý bol majiteľom, skonfiškovala majetok a dala ho deportovať medzi svojich rodákov. To si však mohla dovoliť iba Katarína. Náš štát, polícia a prokuratúra sa celých päť rokov iba prizerajú a jednajú s podobnými gaunermi v rukavičkách. Ktovie, či nie z obavy, že aj nich by mohol niekto pomenovať komunistickými k...ami.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984